Ogólne

Czy chłodny maj to zapowiedź pochmurnego lata?

Maj w tym roku był wyjątkowo chłodny. Przywykliśmy już do wysokich temperatur o tej porze roku, tymczasem tylko momentami na dworze jest gorąco. Czy chłodny maj to zapowiedź pochmurnego lata? Co przyniosą nadchodzące miesiące?

Najchłodniejszy maj ostatnich lat

Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do wysokich temperatur już w maju. Bywało, że pierwszy dzień wiosny niczym się nie różnił od letnich dni, tymczasem ten rok jest dla wszystkich zaskoczeniem. Maj, który właśnie się skończył – był najchłodniejszy od 29 lat. W 1991 roku, dokładnie 29 lat temu, polski zespół Manaam nagrał piosenkę Wyjątkowo zimny maj – i faktycznie, właśnie tamten miesiąc był tak zimny, jak ten. Kiedyś majowy chłód był normą – stąd tak zwana Zimna Zośka czy Zimni Ogrodnicy. Zwykle w okolicy połowy miesiąca zdarzały się bowiem przymrozki. Od wielu lat jednak takie zjawisko nie występowało, a nawet jeśli chwilami było nieco chłodniej – średnia dobowa temperatura rosła.

Czy chłodny maj to zapowiedź pochmurnego lata?

Pojawia się zatem pytanie, jak będzie wyglądało lato, skoro o tej porze roku jest wciąż niezbyt gorąco. Przywykliśmy już do tego, że od wielu lat bardzo gorące dni przeplatane są z tymi deszczowymi. Tymczasem ten rok może wszystkich zaskoczyć. Według klimatologów normalna temperatura dla tej szerokości geograficznej to 20-24*C. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku właśnie taka temperatura będzie panować w Polsce – oczywiście w zależności od regionu. 

Anomalie pogodowe latem

Niestety średnia temperatura nie będzie utrzymywać się zawsze. Prawdopodobnie czekają nas także dni, w których słupki rtęci pokażą mniej niż 15*C. Jak na lato – to bardzo zimno. W tych okresach będzie także padać deszcz, dzięki któremu przerwana zostanie susza. Niestety nie ma gwarancji, ze korzystnie wpłynie to na ceny żywności – gwałtowne burze i gradobicia mogą bowiem niszczyć plony. Polakom grożą także podtopienia, mogące stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, a także powodować szkody materialne.

Przeczytaj także: Anomalie pogodowe – przypadek czy zmiana klimatu?

Ubezpieczenie mieszkania przed chłodnym latem – czy jest potrzebne?

Bardzo wysokie temperatury były dotąd największym zagrożeniem latem. Ryzyko pożarów w takich sytuacjach znacznie bowiem wzrasta – zalecano zatem ubezpieczenie przede wszystkim domków letniskowych, które przeważnie są drewniane.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie domku letniskowego – teraz potrzebne jak nigdy!

Tymczasem sytuacja się zmieniła i choć to nie pożar może być największym ryzykiem tego lata – ubezpieczenie nieruchomości będzie niezbędne. Podtopienia mogą bowiem stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi czy zwierząt – ale także dla mienia. Na razie synoptycy nie zapowiadają nadejścia groźnej powodzi, ale już niewielka ilość wody może spowodować poważne szkody.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie od powodzi

Co jeszcze warto ubezpieczyć przed latem?

Skoro prognozy zapowiadają, że lato będzie obfitować w anomalie pogodowe, warto także ubezpieczyć zdrowie. Zła pogoda może zaskoczyć w najbardziej nieoczekiwanym momencie, a to może oznaczać większą niż zwykle o tej porze ilość zachorowań. Przewidywany jest także wzrost cen owoców i warzyw, te zaś są niezbędne do uzupełnienia witamin po zimie, podczas której na stołach wielu świeżych produktów brakuje. Dlaczego może to być dobrym powodem kupienia ubezpieczenia zdrowotnego? Przede wszystkim dzięki pakietom można wykonać szereg badań kontrolnych i sprawdzić, czy organizm jest w dobrej kondycji. Kiedy zaś jednak pojawi się choroba – bez kolejki można skorzystać z pomocy lekarza w wielu placówkach – dotyczy to zarówno podstawowej porady jak i konsultacji ze specjalistą. Co najważniejsze – ubezpieczenie nie musi być dużym wydatkiem. Tańsze pakiety można znaleźć już za mniej niż 50 zł miesięcznie. 

Przeczytaj także: Tanie ubezpieczenie zdrowotne – ile tak naprawdę kosztuje opieka?

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC