Ubezpieczenia turystyczne

Jak wyrobić EKUZ?

5/5 - (5 votes)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument potwierdzający prawo do korzystania z opieki medycznej poza granicami Polski, ale wyłączne w sytuacjach, gdy taka pomoc jest niezbędna oraz wówczas, kiedy jesteś ubezpieczony w Polsce. Kartę EKUZ można wyrobić w każdym oddziale NFZ.

Jeśli wybierasz się na urlop, wyjazd służbowy czy do pracy do krajów UE/EFTA koniecznie powinieneś wyrobić kartę EKUZ. W razie zachorowania, wypadku czy urazu będziesz mógł skorzystać z niezbędnej i bezpłatnej opieki medycznej, ale wyłącznie w placówkach publicznych. Pamiętaj jednak, że podlegasz obowiązkom i korzystasz z praw wynikających z ustawodawstwa danego państwa na tych samych warunkach, co osoby ubezpieczone w tym państwie.

Wyrobienie EKUZ krok po kroku

Wyrobienie EKUZ jest proste i szybkie. Jeżeli masz dostęp do internetu, wszelkie formalności możesz załatwić bez wychodzenia z domu.

Krok 1. Wypełnij wniosek. Pobierz go ze strony www.nfz.gov.pl, wydrukuj i uzupełnij. Wniosek należy wypełniać dla każdej osoby osobno. W przypadku dziecka wniosek wypełnia jeden z rodziców.

Krok 2. Złóż wypełniony wniosek w Oddziale NFZ. Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  • osobiście, wybierając się do najbliższego oddziału Funduszu,
  • drogą pocztową,
  • nadać faksem,
  • przesłać drogą elektroniczną po opatrzeniu go podpisem elektronicznym lub wysłać skan podpisany odręcznie.

Krok 3. Odbierz kartę. Jeżeli osobiście składasz w urzędzie kompletny wniosek, to kartę otrzymasz w tym samym momencie. W przypadku wniosków przesłanych do NFZ, karty są przygotowywane do 3 dni roboczych i wysyłane na wskazany we wniosku adres.

Czy EKUZ obowiązuje w każdym kraju?

Ubezpieczenie, jakim obejmuje EKUZ obowiązuje wyłącznie na terenie:

  • 28 krajów Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Włoszech.
  • w 4 państwach członkowskich EFTA: Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Lichtensteinie.
  • terytoriów francuskich: Gwadelupie, Martynice, Reunion i Gujanie Francuskiej;
  • terytoriów portugalskich: na Azorach i Maderze;
  • terytoriów hiszpańskich: Majorce, Minorce, Ibizie i Wyspach Kanaryjskich.

Dlatego przed wyjazdem do wybranego kraju powinieneś sprawdzić, czy EKUZ tam obowiązuje.

Kiedy EKUZ nie wystarczy?

EKUZ nie jest uniwersalnym i obejmującym wszelkie zdarzenia ubezpieczeniem. Jest to wyłącznie podstawowa ochrona w razie nagłych przypadków wymagających interwencji lekarskiej.

A zatem EKUZ:

  • działa wyłącznie na terenie krajów UE i EFTA;
  • pokrywa koszty leczenia jedynie w sytuacji, gdy pomoc została udzielona w publicznych placówkach medycznych;
  • nie otrzymasz świadczenia, jeżeli wyjeżdżasz zagranicę w celu uzyskania leczenia;
  • nie zapewnia transportu do Polski;
  • nie zwalnia z konieczności częściowych dopłat za niektóre usługi medyczne, odpłatne również dla obywateli danego kraju.

Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie ubezpieczenia, jakim jest polisa turystyczna. Będzie ona uzupełnieniem EKUZ, albo, w przypadku wyjazdu poza kraje unijne, będzie jedyną ochroną na różne nieprzewidziane zdarzenia.

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC