Ubezpieczenia na życie

O co pytać agenta ubezpieczeniowego?

Ubezpieczenie na życie to produkt złożony, a jego cena zależy od wielu czynników, m.in. stanu zdrowia, wieku czy wykonywanej pracy.  Wyliczenie konkretnej składki i podpisanie umowy ubezpieczenia może się odbyć wyłącznie podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Jakie pytania powinieneś mu zadać, by ubezpieczenie na życie spełniło Twoje oczekiwania?

Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej z 1.01.2016 r. agent ubezpieczeniowy ma obowiązek przeprowadzenia analizy potrzeb konsumenta. Jest to krótka ankieta, która ma za zadanie poznanie Twoich oczekiwań względem polisy, wiedzy i doświadczenia w dziedzinie ubezpieczeń na życie, a także Twoją sytuację finansową. Dopiero na podstawie zebranych informacji zaproponuje polisę odpowiadającą na Twoje potrzeby.

Ty też pytaj agenta!

Podczas takiego spotkania Ty też możesz, a nawet powinieneś zadawać pytania. Tylko wówczas będziesz wiedział, że nie kupujesz kota w worku.

Oto jakie pytania na pewno powinieneś zadać:

  1. Jaki jest zakres ubezpieczenia na życie? Standardowa polisa na życie to ubezpieczenie wyłącznie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Warto się dowiedzieć, jaką ochronę proponuje Ci doradca: czy wyłącznie standardową, czy również na wypadek innych zdarzeń? A może jest to polisa ochronno-inwestycyjna i dodatkowo możesz też gromadzić pieniądze na przyszłość.
  2. Czy jest możliwość dokupienia umów dodatkowych? Jeżeli chcesz ubezpieczyć się również na wypadek poważnych zachorowań, albo planujesz powiększenie rodziny warto zapytać, czy w danej polisie takie opcje są dostępne. Zazwyczaj są to umowy dodatkowe i wymagają wykupienia najpierw podstawowej polisy na życie.
  3. Na jaką sumę ubezpieczenia będziesz ubezpieczony? Jest to ważna kwestia. Suma ubezpieczenia to maksymalna wysokość świadczenia, jaką otrzyma Twoja rodzina po Twojej śmierci. Warto też zapytać jakie są sumy w przypadku umów dodatkowych. To one określają wartość od której będą wyliczane procentowo kwoty do wypłaty za poważne zachorowania lub za dzień pobytu w szpitalu.
  4. Ile wyniesie miesięczna składka? Jeżeli agent o tym nie poinformuje, pamiętaj, by zadać to pytanie, ponieważ musisz wiedzieć ile miesięcznie będziesz płacił na polisę. Kwota ta jest zależna od wielu czynników, ale najważniejsze to: wysokość sumy ubezpieczenia, Twój wiek oraz ryzyko zachorowania na poważne schorzenie.
  5. Kiedy nie otrzymasz wypłaty świadczenia – wyłączenia. Przed podpisaniem konkretnej umowy warto byś wiedział, w jakich sytuacjach możesz nie otrzymać wypłaty świadczenia. TU z reguły stosują standardowe wyłączenia dotyczące śmierci ubezpieczonego, która nastąpiła wskutek dobrowolnego uczestnictwa w rozruchach czy aktach terroru lub w momencie, gdy ubezpieczony był pod wpływem używek. Pamiętaj, by zapytać agenta o wyłączenia dotyczące Twojej polisy.

Wszystkie powyższe kwestie są zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) danej polisy. Dobrze jest jednak je omówić ze specjalistą, ponieważ samodzielne studiowanie długiego dokumentu napisanego małą czcionką może nie być zbyt konstruktywne.

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC