Ubezpieczenia na życie

4 powody dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie to polisa, której podstawową funkcją jest ochrona bliskich ubezpieczonego na wypadek jego niespodziewanej śmierci. Gdy nastąpi takie zdarzenie – uposażeni otrzymają świadczenie pieniężne w maksymalnej wysokości zawartej w umowie sumy ubezpieczenia.

Zapewne niejednokrotnie słyszałeś w telewizji czy radio, czytałeś w internecie lub w prasie drukowanej, że ubezpieczenie na życie to dobra inwestycja. Czy jednak ktoś wytłumaczył Ci tak postawioną tezę? W kilku punktach postaramy się pokazać Ci, dlaczego warto mieć polisę na życie.

  1. Masz partnera/partnerkę. Tworzycie zgrany tandem. Planujecie wspólną przyszłość. Troszczycie się o siebie nawzajem. Jedną z oznak troski o drugą, bliską nam osobę, jest ubezpieczenie na życie. Taką umową można objąć również partnera/partnerkę.

Podstawową funkcją polisy jest ochrona życia ubezpieczonego lub ubezpieczonych. Oznacza to, że w razie śmierci jednego, drugi otrzyma świadczenie pieniężne w takiej wysokości, na jaką była zawarta umowa, np. 250 tyś. zł.

Z reguły do takich polis ubezpieczyciele proponują umowy dodatkowe, np. na wypadek poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu, czy nawet niezdolności do pracy. Oczywiście, rozszerzenie ochrony oznacza też podniesienie składki za polisę.

Jeżeli jesteś z kimś w związku (formalnym lub nie), na pewno zależy Ci na jego dobru. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie się na życie.

  1. Masz dzieci. Jeżeli masz dzieci, zgodzisz się, że na wszelkie możliwe sposoby starasz się zapewnić swojej pociesze bezpieczeństwo i dobrą przyszłość. Jednym z rozwiązań jest polisa posagowa – ubezpieczenie, które łączy w sobie dwie funkcje: ochronną i oszczędnościową.

Polisa w podstawowym zakresie gwarantuje wypłatę ustalonej w umowie kwoty bez względu na to, czy Ty jako fundator dożyjesz zakończenia umowy. Polisę możesz zawrzeć na min. 5 lat a maksymalnie na 25 lat, czyli od narodzin dziecka do ukończenia przez niego 25. roku życia.

 

Umowę możesz rozszerzyć o inne opcje dodatkowe. Przykładowo, w polisie „Posag” oferowanej przez TU Warta zakres ochrony można rozszerzyć o:

  • wypłatę renty posagowej dla dziecka, w razie śmierci fundatora (co miesiąc do końca okresu ubezpieczenia),
  • jednorazową wypłatę w razie śmierci fundatora na skutek wypadku,
  • przejęcie opłacania składek w przypadku całkowitego inwalidztwa fundatora,
  • wypłatę w razie inwalidztwa dziecka w wyniku wypadku,
  • wypłatę dziennego świadczenia szpitalnego w przypadku pobytu dziecka w szpitalu,
  • wypłatę w razie wystąpienia u dziecka poważnego zachorowania.

Polisa posagowa to inwestycja w dobrą przyszłość Twojego dziecka. Po dożyciu określonego w umowie wieku – otrzyma ustaloną kwotę, którą będzie mógł przeznaczyć na dowolny cel, np. naukę, podróż, zakup auta, czy pierwszą ratę za mieszkanie.

  1. Masz kredyt. Czasy są takie, że aby coś mieć, trzeba pożyczyć. Przykładowo, dobre auto –na kredyt, dłuższe wakacje – kredyt, ślub swój lub dziecka – kredyt. Pieniądze z kredytu szybko się rozchodzą, a spłacać będziesz przez wiele lat. Co miesiąc kilkaset złotych będziesz musiał przelać na konto Banku. W takiej sytuacji nie możesz pozwolić, by cokolwiek Ci się przytrafiło, ponieważ obowiązek spłaty kredytu przejdzie na Twoich najbliższych.

Rozsądnym pomysłem będzie zawarcie umowy ubezpieczenia na życie przynajmniej na okres spłaty kredytu. W takim przypadku będzie to terminowa polisa, np. na 10 lat. Warto ją jednak rozszerzyć o dodatkową ochronę, np. na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń (NNW) czy trwałej niezdolności do pracy. Wówczas, jeśli cokolwiek Ci się przytrafi, Twoi najbliżsi będą mieli możliwość spłaty zaciągniętego przez Ciebie kredytu.

  1. Nie wierzysz w emeryturę. Zapewne niejednokrotnie słyszałeś o tym, że liczba emerytów w Polsce będzie się zwiększała, a liczba osób w wieku produkcyjnym malała. Dodatkowo, wiele młodych osób w dalszym ciągu wyjeżdża i zapewne będzie emigrowała do pracy za granicę. Wszystkie te informacje nie napawają optymizmem, szczególnie jeśli chodzi o emerytury dla osób z wyżu demograficznego lat 80.

Na polskim rynku możesz znaleźć rozwiązania, które pomogą Ci samodzielnie uzbierać kapitał na przyszłą emeryturę. Jednym z takich pomysłów może być ubezpieczenie na życie z możliwością oszczędzania.

Jest to polisa ochronno – inwestycyjna, gdzie część składki wykorzystywana jest na zakup jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego – zewnętrznego lub utworzonego przez Towarzystwo, a druga część przeznaczana na ochronę życia i zdrowia. Musisz jednak mieć świadomość tego, że wypłata uzależniona jest od ilości jednostek zgromadzonych na Twoim rachunku.

Z reguły większość ubezpieczycieli ustala sumę ubezpieczenia na poziomie wyższej z dwóch wartości: sumy wpłaconych składek albo aktualnej wartości rachunku. W taki sposób otrzymujesz gwarancję zwrotu kapitału do wpłaconych składek.

Życie lubi zaskakiwać i zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie przychodzi nam mierzyć się z trudnościami i problemami na miarę Titanica. Wiadomo, samo ubezpieczenie nikogo nie uchroni przed nieszczęśliwymi zdarzeniami, jednak wsparcie finansowe, które zostanie wypłacone z polisy, w takim momencie pomoże załagodzić skutki tych zdarzeń.

Czy warto zatem mieć ubezpieczenie na życie? Odpowiedź zostawiamy do przemyślenia.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC