Ubezpieczenia na życie

Jakie dokumenty są potrzebne, by otrzymać świadczenie z ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie na życie to przede wszystkim zabezpieczenie przyszłości bliskich ubezpieczonego na wypadek jego niespodziewanej śmierci. Po wystąpieniu tego zdarzenia, to na rodzinę lub osoby uposażone spada obowiązek dopełnienia formalności związanych z uzyskaniem świadczenia z polisy.

Głównym dokumentem, w którym zawarte są obowiązki ubezpieczyciela i ubezpieczającego się, a także opisane procedury wypłaty świadczenia, są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i to tam należy szukać instrukcji postępowania w przypadku ubiegania się o wypłatę świadczenia.

Co to jest świadczenie ubezpieczeniowe?

Świadczenie ubezpieczeniowe to określona kwota pieniężna wypłacana przez ubezpieczyciela ubezpieczonemu lub uposażonym w przypadku zaistnienia zdarzenia wskazanego w umowie. Wysokość świadczenia zależy od sumy ubezpieczenia ustalonej w polisie. Z reguły ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić świadczenie nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia otrzymania wniosku.

Kto może ubiegać się o świadczenie?

O świadczenie z ubezpieczenia na życie może ubiegać się uposażony czy uposażeni, czyli osoby, które ubezpieczony wskazał we wniosku o zawarcie umowy. Zatem w przypadku śmierci ubezpieczonego prawo do świadczenia przysługuje uposażonemu.

W przypadku, gdy ubezpieczony wskazał kilku uposażonych, a niektórzy spośród nich zmarli przed śmiercią ubezpieczonego lub utracili prawo do świadczenia, wówczas przypadająca im część świadczenia zostaje rozdzielona pomiędzy pozostałych uposażonych proporcjonalnie do ich udziału w świadczeniu.

Jeżeli ubezpieczony nie wskazał uposażonego albo gdy wszyscy uposażeni zmarli przed śmiercią ubezpieczonego lub utracili prawo do świadczenia, wówczas świadczenie przysługuje członkom rodziny ubezpieczonego według kolejności pierwszeństwa:

  • małżonek w całości;
  • dzieci w częściach równych;
  • rodzice w częściach równych;
  • inni ustawowi spadkobiercy ubezpieczonego w częściach równych.

Ważne! Świadczenie nie przysługuje osobie, która umyślnie przyczyniła się do śmierci ubezpieczonego.

Zasady i terminy wypłat świadczeń

W  terminie  7  dni  od  dnia  otrzymania  zawiadomienia o wystąpieniu zdarzenia ubezpieczeniowego objętego ochroną ubezpieczeniową, Towarzystwo  informuje  o  tym fakcie Ubezpieczającego  lub  Ubezpieczonego,  jeżeli  nie  są  oni  osobami  występującymi  z  tym  zawiadomieniem,  oraz  podejmuje  postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia ubezpieczeniowego,  zasadności  zgłoszonych  roszczeń  i  wysokości  świadczenia.

Następnie informuje osobę występującą z roszczeniem jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odpowiedzialności Towarzystwa lub wysokości  świadczenia,  jeżeli  jest  to  niezbędne  do  dalszego  prowadzenia  postępowania.

Podstawą wypłaty świadczenia jest przedstawienie Towarzystwu dokumentów wskazanych we właściwym formularzu wniosku o wypłatę świadczenia. Wnioski z reguły znajdują się na stronie internetowej danego TU.

Dokumenty,które należy złożyć wraz z wnioskiem, mogą być kopiami, jednak tylko poświadczonymi przez notariusza, organ, który je wydał, lub przedstawiciela Towarzystwa.

Zgodność dokumentacji medycznej z oryginałem może być poświadczona także przez pracownika przychodni, szpitala lub innej placówki medycznej, w której Ubezpieczony był zarejestrowany i leczony w związku z zaistniałym zdarzeniem ubezpieczeniowym.

Dokumenty sporządzone w języku obcym przed złożeniem Towarzystwu powinny zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Ubezpieczyciel z reguły wypłaca świadczenie w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Osoba, która ma prawo do świadczenia składa w TU odpowiednie dokumenty:

  • zgłoszenie roszczenia;
  • akt zgonu ubezpieczonego,
  • kartę zgonu ubezpieczonego albo dokumentację medyczną stwierdzającą przyczynę śmierci ubezpieczonego, jeżeli śmierć ubezpieczonego nastąpiła w pierwszych trzech latach, licząc od zawarcia umowy.
  • inne dokumenty niezbędne do stwierdzenia zasadności roszczenia – na życzenie Towarzystwa.

Jeżeli roszczenie dotyczy śmierci w okresie ochrony tymczasowej, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie osobie uprawnionej po otrzymaniu:

  • zgłoszenia roszczenia,
  • aktu zgonu ubezpieczonego,
  • dokumentów potwierdzających śmierć ubezpieczonego wskutek nieszczęśliwego wypadku;
  • innych dokumentów niezbędnych do stwierdzenia zasadności roszczenia – na życzenie ubezpieczyciela.

Kiedy świadczenie nie zostanie wypłacone?

W OWU ubezpieczenia na życie zawarte są też wyłączenia oraz ograniczenia odpowiedzialności Towarzystwa ubezpieczeniowego, co oznacza, że TU może nie wypłacić świadczenia z polisy, lub wypłacić tylko część tej kwoty, jeżeli zdarzenie ubezpieczeniowe nastąpiło wskutek objętych wyłączeniem działań ubezpieczonego.

Przykładowo, w OWU Plan Ochronny AXA zawarty jest taki zapis:

„Towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności, jeżeli zdarzenie ubezpieczeniowe objęte zakresem ubezpieczenia jest następstwem:

  • działań wojennych, zbrojnych albo świadomego i dobrowolnego uczestnictwa Ubezpieczonego w aktach terroryzmu, przemocy lub zamieszkach, chyba że jego udział w tych aktach lub zamieszkach wynikał z wykonywania czynności służbowych, stanu wyższej konieczności lub obrony koniecznej;
  • samobójstwa Ubezpieczonego popełnionego w okresie 2 lat od daty zawarcia umowy podstawowej”.

By otrzymać świadczenie z polisy ubezpieczonego, osoba do tego uprawniona powinna zapoznać się z procedurami opisanymi w OWU danej polisy i złożyć odpowiednie dokumenty w określonym czasie.

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC