Ubezpieczenia turystyczne

Jak uzyskać EKUZ dla dziecka?

5/5 - (3 votes)

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia korzystanie z pomocy medycznej poza granicami kraju dla ubezpieczonych w NFZ obywateli Polski. W przypadku dzieci kartę może wyrobić jeden z rodziców.

Podczas wyjazdów zagranicznych bardzo ważną kwestią jest ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli coś się nam przytrafi korzystanie z opieki medycznej np. w Egipcie jest bardzo kosztowne. Szczególnie ma to znaczenie, gdy na wycieczkę jedziemy dziećmi.

Jak wyrobić EKUZ dla dziecka?

Wyrobienie karty EKUZ jest stosunkowo proste i szybkie. Dla dziecka taką kartę może uzyskać jeden z rodziców. Co należy zrobić?

  • Uzupełnić odpowiedni wniosek dostępny na stronie NFZ .
  • Wypełniony i podpisany wniosek dostarczyć do odpowiedniego oddziału lub delegatury NFZ. Można go złożyć osobiście; zeskanowany wysłać pocztą elektroniczną lub faksem; wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP.
  • Odebrać kartę EKUZ. Jeżeli wniosek składamy osobiście, kartę otrzymamy tego samego dnia – „od ręki”. W przypadku wysłania mailem lub faksem, karta zostanie dostarczona pocztą tradycyjną na adres wskazany we wniosku.

Gdzie działa EKUZ?

Przed wyrobieniem karty EKUZ dla dziecka warto wiedzieć, w jakich krajach ona działa, a w jakich nie możemy liczyć na bezpłatną opiekę medyczną. Jeżeli na wakacje wybieramy się np. do Hiszpanii, to możemy być pewni, że w sytuacji, kiedy pomoc medyczna będzie niezbędna, to ją dziecko uzyska, ale tylko w placówce publicznej i na tych samych warunkach, co ubezpieczeni w tym państwie.

EKUZ działa:

  • W 28 krajach Unii Europejskiej oraz 4 państwach członkowskich EFTA ( Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Lichtensteinie).
  • Na terytoriach francuskich (Gwadelupie, Martynice, Reunion i Gujanie Francuskiej), portugalskich (na Azorach i Maderze) i hiszpańskich (Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich).

Czy EKUZ wystarczy?

Niestety, EKUZ ma pewne ograniczenia:

  • opiekę medyczną możemy uzyskać tylko w publicznej placówce medycznej;
  • nie zapewnia transportu do Polski;
  • nie zwalnia z konieczności częściowych dopłat za niektóre usługi medyczne, odpłatne również dla obywateli danego kraju,
  • nie działa poza granicami UE i EFTA.

Dopełnieniem EKUZ, albo zastąpieniem, o ile wybieramy się do krajów poza jej zasięgiem, jest polisa turystyczna. Wysokość kosztów leczenia (KL) zależy wyłącznie od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Dodatkowo, w podstawowym zakresie zapewnia transport medyczny do kraju zamieszkania. Możemy też wykupić ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego, a dla dziecka ubezpieczenie OC osobowego, które zapewni pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego przez nasze dziecko sprzętu.

Polisa turystyczna to stosunkowo nieduży koszt w porównaniu do możliwych strat finansowych. Warto w nią zainwestować.

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC