Ubezpieczenia turystyczne

Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło bankructwo

5/5 - (3 votes)

Biuro podróży Thomas Cook ogłosiło bankructwo  3278W poniedziałek, 23 września 2019 roku, upadło najstarsze biuro podróży na świecie. Zamknięto wszystkie firmy, które wchodziły w skład grupy. Dlaczego brytyjskie biuro podróży Thomas Cook zbankrutowało? Co stanie się z turystami przebywającymi na wakacjach?

Dlaczego upadło biuro podróży Thomas Cook?

Media donoszą, że biuro podróży Thomas Cook od dawna zmagało się z problemami finansowymi. Tym razem problemy okazały się tak duże, że niemożliwe było kontynuowanie działalności firmy. Wraz z biurem podróży z rynku znikną także linie lotnicze Thomas Cook Airlines. Grupa upadła, ponieważ zabrakło 200 milionów funtów, które potrzebne były, aby przetrwała. Tak dużej sumy nie udało się pozyskać. 

Co stanie się z turystami przebywającymi na wycieczkach wykupionych w upadłym biurze?

Szacuje się, że poza Wielką Brytanią przebywa obecnie około 150 000 obywateli, którym trzeba zapewnić powrót do kraju. Na całym świecie problem ten dotknął ponad 600 000 osób, które skorzystały z oferty biura. Akcja sprowadzenia obywateli do kraju może potrwać nawet dwa tygodnie. W samej Wielkiej Brytanii pochłonie 600 milionów funtów. Brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (Civil Aviation Authority) będzie miał więc w najbliższym czasie pełne ręce roboty. 

Przeczytaj także: Bankructwo biura podróży – co powinieneś wiedzieć?

Ile osób straci pracę w związku z upadkiem biura podróży Thomas Cook?

Biuro podróży Thomas Cook to gigant na rynku turystycznym – firma posiadała aż 560 biur podróży obecnych w 16 krajach. W związku z upadkiem grupy pracę straci aż 21 tysięcy osób, zatrudnionych w biurach. 

Co spowodowało problemy finansowe biura podróży Thomas Cook?

Na kłopoty finansowe, które zaczęły narastać w ostatnich miesiącach, miało wpływ kilka czynników. 

  • Wysokie temperatury

Pierwszym z nich z pewnością było gorące lato – upały dokuczały wszystkim już w zeszłym roku, co spowodowało spadek ilości rezerwacji wycieczek z oferty last minute. 

  • Sytuacja polityczna

Kolejnym powodem katastrofy firmy był spadek ilości zakupów wycieczek do popularnych dotąd krajów, w których sytuacja w tym roku była niepokojąca. Z uwagi na zagrożenia terrorystyczne wiele osób zrezygnowało z wycieczek – co przełożyło się na mniejsze niż zwykle zyski firmy.

  • Konkurencja

Do problemów finansowych przyczyniła się także rosnąca konkurencja. Część klientów biurom podróży odebrały firmy działające w internecie, które mogły zaoferować konkurencyjne ceny wyjazdów.

  • Spadek popularności biur podróży

Na uwagę zasługuje także fakt, że popularność wczasów organizowanych przez biura podróży w ostatnim czasie spadła. Rosnąca oferta tanich linii lotniczych   spowodowała, że wiele osób zdecydowało się na samodzielne zorganizowanie wypoczynku. 

Przeczytaj także: Tanie loty – jak szukać i czego się wystrzegać?

Czy wśród osób poszkodowanych są Polacy?

W Polsce działa biuro podróży Neckermann, które jest częścią grupy Thomas Cook, jednak w związku z tym, że jest odrębną spółką polskiego prawa handlowego, jego działalność pozostaje bez zmian. Polscy turyści są więc bezpieczni. Wszystkie wczasy odbędą się zgodnie z planem, natomiast te, które już się zaczęły – nie zostaną przerwane. 

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC