Ogólne

Druga fala koronawirusa

Według informacji podawanych przez ekspertów zniesienie obostrzeń nie oznacza, że pandemia się skończyła. Przewiduje się, że przed nami druga fala koronawirusa – jesienią ilość zachorowań znów prawdopodobnie zacznie wzrastać, a to oznacza, że część obostrzeń może zostać przywrócona.

Obecna sytuacja – ile jest zachorowań?

Obecnie w Polsce choruje na koronawirusa 9679 osób. Ponad 30% wszystkich zachorowań to osoby ze Śląska. Do tej pory z powodu tej choroby zmarło 1709 osób, a wyzdrowiało 33 643. Czy to oznacza, że epidemia się kończy? Stan epidemii ogłoszono 20 marca tego roku (2020). Ilość nowych zachorowań wzrastała do połowy czerwca, do 17 lipca sukcesywnie się zmniejszała, ale obecnie znowu wzrasta. Dziś (30 lipca) padł rekord – 615 nowych zachorowań. Wiele obostrzeń zostało zniesionych, ale powodem była głównie potrzeba odmrożenia gospodarki, a nie znacząca poprawa sytuacji epidemiologicznej. Specjaliści przewidują, że kolejne rekordy przed nami.

Kiedy można spodziewać się drugiej fali koronawirusa?

Choć eksperci nie podają dokładnej daty rozpoczęcia się drugiej fali koronawirusa, są zgodni co do tego, że będzie ona się pokrywać z sezonem grypowym. Dlaczego właśnie wtedy? Jesień i zima sprzyjają zakażeniom przede wszystkim dlatego, że:

  • spędzamy mniej czasu na słońcu, a to powoduje spadek odporności, głównie przez zwiększający się niedobór witaminy d3;
  • spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie jest zamknięty obieg powietrza, co sprzyja zakażeniom;
  • wirus (między innymi grypy i koronawirus) są w stanie dłużej przetrwać w niższej temperaturze;
  • suche powietrze sprzyja przenoszeniu się wirusów – wydychane powietrze szybciej paruje i kropelki dłużej unoszą się nad ziemią;
  • podrażnienia dróg oddechowych w suchych, ogrzewanych zimą pomieszczeniach sprzyjają zakażeniom.

Czy wrócą obostrzenia? Jak będzie wyglądała druga fala koronawirusa?

Druga fala koronawirusa może oznaczać, że zachorowań będzie znacznie więcej niż do tej pory. Może to mieć związek z tym, że ludzie przywykli już do sytuacji i początkowe przerażenie coraz bardziej ustępuje miejsca obojętności. Coraz mniej osób nosi maseczki ochronne, obostrzenia coraz częściej są ignorowane. Choć wiele z nich zostało zniesionych, może pojawić się konieczność ponownego wprowadzenia wielu zakazów i nakazów, ale specjaliści mówią, że ponowny lockdown nie jest możliwy – gospodarka by tego nie wytrzymała. Z pewnością jednak może być konieczny powrót do zaostrzonych procedur sanitarnych, do których należy utrzymywanie dystansu społecznego, ograniczenia w organizacji imprez oraz konieczność odbywania 12-dniowej kwarantanny w razie powrotu z zagranicy.

Przeczytaj także: Zmniejszenie obostrzeń – konsekwencje widać w zachowaniu Polaków

Rekomendacje – jak się ustrzec przed zachorowaniem w drugiej fali koronawirusa?

Jesień nadchodzi wielkimi krokami, dlatego już dziś należy pomyśleć, jakie środki ostrożności będą potrzebne w razie wystąpienia drugiej fali zachorowań. Wnioski z dotychczasowego trwania pandemii są pomocne przy opracowywaniu strategii na nadchodzący czas. Rada Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, która odbyła się w czerwcu, wyciągnęła z dotychczasowych działań następujące wnioski:

  • wciąż konieczne jest stosowanie środków ochrony osobistej oraz częstej dezynfekcji rąk;
  • konieczne jest poprawienie działania telemedycyny – należy rozwijać i popularyzować e-narzędzia dostępne dla placówek medycznych i pacjentów;
  • należy zadbać o pacjentów przewlekle chorych, niepełnosprawnych czy starszych – początek epidemii był dla nich czasem odosobnienia i trudności w dostępności usług medycznych. Należy zatem położyć większy nacisk na uzależnienie korzystania z usług medycznych na podstawie indywidualnego zagrożenia i rezygnacja z ogólnych obostrzeń;
  • wzmożony nadzór sanitarny należy wprowadzić w miejscach zwiększonego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, np. domach opieki społecznej czy domach opieki nad osobami starszymi.

Nastroje społeczne – jak sprawić, by ludzie nie ignorowali wirusa?

Przede wszystkim należy wciąż przypominać o tym, że pandemia się nie skończyła i wciąż edukować społeczeństwo w zakresie ochrony przed zakażeniem czy dbanie o osoby szczególnie narażone na kontakt z wirusem. Warto także zwracać uwagę na coraz prężniej działające ruchy antyszczepionkowe – wiele popularnych osób mimo braku wiedzy medycznej zabiera w tej sprawie głos i negatywnie wpływa na ocenę podejmowanych przez państwo działań oraz zwiększa ignorowanie obostrzeń.

Kiedy skończy się pandemia?

Pytania dotyczące powrotu do normalności i zakończenia walki z wirusem stawiają niemal wszyscy. Na pytanie kiedy skończy się pandemia trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na razie nadchodzi przewidywana przez specjalistów druga fala koronawirusa i powinniśmy się skupić na jak najlepszym przejściu przez to zagrożenie. Według brytyjskich naukowców sama pandemia może potrwać do wiosny 2021, ale wciąż podkreśla się, że kluczowym momentem będzie stworzenie szczepionki na koronawirusa.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC