Ogólne, Ubezpieczenia turystyczne

Do USA bez wizy? Czy każdy będzie mógł polecieć do Stanów Zjednoczonych?

5/5 - (10 votes)

Wszystko wskazuje na to, że wizy dla Polaków wyjeżdżających do USA już wkrótce nie będą potrzebne. Kto będzie mógł polecieć do USA bez wizy? Kiedy stanie się to możliwe?

Kiedy będzie można polecieć do USA bez wizy?

Jeszcze nie wiadomo, jak długo potrwa procedura. Przy sprzyjających okolicznościach wyjazd do Stanów Zjednoczonych bez wizy może być możliwy już pod koniec grudnia, ale trzeba się także liczyć z możliwością uruchomienia programu bezwizowego dopiero na początku 2020 roku. 

Co wskazuje na to, że możliwy będzie dla Polaków lot do USA bez wizy?

Przede wszystkim coraz rzadziej wnioski o wydanie wizy są odrzucane. W konsulatach USA po raz pierwszy odnotowano spadek odmów do poziomu poniżej 3%. W tej chwili wynosi on zaledwie 2,8% – to bardzo niewiele, a taki wynik, jeśli zostanie utrzymany, oznacza dla Polaków zniesienie obowiązku starania się o wizę za każdym razem, gdy chcą oni dostać się na teren Stanów Zjednoczonych. 

Jak wygląda procedura przystąpienia do programu bezwizowego?

Aby móc skorzystać z możliwości wyjazdu do USA bez wizy, kraj ten musi wystosować do Polski zaproszenie do programu bezwizowego. Jeśli wciąż będziemy spełniać wymagania, czyli ilość odrzucanych wniosków o wizy się nie zwiększy i będzie się utrzymywać na poziomie poniżej 3%, takie zaproszenie możemy dostać już 30 września. Dlaczego akurat wtedy? Jest to bowiem czas, kiedy amerykański rok budżetowy dobiega końca. Po otrzymaniu zaproszenia trwać będzie jeszcze procedura administracyjna, która sprawia, że nie od razu będzie można dostać się do USA bez wizy. Jest to proces kilkumiesięczny, może trwać od trzech do pięciu miesięcy. Dlatego w najlepszym razie będzie można skorzystać z bezwizowego odwiedzenia kraju pod koniec grudnia, ale nie ma gwarancji, że tak się stanie. W najgorszym razie odwiedzenie Stanów Zjednoczonych bez wizy będzie możliwe niewiele później, bo na początku przyszłego roku. 

Jak będzie wyglądała podróż do USA po zniesieniu obowiązku wnioskowania o wizę?

Bez wizy będzie można przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych aż 90 dni. Będzie można odwiedzić ten kraj zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych – powód wizyty nie ma znaczenia. Aby móc skorzystać z programu bezwizowego, niezbędna będzie rejestracja w elektronicznym systemie ESTA. Zmiana oznacza także spore oszczędności. Brak obowiązku starania się o wizę oznacza, że nie będzie konieczne spotkanie z konsulem, ale także zniknie potrzeba wniesienia opłaty związanej z procedurą wizową. Dotąd trzeba było ponieść koszt 160 dolarów, co przy obecnym kursie wynosi 641,6 zł. To ogromna oszczędność – pieniądze te będzie można przeznaczyć na pobyt w USA. 

Kto nie będzie mógł polecieć do USA bez wizy?

Co prawda Polacy po wprowadzeniu nowych uprawnień będą mogli podróżować do USA bez wizy – ale nie zawsze i nie wszyscy. Choć spotkanie z konsulem nie będzie obowiązkowe, oficer służby imigracyjnej USA może nie podpić paszportu, a wtedy wstęp do kraju nie będzie możliwy. Nie są to także wszystkie ograniczenia. Z góry wiadomo bowiem, że do kraju nie zostaną wpuszczone osoby, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły kraje, takie jak:

  • Korea Północna,
  • Iran,
  • Irak,
  • Libia,
  • Somalia,
  • Sudan,
  • Syria,
  • Jemen.

Do USA bez wizy, ale nie bez ubezpieczenia

Choć obowiązek starania się o wizę do USA wielu osobom ułatwi podróżowanie, nie należy zapominać, że wyjazd bez ubezpieczenia turystycznego to ogromne ryzyko. Koszty leczenia w tym kraju są bardzo wysokie. Przede wszystkim nie pomoże karta EKUZ, co oznacza, że każda pomoc medyczna musi być opłacona z prywatnych środków.

Przykład:

Pomoc medyczna w przypadku złamania kończyny może kosztować przynajmniej 25000$. Niewielki problem, jakim jest wymiana plomby (przy dużym bólu zęba może być to niezbędny i potrzebny natychmiast zabieg) – to koszt nawet 800$, a pomoc ambulatoryjna, w zależności od jej rodzaju, może wymagać wniesienia opłaty wysokości nawet 3000$, co w przeliczeniu na polską walutę wynosi 12 030 zł.

Opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych należy do najdroższych na świecie, dlatego bez względu na cel podróży należy koniecznie wykupić ubezpieczenie. Niestety oferta ubezpieczeń na wyjazd do USA nie jest tak szeroka, jak w przypadku podróżowania po Europie, trzeba też liczyć się z nieco większym kosztem. Wciąż jednak jest on nieporównywalnie niższy od konieczności pokrycia kosztów leczenia na miejscu. 

Przykład:

30 letnia kobieta, wyjeżdżająca do USA na tydzień, zapłaci za ochronę – w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego:

Do USA bez wizy

Ubezpieczenie obejmuje także ochronę bagażu, koszty ratownictwa, zdarzenia po alkoholu i NNW.

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC