Ogólne, Ubezpieczenia OC

Donosy do UFG – brak ubezpieczenia OC nie zostanie niezauważony

5/5 - (5 votes)

Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może skutkować wysoką karą. Jeśli nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek – koszty znacznie wzrosną. Ale od trzech lat nie tylko podczas kontroli drogowej lub kolizji może wyjść na jaw brak polisy. Anonimowe donosy do UFG są bowiem coraz częstsze. 

Anonimowy donos do UFG – szansa na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach?

Anonimowe zgłoszenie o podejrzeniu, że dany samochód nie jest ubezpieczony, możliwe jest już od trzech lat. Ale na początku donosów było ponad połowę mniej. Być może wynika to z faktu, że wiele osób o możliwości złożenia donosu nie wiedziało. Dziś popularność pilnowania sąsiadów jest popularna, a donosów było o jedną piątą więcej niż w poprzednim roku. Czy jednak chęć powiadomienia o braku ubezpieczenia OC jest faktycznie walką o bezpieczeństwo na drodze? Kierowcy uważają, że niekoniecznie. Możliwość złożenia anonimowego donosu jest przez część z nich uważana za podjudzanie do złośliwego donosicielstwa. Jak jest naprawdę?

Brak ubezpieczenia OC nie jest akceptowany społecznie

Choć na forach internetowych pojawiają się różne opinie dotyczące możliwości doniesienia na kierowcę, który nie wywiązał się z obowiązku, trzeba zauważyć, że nie ma akceptacji społecznej dla ignorowania obowiązku posiadania OC. O ile niewielkie przekroczenie prędkości jest na polskich drogach normą i nie wzbudza żadnych emocji, o tyle niektóre zachowania kierowców są traktowane jako skandaliczne i w opinii innych użytkowników drogi – zasługują na karę. Do takich należy na przykład przejeżdżanie na czerwonym świetle czy wymuszanie pierwszeństwa. Z badań opinii publicznej wynika, że najbardziej nieakceptowane społecznie jest poruszanie się pojazdem pod wpływem alkoholu. Brak ubezpieczenia OC zajmuje na liście szóste miejsce. 

Głosy za i przeciwko donosom do UFG

Przeglądając opinie o możliwości złożenia anonimowego zgłoszenia można natknąć się też na takie, które zwracają uwagę na fakt, że posiadanie ubezpieczenia OC nie jest jawne. Niebezpieczne zachowanie na drodze czy jazda pod wpływem alkoholu rzuca się w oczy i zgłoszenie ma solidne podstawy. Tymczasem brak ubezpieczenia OC jest przecież trudny do sprawdzenia. Z pewnością dochodzi więc do sytuacji, w których numer rejestracyjny w formularzu dostępnym na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zostaje wpisany z czystej złośliwości.  Przez zawistnego sąsiada czy znajomego. Niestety nie można ustrzec się przed takimi nadużyciami, jednak każdy donos jest weryfikowany i jeśli kierowca posiada ubezpieczenie – sprawa jest zamykana. 

Brak ubezpieczenia OC – czy to częsty problem?

Mimo wysokich kar nakładanych na kierowców poruszających się bez ważnego ubezpieczenia OC, wciąż brak polisy jest częstym zjawiskiem.

Przeczytaj także: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne!

Szacuje się, że na polskich drogach jest ponad 90 000 kierowców, którzy nie zapłacili składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nic więc dziwnego, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który za szkody spowodowane przez te osoby, będzie musiał wypłacić odszkodowania, korzysta ze wszystkich dostępnych możliwości, aby skłonić kierowców do opłacania ubezpieczenia. Choć instytucja żąda zwrotu poniesionych kosztów od kierowców, którzy spowodowali wypadek nieposiadając polisy, Polacy niechętnie oddają pieniądze. Tylko 35% procent spraw zostaje rozwiązana bez konieczności wszczynania procedury komorniczej. 

Donosy do UFG

Przeczytaj także: Wypadki spowodowane przez kierowców bez ubezpieczenia OC – ile odszkodowań wypłaca UFG? 

Choć za niewywiązanie się z obowiązku grożą wysokie kary, wciąż trudne jest wyegzekwowanie opłacenia składki od wielu osób. 

Brak ubezpieczenia OC a wysokie ceny polis

Choć często koszt ubezpieczenia jest wysoki i zniechęca wielu kierowców do opłacania składki, warto wiedzieć, że istnieją rozliczne metody, które pozwalają obniżyć cenę. Przede wszystkim warto korzystać z porównywarek internetowych i pomocy agentów – w ten sposób można znaleźć polisę w atrakcyjnej cenie. Tylko suma ubezpieczenia jest bowiem narzucona przez ustawodawcę – koszt ustalany jest indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przeczytaj także: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC