Ubezpieczenia turystyczne

Gdzie można pojechać podczas epidemii?

5/5 - (1 vote)

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele osób pozostaje w domach. Tymczasem za oknami coraz piękniejsza pogoda, zbliża się lato, a wraz z nim – wakacje. Zwykle jest to czas wyjazdów, ale w tym roku organizowanie wypoczynku jest znacznie trudniejsze. Gdzie można pojechać podczas epidemii?

Wakacje 2020

W tym roku wakacje z pewnością będą inne niż zwykle. Przede wszystkim odwołane zostały wszystkie zagraniczne wycieczki. Choć gospodarka stopniowo jest odmrażana i w tej chwili działają już hotele i pensjonaty – nie wiadomo, kiedy będzie można opuścić Polskę. Nawet jednak kiedy będzie to możliwe i znów będzie można lecieć samolotem – wiele osób nie zdecyduje się od razu na skorzystanie z tej opcji. Widmo zachorowania na Covid-19 jeszcze długo po zakończeniu epidemii będzie odstraszać Polaków od zagranicznych wyjazdów. Jak zatem zorganizować wakacje w 2020 roku? Gdzie można pojechać podczas epidemii?

Gdzie można pojechać podczas epidemii?

Wielotygodniowe przebywanie w domu spowodowało, że ludzie są zmęczeni izolacją i brakuje im możliwości zmiany otoczenia. W takiej sytuacji jeszcze bardziej niż zwykle potrzebna jest możliwość zorganizowania wyjazdu z rodziną. Choć nie jest możliwe kupienie zagranicznej wycieczki i wypoczynku nad hotelowym basenem w egzotycznym kraju – z powodzeniem można korzystać z piękna polskiej przyrody. Także w tym zakresie trzeba się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami – jest bowiem za wcześnie na zorganizowanie tradycyjnych wyjazdów.

Przeczytaj także: Jak zaplanować wakacje w czasie epidemii?

Jakie ograniczenia wiążą się z wyjazdem wakacyjnym?

Nie wiadomo jeszcze, w jakim tempie będą znoszone kolejne obostrzenia. Stopniowe odmrażanie gospodarki umożliwiło uruchomienie hoteli i pensjonatów, jednak pod pewnymi warunkami:

  • nie można korzystać z basenów ani z sauny;
  • nie są organizowane żadne imprezy dla gości;
  • nie ma możliwości pozostawienia dzieci w salach zabaw;
  • obowiązuje zakaz odwiedzania gości hotelowych – mogą w nich przebywać wyłącznie osoby zameldowane;
  • posiłki przynoszone są do pokoi – nieczynne pozostają restauracje i bufety,
  • w hotelach może przebywać na raz dwa razy więcej gości, niż jest pokoi – nawet jeśli część z nich może pomieścić więcej osób.

Szczególne wytyczne dotyczą ponadto czyszczenia pomieszczeń hotelowych i sprzętów:

  • raz na godzinę muszą być zdezynfekowane wszystkie ogólnodostępne toalety,
  • co godzinę muszą być także dezynfekowane wszystkie często dotykane powierzchnie, takie jak klamki, poręcze czy piloty od telewizorów,
  • po odejściu każdego gościa musi być dezynfekowany blat recepcyjny,
  • udostępniany gościom sprzęt, taki jak kajaki czy rowery – musi być dezynfekowany po każdym użyciu,
  • na życzenie gości hotelowych ponownie sprzątane mają być pokoje.

Obostrzenia dotyczą także personelu sprzątającego – wszystkie osoby zatrudnione na takich stanowiskach muszą być wyposażone w jednorazowe maseczki, rękawiczki i fartuchy z długimi rękawami. 

Gdzie można pojechać podczas epidemii?

Jak jeszcze można spędzić wakacje?

Wizyta w hotelu, choć związana z ograniczeniami – jest już możliwa, dlatego wakacji nie trzeba spędzać w domu. Ale w związku z tym, że to lato będzie inne niż zwykle – można pomyśleć o niepraktykowanych dotąd sposobach na spędzanie urlopu. Dobrym pomysłem jest na przykład wyjazd przyczepą kempingową. 

Przeczytaj także: Podróżowanie kamperem po Polsce – czy to dobry pomysł na wycieczkę?

Ubezpieczenie turystyczne – czy jest potrzebne do podróżowania po Polsce?

Skoro nie można wyjechać za granicę – wiele osób rezygnuje z zakupu ubezpieczenia turystycznego. To jednak nie jest właściwe postępowanie, nawet da osób, które posiadają ubezpieczenie w ramach NFZ. Trzeba bowiem pamiętać, że polisa turystyczna to nie tylko gwarancja pokrycia kosztów leczenia, ale także ochrona bagażu i sprzętu sportowego, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. A choć wakacje w Polsce to zwykle mniejszy koszt, niż wielodniowy pobyt w ekskluzywnym, zagranicznym hotelu – rezerwacja noclegów także może oznaczać stratę sporej sumy pieniędzy w razie rezygnacji z wycieczki.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – kiedy jest niezbędne?

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC