Zadzwoń teraz:
Ogólne

Epidemia na świecie – jak wygląda sytuacja w innych krajach?

Koronawirus pojawił się w Chinach na początku roku, ale zakażenia odnotowuje się obecnie na całym świecie. Można więc mówić o pandemii. Jak obecnie wygląda sytuacja w innych krajach? Jak przebiega epidemia na świecie?

Pandemia – co to jest?

Słowo „pandemia” pochodzi z języka greckiego – złożone jest z dwóch słów: pan (wszyscy) demos (ludzie). Używanie go w kontekście koronawirusa jest w zupełności uzasadnione – przypadki zakażenia pojawiają się w niemal wszystkich krajach, choć ilość zachorowań jest różna. Łącznie na świecie ilość zachorowań przekroczyła już 9 milionów. W Polsce dziś padł kolejny rekord – zachorowały 640 osoby. Oznacza to, że epidemia się nie kończy – raczej czeka nas kolejna fala.

Przeczytaj także: Druga fala koronawirusa

Koronawirus w Polsce

Polska nie wypada najgorzej w porównaniu do innych państw europejskich. Podczas gdy u nas choruje łącznie 48 789 osób, na przykład w Hiszpanii jest to aż 292 655 osób. Polska radzi sobie dużo lepiej od większości krajów, lepsze wyniki osiąga natomiast między innymi Szwajcaria. Choć 1756 zmarłych na Covid-19 na tle świata nie jest bardzo dużą liczbą, to wciąż 1756 osób, które osierociły dzieci, pozostawiły rodziny i bliskich. Na śmierć z powodu koronawirusa nic nie można poradzić, takie przypadki się zdarzają i jeszcze długo będą zdarzać. Warto więc w tym trudnym czasie pomyśleć o ubezpieczeniu na życie, które nawet w takiej skrajnej sytuacji nie pozwoli bliskim zostać bez pomocy.

Przeczytaj także: PZU Życie – czy chroni przed koronawirusem?

Epidemia na świecie

W każdym państwie epidemia przebiega inaczej. Czasem, jak w Hiszpanii, przyjmuje dramatyczny przebieg, ale czasem zakażeń nie ma wielu. Jak dziś wygląda sytuacja na świecie? Gdzie są największe obostrzenia? Gdzie zachorowało najwięcej osób?

 Epidemia na świecie - jak wygląda sytuacja w innych krajach?

  • Ukraina

Przede wszystkim powinniśmy się zainteresować, jak przebiega epidemia na Ukrainie, która jest naszym sąsiadem i której wielu obywateli przebywa w Polsce. Tam sytuacja wygląda znacznie gorzej niż u nas – dziś (05.08.2020) odnotowano 1271 zakażeń, co stanowi rekord. To dwa razy więcej przypadków w ciągu jednej doby niż w Polsce.

  • Hiszpania

To właśnie w Hiszpanii sprawy przybrały bardzo zły obrót – ilość zachorowań jest znacznie wyższa niż u nas i w wielu innych krajach. Hiszpania nie poradziła sobie z epidemią tak dobrze – chorych wciąż przybywa. Dziś wykryto koronawirusa u ponad 5760 osób. Szczyt epidemii oznaczono na przełom marca i kwietnia, kiedy przybywało po 6-7 tysięcy nowych zachorowań i teraz ta ilość znów jest zbliżona. Jaki jest powód pogarszającej się sytuacji? Prawdopodobnie jest to wynik zniesienia obostrzeń, które w obecnej sytuacji mają zostać przywrócone. Dotyczy to między innymi zakazu zgromadzeń oraz obowiązkowej kwarantanny dla osób, które mogły mieć kontakt z wirusem.

  • Niemcy

Łącznie zachorowało tam 214 000 osoób, czyli znacznie więcej niż w Polsce, ale mniej niż na przykład w Wielkiej Brytanii, Włoszech czy Hiszpanii. Niemieckie działania określane są mianem sukcesu, choć wiele się zarzuca rządowi. Być może zachorowań byłoby mniej, gdyby obostrzenia, takie jak dystans społeczny, wprowadzono wcześniej. Nie należało także lekceważyć ostrzeżeń firm medycznych, które apelowały o większą ilość potrzebnego sprzętu. Na arenie międzynarodowej chwali się natomiast pomysł wprowadzenia krótszego czasu pracy oraz powrót dzieci do szkół, ale przy skróceniu lekcji. Co ciekawe – Rząd Federalny rozszerzył także swoją kolekcję dzieł sztuki, aby wesprzeć artystów mających problemy finansowe w czasie kryzysu spowodowanego epidemią. Ważnym wydarzeniem był jednak sobotni protest mieszkańców Berlina przeciwko wprowadzonym obostrzeniom. Rosnąca ilość zakażeń nie dała demonstrantom do myślenia – w ich przekonaniu nic złego się nie dzieje i wszelkie zakazy powinny być zdjęte – tymczasem chorych przybywa…

Przeczytaj także: Zmniejszenie obostrzeń – konsekwencje widać w zachowaniu Polaków

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!