Ogólne

Czy czeka nas zima trzydziestolecia?

5/5 - (5 votes)

Internet zalewa fala informacji o tym, że w tym roku zima będzie wyjątkowo mroźna. Czy czeka nas zima trzydziestolecia? Czy arktyczny wir polarny wpłynie na pogodę w Polsce?

Prognozy długoterminowe

Na wielu portalach internetowych można znaleźć informację o tym, że nad Arktyką utworzył się wir polarny, który oznacza dla Polski nadejście prawdziwej zimy. Takiej, jakiej nie widziano od trzydziestu lat. Śnieg, mróz i lód zapowiadają amerykańscy meteorolodzy. To według nich dotrze do nas naprawdę zimowa pogoda. Czy te prognozy mają szansę się sprawdzić?

Amerykańskie i brytyjskie przewidywania vs inne prognozy długoterminowe

Według amerykańskich i brytyjskich prognoz w grudniu 2019 roku ma nastąpić poważne załamanie pogody. Temperatura miałaby wówczas spaść do -20°C. Grudzień i styczeń według tych przewidywań miałyby być zimne i śnieżne. Czy te prognozy mają szansę się sprawdzić? Dane udostępnione przez amerykańskich i brytyjskich meteorologów nie znajdują potwierdzenia w polskich prognozach długoterminowych. Ocieplenie klimatu, coraz mniej śniegu w ostatnich latach i wysokie temperatury w zimie każą wątpić w to, że zima trzydziestolecia naprawdę nadejdzie. Warto zwrócić uwagę na to, że listopad jest miesiącem, kiedy planowany jest zimowy wypoczynek. To właśnie koniec jesieni jest czasem, gdy większość z nas sprawdza informacje o nadchodzącej zimie. Co roku właśnie w listopadzie pojawiają się także informacje o nadciągającej ciężkiej zimie – które jak dotąd się nie potwierdziły. 

Polska prognoza długoterminowa – czy czeka nas zima trzydziestolecia?

W Polsce prognozowaniem pogody zajmuje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Finansowany jest ze środków publicznych i własnej działalności komercyjnej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi pomiary i obserwacje, które później są przetwarzane i udostępniane. Stąd możliwa jest między innymi właśnie sprzedaż prognoz pogody. W Polsce 61 stacji co godzinę monitoruje temperaturę, ciśnienie i prędkość wiatru. Zbierane są także informacje o wilgotności czy zjawiskach pogodowych. Co 6 godzin z zebranych danych powstaje mapa atmosferyczna. Dzięki tym mapom możliwe jest zaobserwowanie jak przesuwają się fronty atmosferyczne i stworzenie prognozy na najbliższy czas. Im krótszy czas obejmuje prognoza, tym większe szanse, że będzie trafna. 

Czy prognoza amerykańska ma szansę się sprawdzić?

Choć nic na to nie wskazuje, oczywiście możliwe jest nadejście mrozów tej zimy. Jako że prognozy długoterminowe mają niewielką trafność, można spodziewać się, że zima będzie podobna to ubiegłorocznej, ale wcale nie musi tak być. Pewność zyskamy jednak dopiero, gdy przyjdzie. 

Czy czeka nas zima trzydziestolecia

Jak przygotować się do zimy?

Warto jednak przygotować się do nadejścia zimy, nawet jeśli nie będzie ona tak mroźna, jak zapowiadają amerykańscy i brytyjscy meteorolodzy. Sezon grzewczy bowiem przyjdzie i tak, nawet jeśli nie złapią siarczyste mrozy. W tym czasie warto zatem zadbać o bezpieczne ogrzewanie.

Przeczytaj także: Czad – ogromne niebezpieczeństwo w sezonie grzewczym

Ale nie tylko sprawne ogrzewanie może stanowić niebezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać przed zimą?

  • Wymiana opon

Zanim przyjdzie prawdziwa zima i spadnie pierwszy śnieg, trzeba pamiętać o wymianie opon na zimowe. Choć w Polsce nie ma obowiązku ustawowego posiadania specjalnych opon na zimowe miesiące, warto pamiętać o tym, że zimowe opony gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo na oblodzonej jezdni. Charakteryzuje się też dwukrotnie głębszym bieżnikiem – w przypadku opony zimowej jest to bowiem aż 4 mm, podczas gdy latem wystarczą 2 mm. Opony zimowe są także wykonane z innej mieszanki gumowej, która zapewnia znacznie większą przyczepność i pozostaje elastyczna nawet w niskich temperaturach. 

Przeczytaj także: Opony całoroczne czy sezonowe? Jakie wybrać?

  • Ubezpieczenie

Przed zimą warto także pomyśleć o lepszym ubezpieczeniu samochodu. Śliska droga to duży ryzyko kolizji, ale też wjechania w poślizgu w przeszkodę – na przykład latarnię. W takim przypadku jedyną możliwością uzyskania odszkodowania na naprawę zniszczonego samochodu, jest posiadanie dobrego ubezpieczenia Autocasco. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC