Ogólne

Agent ubezpieczeniowy – czy warto mu zaufać?

Korzystając z porównywarek internetowych często nie mamy czasu zgłębiać umieszczonych tam wielu zapisów i decydujemy się na kliknięcie zgody na kontakt agenta, licząc, że wybierze on dla nas najlepszą ofertę na podstawie przedstawionych mu potrzeb a my zaoszczędzimy czas i nie będziemy musieli analizować skomplikowanych zapisów. Jak jest naprawdę?

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Aby odpowiedzieć na pytanie czy warto umawiać się z agentem na spotkanie w celu znalezienia najlepszej polisy trzeba najpierw sprecyzować kim właściwie jest agent. Co prawda w 2014 roku zawód ten, podobnie jak wiele innych, przeszedł proces deregulacji – jednak niewiele się tak naprawdę zmieniło. Wciąż aby wykonywać ten zawód trzeba mieć wykształcenie średnie, zdolność do wykonywania czynności prawnych oraz zdać egzamin. Osoba, która się na to decyduje nie może też być skazana za m.in. przestępstwo skarbowe, przeciw ochronie informacji ani wiarygodności dokumentów. Przeważnie nie są to wymagania trudne do spełniania – ale dotyczą tylko formalnej strony tego zawodu. Spełnienie ich jest tylko początkiem wymagań jakie stawia rynek. Stosunkowo łatwo jest zostać agentem ubezpieczeniowym, pracodawcy obiecują także dobre zarobki – do tego swoboda, jakie oferuje to zajęcie – kuszą wielu poszukujących pracy ludzi. Jednak rynek jest nieprzejednany: okazuje się, że statystycznie tylko 2% osób, które próbują swoich sił zostaje rzeczywiście agentami. Dzieje się tak dlatego, że jest to – wbrew powszechnemu wyobrażeniu – bardzo wymagająca praca, w której jest ogromna konkurencja. Możliwość zakupu polisy przez internet z jednej strony co prawda ułatwia dostęp do wiedzy agentom – ale z drugiej odbiera część potencjalnych klientów. A zarobki agenta to nie stała, miesięczna pensja – ale prowizja. Dobry agent ma w swojej bazie wielu stałych klientów, którzy polecają jego usługi i sami wracają kiedy skończy się ubezpieczenie – ale na taką bazę trzeba ciężko i konsekwentnie pracować. Jakość świadczonych usług również musi być wysoka – a oferty ubezpieczycieli oraz regulacje prawne zmieniają się bardzo często i pracownik tej branży wciąż musi się doszkalać aby spełnić oczekiwania swoich klientów.
Na rynku działają agenci, którzy pracują tylko dla jednego ubezpieczyciela – oraz tacy, którzy w swojej ofercie mają polisy wielu firm. Są to multiagenci i to z ich usług najchętniej korzystają klienci. Mogą oni porównać oferty kilku firm i pomóc wybrać najlepszą.

W czyim interesie działa agent ubezpieczeniowy?

Nie można ignorować faktu, że jeśli wynagrodzenie agenta uzależnione jest od ilości sprzedanych polis – w jego interesie leży namówienie jak największej ilości klientów na ich zakup. Czy to jednak oznacza, że nie zadba on o nasz interes? Nie do końca. Oczywiście – zależy mu na pozyskaniu klienta. Ale biorąc pod uwagę opisane powyżej wymagania rynku i ogromną konkurencję – agent ubezpieczeniowy buduje bazę zadowolonych klientów, którzy będą wracać do niego przez lata oraz polecać jego usługi znajomym i rodzinie. Nie będzie to możliwe jeśli nie spełni on ich oczekiwań. Patrząc na to z tej perspektywy powinniśmy się czuć nieco bezpieczniej. Klienci coraz częściej oczekują od agenta, że będzie ich doradcą i niejako podejmie decyzję za nich. W tej sytuacji jeśli nie będą zadowoleni z kupionej polisy – swoje zarzuty będą kierować także w stronę agenta, który na takie ubezpieczenie ich namówił. To z kolei może źle wpłynąć na jego opinię na rynku a na to żaden agent nie może sobie pozwolić. Tak więc mamy solidne podstawy do tego, aby dać szansę doradcy, który ma większe doświadczenie i lepiej rozumie zapisy umowy niż przeciętny człowiek.

ubezpieczenie na życie

Jak przygotować się do spotkania z agentem?

Aby wybrać ofertę, która najbardziej Ci odpowiada musisz przede wszystkim znać swoje potrzeby – wiedzieć, czego szukasz. Agent pomoże Ci wybrać najlepszą z dostępnych ofert ale nie będzie wiedział na czym zależy Ci najbardziej jeśli Ty sam tego nie wiesz. Na spotkanie z doradcą trzeba się więc przygotować. Przede wszystkim – mieć czas. Musisz liczyć się z tym, że takie spotkanie potrwa około godziny i jeśli nie chcesz popełnić błędu – polecone przez agenta oferty musisz i tak przeanalizować. Nigdy nie podpisuj umowy w dniu pierwszego spotkania – wybierz interesującą Cię polisę, słuchaj rad – ale zabierz do domu Ogólne Warunki Ubezpieczenia i przeczytaj je. W kwestiach niejasnych – jeśli nie zrozumiesz zapisu a dojdzie do konfliktu z ubezpieczycielem – spory zawsze są rozwiązywane na korzyść klienta – zatem w interesie ubezpieczycieli leży aby napisać je możliwie zrozumiałym językiem. Dobrze jest także trzymać się swoich założeń: jeśli agent proponuje Ci rozszerzenie ochrony – musisz być pewny, czy rzeczywiście jej potrzebujesz. Bardzo ważne jest także aby pamiętać o wygasającej polisie i nie narażać się na konieczność kupowania nowej „w biegu”. Daj sobie czas na rozmowę z doradcą i na przeanalizowanie warunków – dzięki temu kupisz to, czego potrzebujesz i unikniesz rozczarowania.

agent ubezpieczeniowy

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC