Ogólne

Bezobjawowy przebieg Covid-19

5/5 - (1 vote)

W wielu przypadkach robienie testu na chorobę wywołaną koronawirusem wydaje się bezpodstawna – wydaje się bowiem, że skoro wiadomo, jakie objawy jej towarzyszą, to nie ma sensu sprawdzanie zdrowych osób. Tymczasem okazuje się, że bezobjawowy przebieg Covid-19 jest bardzo częsty.

Czym się charakteryzuje bezobjawowy przebieg Covid-19?

Przede wszystkim choroba u wielu osób ma bardzo łagodny przebieg. Łatwo ją pomylić z innym, powszechnym zapaleniem górnych dróg oddechowych. Głównymi objawami choroby są bowiem:

  • gorączka,
  • duszności,
  • suchy kaszel,
  • ból głowy.

Tylko te osoby, które ciężko przechodzą chorobę, skarżą się także na bóle w klatce piersiowej, a bóle głowy są bardzo poważne. Pojawiająca się gorączka jest ponadto wysoka. Jeśli jednak daje się łatwo zbić, a kaszel nie jest zbyt uporczywy – chory może nawet nie wiedzieć, że przechodzi Covid-19. W niektórych przypadkach objawy są tak nieznaczne, że zupełnie niedostrzegalne. W takich właśnie przypadkach bezobjawowy przebieg Covid-19 bywa najbardziej niebezpieczny – nie dla samego pacjenta, ale dla otoczenia.

Jakie ryzyko niesie za sobą bezobjawowy przebieg Covid-19?

Brak oznak choroby lub pomylenie jej ze zwykłym przeziębieniem nie jest zwykle groźny dla osoby chorującej – ale dla jej otoczenia jest poważnym problemem. Aż 80% przypadków zachorowań ma właśnie lekki przebieg, a to oznacza, że niemożliwe jest dokładne określenie ilości zarażonych osób. Z tego właśnie względu wprowadzone zostały środki ostrożności we wszystkich miejscach publicznych – noszenie maseczek, częste odkażanie dotykanych miejsc, zachowywanie dystansu – to wszystko ma na celu zapobieganie zakażeniom koronawirusem od osób, które chorobę przechodzą bezobjawowo lub nie zgłaszają się do stacji sanitarno-epidemiologicznej ze względu na brak świadomości istnienia choroby. To właśnie te osoby najczęściej zarażają innych – a niestety nie każdy ma tyle szczęścia i część osób z tego powodu może walczyć o życie.

Jak wyglądają objawy Covid-19 w przypadku ciężkiej postaci choroby?

Jeśli chory nie jest w 80% szczęśliwców, którzy bardzo lekko przechodzą chorobę – może ona zagrażać jego życiu. W wielu przypadkach Covid-19 prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach, często uniemożliwione jest samodzielne oddychanie pacjenta i pojawia się konieczność podłączenia respiratora. Niestety część pacjentów mimo to umiera. W takich przypadkach jednak chorobę łatwo rozpoznać, a chory od razu trafia na kwarantannę. 

Jak długo rozwija się choroba i ile trwa kwarantanna?

Wirus zwykle rozwija się od 2 do 10 dni. W niektórych jednak przypadkach od kontaktu z nosicielem do pojawienia się ciężkich objawów mija nawet 24 dni. Jeśli choroba ma lekki przebieg – a taki dotyczy znacznej większości pacjentów – zwykle nie trwa dłużej niż dwa tygodnie. Znacznie gorzej natomiast wyglądają statystyki w przypadku tych osób, które ciężko przechodzą Covid-19. Mogą oni chorować nawet sześć tygodni. Znane są także przypadki, w których powrót do zdrowia trwał kilka miesięcy. 

Przeczytaj także: Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie?

W związku z tym, że w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, najbardziej powinny uważać na siebie te grupy osób, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Nie odnotowuje się śmiertelnych przypadków wśród małych dzieci, a powyżej 10 roku życia jest to tylko 0,2%. Względnie bezpieczne są także osoby po czterdziestym roku życia – w tej grupie wskaźnik śmiertelności wynosi 0,4% i zwykle dotyczy osób, które cierpią na choroby współistniejące. Najgorzej sytuacja wygląda w grupie osób starszych. 

Bezobjawowy przebieg Covid-19

Po 80 roku życia umiera aż 14,8% osób zakażonych wirusem. W tym wieku układ odpornościowy nie jest już tak silny, seniorzy często także mają inne dolegliwości, w wielu przypadkach przewlekłe i często przyjmują regularnie leki o działaniach ubocznych – cięższy przebieg choroby powodują na przykład leki na nadciśnienie, bardzo popularne wśród seniorów. 

Przeczytaj także: Czy zdrowa dieta pomoże w epidemii koronawirusa?

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC