Ogólne, Ubezpieczenia dla firm

Fala upałów a kłopoty w elektrowniach

5/5 - (2 votes)

Wysokie temperatury to idealne warunki na urlopowy odpoczynek, ale dla wielu osób upały to ogromne problemy. Jeśli wysoka temperatura będzie utrzymywać się długo, kłopoty mogą mieć także mieszkańcy miast. Fala upałów oznacza także braki w dostawie prądu. Dlaczego? Jak gorące dni wpływają na pracę elektrowni?

Fala upałów grozi problemami z dostawą prądu

Przede wszystkim wysokie temperatury powodują, że zarówno w domach, jak i w biurach i zakładach pracy, włączane są urządzenia chłodzące. W wielu miejscach odnotowuje się rekordowe upały, a to oznacza, że klimatyzatory są poszukiwanymi i chętnie kupowanymi produktami. Na małą skalę jest to bez znaczenia, ale jeśli każdy mieszkaniec dużego miasta uruchomi dodatkowe urządzenie elektryczne, pobór prądu znacznie się zwiększy. Fala upałów ma więc bezpośrednie przełożenie na zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jakie problemy w elektrowniach powoduje fala upałów?

Większe niż zwykle zużycie prądu to nie jedyny problem. Fala upałów to także trudności z chłodzeniem w elektrowniach. Okazuje się bowiem, że używana jest do tego celu głównie woda z rzek. Tymczasem także temperatura wody rośnie. Temperatura 25*C jest właściwie graniczna dla właściwego funkcjonowania elektrowni. Cieplejsza woda oznacza, że trzeba będzie ograniczyć produkcję prądu.

Czy wszędzie zabraknie prądu z powodu zbyt ciepłej wody w rzekach?

Na szczęście do takiej tragedii nie dojdzie – nie wszystkie elektrownie bowiem korzystają z takiego systemu chłodzenia. Jedna z największych elektrowni w Polsce, znajdująca się w Bełchatowie – korzysta z tak zwanego zamkniętego systemu, w którym woda nie pochodzi z rzek. Podobnie skonstruowano elektrownię w Turowie. Ale już na przykład duża elektrownia Dolna Odra w województwie Zachodniopomorskiem korzysta z otwartego systemu chłodzenia. Zarówno Polska Grupa Energetyczna (PGE), jak i Tauron, korzystają głównie z elektrowni systemu zamkniętego, zatem ci dostawcy nie powinni mieć problemu z dostawami prądu. Inaczej wygląda jednak sytuacja między innymi gdańskiej firmy Energa. W tym przypadku zdarzają się sytuacje, gdy konieczne jest ograniczenie dostaw prądu. Ten problem dotyka wielu elektrowni, choć obecnie stosowane zabezpieczenia i nowoczesne technologie pozwalają na minimalizowanie tego zjawiska.

Odszkodowanie za brak prądu 

Brak prądu może być poważnym problemem, zwłaszcza kiedy jest nieplanowany. Naraża bowiem na niedogodności nie tylko prywatnych odbiorców, ale także może spowodować ogromne straty u przedsiębiorców. W przypadku braku prądu odszkodowania można się ubiegać nie tylko ze względu na posiadane ubezpieczenie dobrowolne. Przepisy prawa nakładają także pewne obowiązki na dostawcę energii, a ich niedopełnienie może skutkować koniecznością wypłacenia odszkodowania.

fala upałów

Jeśli zatem możliwe jest udowodnienie, że szkoda powstała w wyniku niedopełnienia obowiązków dostawcy energii, poszkodowanej osobie należy się odszkodowanie. W przypadku przedsiębiorców mogą to być ogromne sumy. 

Kiedy można się ubiegać o odszkodowanie za szkody powstałe z powodu braku prądu?

Prawodawca określa jak długie przerwy w dostawie prądu są dopuszczalne. Wbrew pozorom są one długie:

  • 24 godziny  w przypadku przerw nieplanowanych;
  • 48 godzin łącznie w ciągu roku w przypadku przerw nieplanowanych;
  • 16 godzin w przypadku zaplanowanych przerw;
  • 35 godzin łącznie w ciągu roku w przypadku planowanych przerw.

Jeśli czas, kiedy prąd nie był dostarczany jest dłuższy i w jego wyniku powstaną szkody – możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego. 

Ubezpieczenie na wypadek braku prądu

Warto także wiedzieć, że przedsiębiorca możne ubezpieczyć firmę na wypadek szkody spowodowanej przez ogień i inne zdarzenia losowe. O tym jednak, czy za brak prądu także należy się odszkodowanie, decydują warunki, na jakich została zawarta umowa. Ubezpieczenia majątkowe są dobrowolne, a więc żadne przepisy nie regulują zakresu ochrony, jaką daje polisa. Aby mieć pewność, że straty wynikające z przerw w dostawie energii będą podstawa do wypłacenia świadczenia, należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

ubezpieczenie OC dla firmy
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC