Ubezpieczenia na życie

Czy ubezpieczenie na życie pod kredyt jest konieczne?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Dwudziesto- lub trzydziestoletni okres trudno przewidzieć i zaplanować. Jest to tak długi czas, że w zasadzie wszystko może się zdarzyć. Zmiany zachodzące w życiu mogą mieć charakter pozytywny i negatywny. Czy zatem zaciąganie kredytu na duże pieniądze na tak długi przedział czasowy jest bezpieczne? Przy zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności, tak.

Zabezpieczenie kredytu

Podstawą podczas zaciągania kredytu hipotecznego jest jego odpowiednie zabezpieczenie. W czasie spłacania kredytu sytuacja finansowa zobowiązanych może się bowiem bardzo zmienić. Dlatego właśnie finansowe zabezpieczenie jest tak ważne. Dzięki niemu nie będzie problemów ze spłatą kredytu, a nawet przejściowe problemy finansowe da się sprawnie rozwiązać, ponieważ nie będzie dochodziło do narastającego zadłużenia, które jest tak naprawdę najbardziej niebezpieczne.
Druga rzecz, w ciągu tak wielu lat może też dojść do różnych, nawet bardzo tragicznych zdarzeń, w wyniku których jeden z kredytobiorców (jeżeli kredyt zaciągany jest np. przez małżonków) umrze. W najgorszym przypadku może się również tak stać, że oboje umrą i kredyt spadnie na członków rodziny. To sytuacje, których nikt nie planuje i nikt nie chce brać pod uwagę. Obciążając się jednak kilkuset tysięcznym zobowiązaniem, należy o tym pomyśleć.

Ubezpieczenie na życie

Banki sytuacje oceniają na chłodno i chcą się zabezpieczyć na każdą okoliczność. Właśnie dlatego ubiegając się o kredyt, należy pokazać posiadany majątek – z niego bank będzie mógł potem egzekwować spłatę. Na okoliczność śmierci kredytobiorcy lub kredytobiorców banki zaś wymagają ubezpieczenia na życie.

Takie ubezpieczenie bardzo często sprzedawane jest przy kredycie. Jest ono zawierane wyłącznie na wypadek śmierci, a suma ubezpieczenia takiej polisy systematycznie maleje, wraz ze zmniejszającym się saldem kredytu. Krótko mówiąc, klient jest ubezpieczony dokładnie na kwotę do spłaty. Ubezpieczenie takie nie jest drogie, a jego obsługą zajmuje się całkowicie bank. Wraz z uregulowaniem kredytu, polisa zostaje rozwiązania, a ubezpieczenie wygasa.

Biorąc pod uwagę jednak to, że nie każde tragiczne zdarzenie kończy się śmiercią, warto pomyśleć o dodatkowym własnym ubezpieczeniu na życie, które będzie wsparciem dla bliskich w razie poważnego zachorowania, czy wypadku, zakończonym trwałym inwalidztwem. Bank takiej opcji nie uwzględnia, a przecież nagłe trwałe inwalidztwo wyłącza z dotychczasowego życia, również z dotychczasowej pracy i z zarabiania. Początkowo można oczywiście korzystać ze świadczeń, które przysługują w czasie zwolnienia lekarskiego, ale taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność. Warto przygotować się również na takie zdarzenia.

Banki coraz częściej są obligowane do tego, by nie prowadzić transakcji wiązanych (kredyt i ubezpieczenie). Jednak w tym wypadku, forma zabezpieczenia sobie spłaty zaciągniętego zobowiązania – to rozsądna inwestycja i działanie z myślą przede wszystkim o bliskich.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC