Ogólne, Ubezpieczenia OC

Bezpieczniejsze samochody od 2022 roku? Jakie zmiany pojawią się w przepisach?

5/5 - (6 votes)

Od 2022 roku zmieni się rynek samochodowy. W myśl nowych przepisów wszystkie auta produkowane w Unii Europejskiej mają być wyposażone w technologie ratujące życie. Zdecydowała o tym Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego. Czy bezpieczniejsze samochody od 2022 roku oznaczają mniej ofiar wypadków?

Technologie ratujące życie w samochodach

Obowiązkowe wyposażanie samochodów w technologie zapewniające bezpieczeństwo podróżującym nie są niczym nowym. Przed 1971 rokiem nie było na przykład nakazu montowania w samochodach pasów bezpieczeństwa, zagłówki tylnych kanap stały się konieczne dopiero w 1996 roku. Pojawianie się nowych możliwości technicznych zwykle staje się z czasem obowiązkowe. Dziś nikt nie wyobraża sobie samochodu bez układu ABS, tymczasem jest on obligatoryjnie montowany w samochodach dopiero od 2006 roku. 

Bezpieczniejsze samochody od 2022 roku

Bezpieczniejsze samochody od 2022 roku – w jakie elementy będą wyposażone?

Tym razem lista elementów, które staną się obowiązkowe w samochodach produkowanych od 2022 roku, jest długa. W ostatnich latach pojawiło się wiele udogodnień, które mogą pomóc kierowcom zachować bezpieczeństwo na drogach. Te, bez których nowy samochód nie będzie mógł jeździć po drogach publicznych, to przede wszystkim:

  • systemy awaryjnego hamowania;
  • system wykrywania innych uczestników ruchu;
  • asystent utrzymywania pojazdu w pasie ruchu;
  • systemy monitorujące senność i uwagę kierowcy;
  • możliwość zainstalowania alkomatu blokującego zapłon (który jednak nie będzie jeszcze tym razem obowiązkowy);
  • system inteligentnego dostosowania prędkości, czytający znaki drogowe;
  • system wykrywania obiektów przy cofaniu samochodu;
  • kamera cofania.

Kontrowersje wokół inteligentnego systemu dostosowania prędkości

Obowiązkowe wyposażenie samochodów zostało dobrze przyjęte przez kierowców, większość ułatwień nie wzbudza dyskusji i nie rodzi wątpliwości. Inaczej jest z inteligentnym systemem dostosowania prędkości czytającym znaki drogowe (ISA). Na czym polega ta technologia? Otóż system automatycznie zwalnia prędkość samochodu, jeśli kierowca jedzie zbyt szybko w stosunku do obowiązującej dopuszczalnej maksymalnej prędkości. Pomysł na wprowadzenie takiego systemu we wszystkich nowych samochodach wzbudził ogromne emocje, jednak wbrew przypuszczeniom nie wymusza on zwolnienia. System wykorzystuje kamery oraz GPS do określenia właściwej prędkości w danym miejscu, i jeśli jest ona zbyt duża, samochód traci moc ostrzegając kierowcę o zbyt dużej prędkości. System jednak wyłącza się po mocniejszym wciśnięciu pedału gazu. Nie ma więc mowy o automatycznym utrzymywaniu przepisowej prędkości.

Przeczytaj także: Co to jest ISA?

Czy bezpieczniejsze samochody od 2022 roku to także wzrost ich cen?

Producenci samochodów są zaniepokojeni nowymi obowiązkami. Obawiają się, że konieczność dodatkowego wyposażenia samochodów spowoduje podniesienie kosztów ich produkcji – a co za tym idzie – wyższych cen dla konsumentów. Podczas prac Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego podjęto dyskusję na ten temat. Problem został dostrzeżony, ale uznano, że upowszechnienie systemów i konieczność produkowania ich na dużą skalę korzystnie wpłynie na koszt ich produkcji obniżając ją – zatem nowy obowiązek nie powinien wpłynąć na znaczne podniesienie cen samochodów. Według europarlamentarzystów jeśli będzie ono miało miejsce, to będzie nieznaczne.  

Czy nowe obowiązkowe wyposażenie samochodów wpłynie na ceny OC?

Pojawia się pytanie, czy obowiązek wyposażania samochodów w systemy poprawiające jego bezpieczeństwo wpłynie na koszt ubezpieczenia OC. Dziś jeszcze za wcześnie, by prognozować ile będzie ono kosztowało za kilka lat. Można jednak przypuszczać, że korzystanie z nowych technologii ułatwi uzyskanie zniżek za bezszkodową jazdę – jeśli systemy się sprawdzą w praktyce, kolizji i wypadków powinno być znacznie mniej. 

Przeczytaj także: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC