Zadzwoń teraz:
Ogólne

1000 zł na wakacje – na co można wydać rządowe dofinansowanie?

Wielotygodniowe zamrożenie gospodarki związane z epidemią koronawirusa spowodowało poważny kryzys. Jedną z branż, która najbardziej odczuła skutki obostrzeń, jest turystyka. Aby ją wspomóc – rząd przygotował dopłaty 1000 zł na wakacje. Na co można wydać pieniądze? Kto je otrzyma?

1000 zł na wakacje – co to za program?

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt, który ma pomoc przetrwać branży turystycznej. Wprowadzono kolejny etap odmrażania gospodarki i hotele są już otwarte. Wciąż jednak ich dzialalność jest bardzo ograniczona, dlatego przedsiębiorcy działający w tej branży mogą mieć poważne kłopoty z utrzymaniem swoim firm. Szukanie oszczędności oznacza zwalnianie pracowników, co powoduje, że kryzys odczuwa coraz więcej osób. Takie działania jednak nie gwarantują przedsiębiorcom, że uda się im utrzymać biznes. Teraz, gdy powoli wracają oni do prowadzenia działań, potrzebni są klienci, którzy pozwolą wrócić do uzyskiwania dochodów. Tymczasem wiele osób, które straciło pracę bądź pracuje w mniejszym zakresie – w tym roku na wakacje nie pojedzie z powodu braku środków. Rozwiązaniem tego problemu ma być rządowa dopłata do wypoczynku – kto dostanie 1000 zł na wakacje? Na co można przeznaczyć pieniądze?

Kto dostanie 1000 zł na wakacje?

Pieniądze z programu przyznawane są w formie bonu. Oznacza to, że nie można ich wydać na inny cel, jak tylko pokrycie kosztów związanych z turystyką. Nie każdy jednak może otrzymać dofinansowanie do wakacji – program skierowano tylko do osób, które pracują w oparciu o umowę o pracę, a ich zarobki nie przekraczają średniej krajowej, czyli 5489,21 zł brutto. Niestety z programu nie będą mogły skorzystać osoby pracujące na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Program okazał się dla Polski kosztowny i nie można było rozszerzyć oferty o te osoby. 

1000 zł na wakacje - na co można wydać rządowe dofinansowanie?

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Pieniądze nie będą wypłacone w gotówce, ale przyjmą prawdopodobnie formę przedpłaconej karty. Będzie nią można zapłacić za usługi związane z branżą turystyczną na terenie Polski, a więc:

  • noclegi w hotelach i pensjonatach
  • usługi touroperatorów,
  • bilety do muzeów czy galerii,
  • inne atrakcje turystyczne.

Tak jak w wielu zakładach pracy pracownicy dostają w okolicach świąt bony od swoich pracodawców, tak my w podobnej strukturze chcemy, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców, bo ten rok nie jest rokiem na to, żeby zmuszać pracodawców do wzmożonych wydatków 
wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

Jak długo będzie można wykorzystać bon? 

Wiele rzeczy pozostaje wciąż w sferze planów. Najprawdopodobniej dofinansowania pojawią się w drugiej połowie tego roku, a otrzymane pieniądze będzie można wykorzystać przez dwa lata od otrzymania bonu. Program nie ma być jednak jednorazową akcją. Zakłada się, że pieniądze będą przyznawane co roku, jednak o ile na początku 90% pieniędzy na wakacje zapewnia rząd, a 10% pracodawca – ta proporcja w kolejnych latach ma się zmieniać i rządowa dopłata ma być coraz niższa. Takie wydatki pracodawcy będą mogli jednak traktować jako koszt uzyskania przychodu i odliczyć od podatku.

Czy 1000 zł na wakacje będzie można wydać na ubezpieczenie turystyczne?

Dokładne szczegóły dotyczące rządowego projektu nie są jeszcze znane. Wciąż trwają prace nad dopłatą do wakacji. Wiadomo jedynie, że 5 maja wiceminister Andrzej Gut-Mostowy powiedział:

Prowadzone prace mają charakter wewnętrzny, aktualnie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania. W prace zaangażowane są inne podmioty tj. Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Finansów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Nie wiadomo zatem, czy polisa turystyczna będzie elementem, za który można zapłacić przedpłaconą kartą. Z całą pewnością jednak ubezpieczenia turystyczne, które obecnie właściwie nie są sprzedawane, gdyż cała branża turystyczna przeżywa poważny kryzys – będą musiały znów pojawić się na liście wydatków Polaków. Choć dofinansowanie dotyczy wyłącznie spędzenia wakacji w Polsce, polisa wciąż jest niezbędnym elementem wyjazdu. 

Przeczytaj także: Brak ubezpieczenia turystycznego – czym grozi wyjazd na wakacje bez polisy?

Ubezpieczenie turystyczne
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!