Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

Od czego zależy koszt OC samochodu?

W ostatnim czasie w internetowych dyskusjach na forach często przewija się wątek wysokich kosztów ubezpieczenia OC samochodu. Internauci suchej nitki nie zostawiają na ubezpieczycielach i albo płaczą i płacą, albo ograniczają się do wykupienia obowiązkowej polisy OC, rezygnując z ubezpieczeń AC, Assistance czy ubezpieczenia szyb pojazdu. Dlaczego ceny polis OC wzrosły i czy można znaleźć tanią i dobrą ofertę? Od czego zależy  koszt OC samochodu?

W ostatnich dwóch latach podwyżki ubezpieczeń samochodowych, szczególnie polisy OC, przybrały na sile i dochodzą nawet do kilkudziesięciu procent. Główne przyczyny tego zjawiska to niekorzystne warunki finansowe całej branży ubezpieczeniowej – ubezpieczyciele w minionych latach ostro walczyli o klientów, zbyt drastycznie obniżając ceny polis OC, co sprawiło, że należały one do najniższych w Europie. Nastąpił również wzrost wartości świadczeń gwarantowanych przez polisy OC, wypłacanych ubezpieczonym, lecz ubezpieczyciele zareagowali na to zjawisko dopiero po kilku miesiącach, co spowodowało pod koniec 2015 r. najwyższe straty branży ubezpieczeniowej na polisach OC. Przyczyniły się do tego również nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, mające na celu podniesienie jakości likwidacji szkód. Branżę dobiło zaś podniesienie podatku bankowego w 2016 r., obejmującego towarzystwa ubezpieczeniowe.

Co najbardziej wpływa na koszt OC samochodu?

Do tej pory panowała zasada, że im większa pojemność silnika, tym wyższa wysokość składki OC. Jednak w ostatnim czasie drastycznie wzrosły ceny składek za auta z silnikami o pojemności 1,6, więc ich właściciele nie mogą już spać spokojnie. Pozostaje im szukanie ubezpieczycieli, którzy nie zastosowali jeszcze tak drastycznych podwyżek. W najmniejszym stopniu wzrost cen polis OC dotknął posiadaczy aut benzynowych z silnikiem 1,2 oraz popularnych diesli 1,9 TDI oraz 2,0 TDI.

Na koszt ubezpieczenia samochodu dodatkowo nadal wpływa miejsce jego rejestracji. Najmniejszą składkę zapłacą mieszkańcy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego, zaś najwięcej – mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego. Nadal na atrakcyjne zniżki za bezszkodowa jazdę i lojalność wobec ubezpieczyciela mogą liczyć wieloletni właściciele pojazdów. Świeżo upieczeni kierowcy pod tym względem maja zdecydowanie gorzej, choć nie znaczy to, że na rynku ubezpieczeń nie mają szans na znalezienie korzystnej oferty. Ubezpieczyciele w różny sposób podchodzą bowiem do kwestii wieku i bezwypadkowej jazdy, więc przy odrobinie cierpliwości nawet młode osoby mogą znaleźć atrakcyjna ofertę. Poza tym niedoświadczeni kierowcy mogą poprosić osobę, która ma wypracowane zniżki, np. rodzica, by stała się współwłaścicielem pojazdu. Większość towarzystw ubezpieczeniowych stosuje bowiem zniżki polisy OC wobec kierowcy, który ma ich więcej – oczywiście po to, by zyskać kolejnego klienta.

Internet sposobem znalezienia taniego OC

Na ogólnym chaosie w branży ubezpieczeń komunikacyjnych najbardziej zyskały firmy oferujące polisy komunikacyjne przez Internet. Sieć oferuje bowiem nowoczesne i przydatne narzędzia, dzięki którym przy stale zmieniających się cenach polis OC można znaleźć korzystna ofertę. Jest to możliwe dzięki kalkulatorom OC i porównywarkom zestawiającym aktualne oferty ubezpieczycieli, które zmieniają się czasem z dnia na dzień. Dlatego klienci kupują polisy OC z coraz większym wyprzedzeniem i nauczyli się porównywać polisy, gdyż często mogą liczyć na bonusy w postaci innych ubezpieczeń samochodowych, oferowanych w pakiecie. Specjaliści prorokują, że branża ubezpieczeń komunikacyjnych ustabilizuje się po podwyższeniu ofert jeszcze o kilkanaście procent. Czy tak się stanie – czas pokaże, ale na razie pozostaje nam przeczesywanie sieci w poszukiwaniu najtańszego OC lub atrakcyjnych pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych.

Przeczytaj także: OC dla młodego kierowcy – poznaj sposoby, by płacić mniej

Ubezpieczenie OC i AC 

Od czego zależy koszt OC samochodu?
5 (100%) 1 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Irena Jedzińska

Avatar

Ostatnie wpisy Irena Jedzińska (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!