Zadzwoń teraz:
Ogólne

Loty w sierpniu mogą być odwołane – groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair

Zmiana rozkładu lotów może się powtórzyć – podobnie jak w 2018 roku pracownicy Ryanair rozważają strajki. Okazuje się, że rozwiązanie ubiegłorocznych problemów nie było skuteczne. Czy groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair może zakłócić urlopy osobom, które kupiły bilety?

Groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair – czy powtórzy się sytuacja sprzed roku?

Problem dotyczy pracowników linii w Wielkiej Brytanii i Irandii. To tam dwa związki zawodowe BALPA i IALPA rozważają wszczęcie strajku. Głównym powodem protestów jest brak porozumienia w sprawie emerytur i zasiłków macierzyńskich, ale problemem jest także brak logicznej struktury płac, która do tej pory nie została wypracowana. Obecnie nie wiadomo, jak potoczy się sytuacja. Kenny Jacobs, szef marketingu firmy wyraził nadzieję na podpisanie do końca przyszłego miesiąca porozumienia z Vereinigung Cockpit, niemiecką organizacją pracowników firmy. W związku z tym byłaby szansa na brak strajków i odwołanych w związku z tym lotów w Europie.

Dlaczego ponownie pojawiła się groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair?

Powstaje pytanie dlaczego mimo zakończenia strajków w zeszłym roku znów pojawiło się zagrożenie protestami i utrudnieniami w rozkładach lotów w sierpniu 2019 r. Sekretarz generalny brytyjskiego związku zawodowego BALPA (Brian Strutton) zdradził, że mimo starań nie udało się dojść do porozumienia w kwestii podniesionych ostatnio problemów, rozmowy nie przyniosły oczekiwanych skutków. Jeśli dojdzie do strajków wezmą w nim udział zarówno piloci jak i personel pokładowy.

groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair

Kiedy zostanie podjęta decyzja w sprawie strajku pracowników linii lotniczych Ryanair?

Brytyjscy piloci podejmą decyzję w tej sprawie 7 sierpnia 2019 roku. Zapadnie ona na postawie wyników sondażu przeprowadzonego wśród pracowników. O tym, czy IALPA także przeprowadzi sondaż, decyzja ma zapaść 23 lipca w Dublinie. Jeśli dojdzie do głosowania, rozpocznie się ono najprawdopodobniej 26 lipca. 

Co zrobić, jeśli loty zostaną odwołane?

W najgorszej sytuacji niestety są podróżni, którzy wykupili już bilety. Planowany urlop może jednak nie dojść do skutku. Poprzednie strajki pracowników linii lotniczych Ryanair spowodowały odwołanie ponad 250 lotów, w wyniku czego ucierpiało około 30 tysięcy pasażerów. Na decyzję o tym, czy loty zostaną odwołane, czeka więc wielu turystów. Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak, czy za odwołane loty będzie można otrzymać odszkodowanie.

Groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair a prawa pasażerów

Jeśli planowane loty zostaną odwołane, wszystko zależy od tego, w jakim terminie pasażerowie zostaną poinformowani o tym fakcie. 

groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair

Jak sytuacja wyglądała poprzednio? Otóż klienci linii lotniczych otrzymywali sprzeczne informacje. Pasażerowie odwołanych lotów zostali bowiem powiadomieni o możliwości zmiany terminu lotu lub zwrotu pieniędzy. Takie rozwiązanie jednak nie satysfakcjonuje osób, które wykupiły już noclegi na miejscu – planowana wycieczka i tak nie może się wówczas odbyć. Przepisy dotyczące linii lotniczych wprowadzają zatem odszkodowania dla pokrzywdzonych osób. W tym jednak przypadku pojawiła się jednak informacja o tym, że odszkodowań nie będzie. W związku z tym wiele spraw trafiło do sądów. Jak będzie wyglądała sytuacja tym razem?

Jak groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair wpłynie na plany urlopowe turystów?

Świat jest dziś otwarty i wiele osób podróżuje często, korzystając z różnych linii lotniczych i lotnisk na całym świecie. Ze względu na ryzyko odwołania lub opóźnienia lotu warto wyposażyć się przed podróżą w ubezpieczenie turystyczne. Mimo że w razie nagłej zmiany rozkładu lotów pasażer ma prawo do odszkodowania od linii lotniczych (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Odszkodowanie za opóźniony samolot?), często takie sprawy trwają bardzo długo. Dlatego warto wyposażyć się w dodatkową polisę, która gwarantuje wypłatę świadczenia wtedy, kiedy jest ono faktycznie potrzebne. Należy także zdecydować się na zakup ubezpieczenia rozszerzonego o ochronę bagażu – jeśli na lotnisku występują problemy i panuje chaos, może on zaginąć. W takiej sytuacji także najszybszą drogą do odzyskania pieniędzy jest korzystanie z ubezpieczenia turystycznego z odpowiednim rozszerzeniem.

ubezpieczenie turystyczne
Loty w sierpniu mogą być odwołane – groźba strajków w liniach lotniczych Ryanair
5 (100%) 3 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.
Karolina Burzyńska

Ostatnie wpisy Karolina Burzyńska (zobacz wszystkie)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!