Ogólne

Nieruchomości – kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia?

Jeśli wykupiłeś ubezpieczenie mieszkania lub domu i regularnie opłacasz składkę – możesz czuć się bezpiecznie. Ale czy dokładnie przeczytałeś OWU? Czy faktycznie nie musisz się niczym martwić? Niestety każda umowa może mieć sporo wyłączeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel odmówi naprawienia szkody. Jakie punkty pojawiają się najczęściej? 

Ubezpieczenia mieszkania – ranking 

Przy wyborze odpowiedniej oferty na pewno pomogą nam dostępne na rynku rankingi i porównywarki, dobrym pomysłem jest także rozmowa z doradcą, która jest bezpłatna i niezobowiązująca a pozwala oszczędzić wiele czasu. Okazuje się bowiem, że umowa umowie nie równa i oprócz wysokości składki koniecznie należy zwrócić uwagę na ujęte w ogólnych warunkach ubezpieczenia zapisy o przedmiocie ubezpieczenia, sytuacjach, w których świadczenie zostanie wypłacone – oraz wyłączeniach, których może być niemało. Na nic nie przyda się regularnie opłacana składka jeśli zdarzy się wypadek, którego skutków finansowych nie pokryje ubezpieczyciel. Dlatego należy bardzo dokładnie przyjrzeć się ofertom ubezpieczycieli. Do najczęstszych wylączeń należą niewątpliwie: 

  • Czynniki atmosferyczne 

W sytuacji, kiedy powodem szkody są pozostające poza Twoim wpływem czynniki atmosferyczne, do jakich należy na przykład podniesienie poziomu wód gruntowych na skutek ulewnych deszczy lub pleśń pojawiająca się przy dużej wilgoci – wielu ubezpieczycieli nie wypłaci świadczenia. Jeśli Twoja nieruchomość jest narażona na tego typu zdarzenia, na przykład dom stoi na podmokłym terenie – koniecznie powinieneś zwrócić uwagę, czy wybrane ubezpieczenie będzie traktowało takie zdarzenie jako wyłączenie. 

  • Zawartość nieruchomości 

Jeśli posiadasz cenne przedmioty, antyki czy kolekcje powinieneś także sprawdzić, czy Twoja polisa daje możliwość zabezpieczenie także tych rzeczy. Oprócz włamań i kradzieży – te przedmioty mogą także ucierpieć wskutek na przykład zalania mieszkania i dobrze jest się upewnić, czy polisa je ochroni. 

  • Wartość szkody 

Zwykle w ubezpieczeniu określona jest wartość szkody, powyżej której wypłacane jest świadczenie. Jeśli jest ona niewielka – ubezpieczyciel jej nie pokryje. W zależności od oferty – ta wartość może być różna. 

  • Zaniedbania i celowe działania 

Każdy ubezpieczyciel chroni się na wypadek próby wyłudzenia świadczenia poprzez celowe uszkodzenie objętego ochroną mienia oraz przed sytuacją rażącego zaniedbania ubezpieczonego – jeśli dane zdarzenie, które było bezpośrednią przyczyną szkody, było wynikiem Twojego celowego działania lub zaniedbania – świadczenie nie zostanie wypłacone i tutaj oferty ubezpieczycieli raczej są zgodne. 

 

 Ubezpieczenie mieszkania – cena 

W umowie mogą pojawić się także inne wyłączenia, ustalane indywidualnie przez ubezpieczycieli. Dlatego należy dokładnie przeczytać OWU – może się bowiem okazać, że niska cena polisy wiąże się z zapisami, na które nie chcesz się zgodzić. Cena nie powinna być więc elementem decydującym przy wyborze oferty – pozorne oszczędności mogą w przyszłości skutkować dużymi stratami finansowymi, jeśli okaże się, że ochrona była niekompletna. Oprócz kalkulatora ubezpieczeń i porównywarek internetowych – przydatne będzie więc także spotkanie z agentem lub samodzielne dokładne zapoznanie się z warunkami umowy. 

ubezpieczenie mieszkania

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC