Zadzwoń teraz:
Ogólne

500 plus dla osób niesamodzielnych

Oprócz 500 plus, które otrzymują rodzice z tytułu posiadania potomstwa, rząd wprowadził taką samą możliwość otrzymania świadczenia dla osób, które nie są w stanie same zapewnić sobie utrzymania. Kto może starac się o 500 plus dla osób niesamodzielnych?

Świadczenie 500 plus – nie tylko dla dzieci

W tym roku zmieniły się przepisy dotyczące przyznawania świadczenia 500 plus dla dzieci. Od niedawna pieniądze można dostać także na pierwsze dziecko.

Przeczytaj także: 500 plus na każde dziecko – i co dalej?

W najbliższej przyszłości świadczenie mają dostać także osoby niesamodzielne, które nie są w stanie same się utrzymać, nie mogą podjąć pracy zarobkowej. Jednak nie nastąpi to tak szybko, jak planowano. Pieniądze miały trafić na konta osób spełniających ustalone kryteria jeszcze przed nadchodzącymi wyborami. Tak się jednak nie stanie. Dlaczego?

Dlaczego wypłaty 500 plus dla osób niesamodzielnych nie mogą być wypłacone w planowanym terminie?

Co prawda wszystkie prace nad wprowadzeniem niezbędnych zmian w przepisach przebiegły wystarczająco szybko, aby osoby uprawnione otrzymały świadczenie przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w październiku, jednak pojawił się problem praktyczny. Otóż aby otrzymać pieniądze trzeba posiadać niezbędne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

500 plus dla osób niesamodzielnych

Jak otrzymać orzeczenie, które uprawnia do otrzymywania świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych?

Aby otrzymać dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych, należy złożyć stosowny wniosek. ZUS ma aż 60 dni na jego rozpatrzenie i wydanie decyzji. Wzór wniosku jest obecnie opracowywany i będzie dostępny na salach obsługi klienta pod koniec września, jednak on-line ma się ukazać już niebawem. Jednak aby została wydana pozytywna decyzja, należy posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Otrzymanie takiego dokumentu teoretycznie nie stanowi problemu – wydaje go lekarz ZUS. Jednak w praktyce okazało się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie dysponuje odpowiednio dużą ilością lekarzy, aby wszystkie uprawnione do otrzymywania dodatku osoby mogły jeszcze przed wyborami otrzymać niezbędny dokument i wnioskować o pieniądze. 

Kto otrzyma dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych?

Pieniądze z programu mają trafić do osób, które nie są zdolne do podjęcia pracy zarobkowej i tym samym samodzielnego utrzymania się. Aby uzyskać świadczenie trzeba jednak spełniać kilka warunków. 500 plus będą mogły otrzymać osoby, które:

  • ukończyły 18 lat;
  • mieszkają w Polsce;
  • nie pobierają świadczeń finansowych ze środków publicznych lub ich suma nie przekracza łącznie 1600 zł;
  • są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Kto nie może starać się o otrzymanie dodatku 500 plus?

Pojawiły się pytania, czy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uprawnia do ubiegania się o 500 plus. Okazuje się jednak, że nie ma takiej możliwości. Osoby niepełnosprawne posiadają inne orzeczenie. 

Dodatek 500 plus dla osób niesamodzielnych – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Przede wszystkim osoby zainteresowane i uprawnione do otrzymywania świadczenia pytają o to, za jakie miesiące mogą otrzymać dodatek. Otóż data złożenia wniosku nie będzie miała znaczenia – świadczenie zostanie wypłacone od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek. 

Nie będzie miała znaczenia data wydania orzeczenia, pod warunkiem że lekarz orzecznik stwierdzi, iż w miesiącu złożenia wniosku osoba była już niezdolna do samodzielnej egzystencji.
prof. Gertruda Uścińska,
prezes ZUS

Świadczenie mogą otrzymywać także osoby, które ukończyły 75 rok życia, i którym z powodu osiągniętego wieku przyznano zasiłek pielęgnacyjny do emerytury, przy czym trzeba pamiętać, że łączna kwota wszystkich świadczeń otrzymywanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł. 

Przykładowo, jeżeli suma tych świadczeń wynosi 1200 zł, to świadczenie uzupełniające zostanie przyznane w kwocie 400 zł. Z kolei jeśli suma świadczeń ze środków publicznych wynosi 1500 zł, to otrzymamy 100 zł.
prof. Gertruda Uścińska,
prezes ZUS

Szacuje się, że nowy dodatek oznacza dla budżetu roczny koszt wysokości około 4,5 mld zł. 500 plus i obsługa programu mają być finansowane z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Ubezpieczenie na życie 

500 plus dla osób niesamodzielnych
5 (100%) 4 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!