Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia turystyczne

Bon turystyczny – kiedy można się o niego starać?

Choć dyskusja o tym jak mają wyglądać dopłaty do wakacji trwała długo i rodziła wiele nadziei – ostatecznie sejm uchwalił bon turystyczny wysokości 500 zł dla każdego dziecka. Świadczenie jednak ma być tylko jednorazowe. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać? Kto może skorzystać z dofinansowania?

Bn turystyczny – tylko dla dzieci

Choć początkowo bon turystyczny miał być przeznaczony dla wszystkich osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, na razie Polakom musi wystarczyć dofinansowanie do wakacji dla dzieci.

Przeczytaj także: 1000 zł na wakacje – raczej nie w tym roku…

Pomysł na świadczenie wbrew pozorom nie ma na celu poprawienia sytuacji polskich rodzin, ale pomoc branży turystycznej, która po krytycznym momencie epidemii jest w prawdziwym kryzysie. Choć hotele i restauracje są już otwarte, potrzebne będzie dużo czasu, aby odrobić straty.

Kto dostanie bon turystyczny?

Bon turystyczny dostaną wszystkie te osoby, które otrzymują świadczenie 500+. Nie będzie go można wymienić na gotówkę. Aby był wykorzystany zgodnie z przeznaczeniem, możliwe będzie natomiast zapłacenie nim za kolonie, wycieczki czy inne formy wypoczynku dzieci. Choć świadczenie jest jednorazowe, będzie ważne nie tylko w tym roku – osoby, które nie zdążą wykorzystać dofinansowania podczas tegorocznych wakacji będą mogły skorzystać z tej możliwości do końca 2022 roku. 

Zasady wykorzystywania bonu

Najważniejsze, o czym warto wiedzieć jest to, że bonu nie trzeba wykorzystać w całości. Można przyznaną kwotę wykorzystać na wiele atrakcji dla dzieci, płacąc za nie w częściach. Pieniądze można wydać na:

  • usługi hotelarskie;
  • imprezy turystyczne, także te organizowane przez organizacje pożytku publicznego;
  • pieniądze muszą być wydane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Co ciekawe, inaczej będą rozpatrywane wnioski na bon dla niepełnosprawnego dziecka. Oprócz dofinansowania wysokości 500 zł otrzyma ono dodatkowe świadczenie, także wysokości 500 zł. Dzięki temu dodatkowe koszty związane z niepełnosprawnością dziecka nie będą musiały być pokryte przez rodziców.

Czy bon turystyczny to dobry pomysł?

Dofinansowanie do wakacji dla dzieci nie jest co prawda tak atrakcyjnym rozwiązaniem jak planowane początkowo 1000 zł dla każdego pracującego na umowę o pracę dorosłego, ale z pewnością pomoże polskim rodzinom, które w czasie kryzysu ekonomicznego mogą mieć problem z zorganizowaniem wyjazdu dla siebie i dzieci. Szacuje się, że z dopłaty skorzysta 2,4 mln rodzin, co oznacza, że z programu skorzysta 6 mln dzieci.

Jak ubiegać się o dofinansowanie?

Aby uzyskać dofinansowanie trzeba przede wszystkim spełniać wszystkie kryteria, ale rodzice otrzymujący 500+ mogą być spokojni. W takiej sytuacji należy:

  • zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) (do tego celu potrzebny jest Profil Zaufany, Podpis Elektroniczny lub dopuszczalny system bankowości internetowej);
  • zaktualizować dane;
  • pobrać bon.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących pobrania lub wykorzystania bonu można będzie skorzystać z przygotowanej na tę okoliczność infolinii.

Czy bon można wykorzystać na opłacenie ubezpieczenia turystycznego?

Każdy rodzic, chcąc zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas wakacji, szuka najlepszego ubezpieczenia turystycznego. Pojawienie się możliwości skorzystania z bonu turystycznego nie zmienia tej sytuacji – skoro ma ono sprawić, ze dziecko wyjedzie – potrzebne jest takie zabezpieczenie. Ale niestety ten koszt rodzice muszą ponieść sami – bon można wykorzystać jedynie na noclegi i udział w atrakcjach organizowanych przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizacje pożytku publicznego. Zatem ubezpieczenie turystyczne musi być kupione z własnych środków. O tym, jakie ubezpieczenie turystyczne będzie najlepsze dla dziecka, przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – jaką ofertę wybrać?

Przeczytaj także: Ciekawe miejsca na wakacje w Polsce

ubezpieczenie turystyczne
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!