Ogólne

Jak działa telemedycyna?

W czasie panującej epidemii coraz więcej osób korzysta z porad medycznych przez telefon. Co jeszcze można załatwić zdalnie? Na jaką pomoc można liczyć bez wychodzenia z domu? Jak działa telemedycyna?

Co to jest telemedycyna?

Co to jest i jak działa telemedycyna? Współczesny świat oferuje wiele technologii, z których korzysta także medycyna. Telemedycyna to zbiorcze określenie na wszystkie świadczenia, które są dostępne za pomocą rozmaitych narzędzi – nie wymagają jednak wychodzenia z domu i osobistego kontaktu z lekarzem. Najpopularniejsze elementy telemedycyny to:

  • telekonsultacja,
  • zdalny monitoring parametrów zdrowotnych,
  • niektóre elementy rehabilitacji,
  • zdalne opisy badań radiologicznych,
  • e-recepta,
  • e-zwolnienie,
  • e-skierowanie.

Pojawiają się jednak coraz szersze możliwości, z których chętnie korzystają pacjenci. 

Dlaczego telemedycyna jest popularna?

Z usług dostępnych zdalnie korzystają osoby, które nie dysponują dużą ilością czasu – życie w ciągłym biegu, duża ilość obowiązków i praca w godzinach otwarcia placówek to powody, dla których wiele osób sięga po nowoczesne rozwiązania. Teraz jednak, gdy ogłoszona została w całym kraju epidemia, tego typu usługi stały się szczególnie potrzebne. Dzięki możliwościom przekazywania skanów wyników badań drogą mailową czy telefonicznym konsultacjom – wiele osób może uzyskać pomoc, nawet przebywając na kwarantannie. 

Telemedycyna w obliczu koronawirusa

Wybuch pandemii zmienił wszystko. W bardzo krótkim czasie możliwości zdalnego dostępu do świadczeń medycznych stały się bardzo popularne i nawet osoby, które dotąd nie korzystały z takich rozwiązań, chętnie po nie sięgają. Komisja Europejska dofinansowała platformę e-zdrowie kwotą 120 milionów złotych, aby uzupełnić brakujące, a możliwe do wykonania, funkcje telemedycyny. Jak działa telemedycyna?

Zdalny stetoskop – nowość w świecie telemedycyny

W rozwój tej branży zaangażowały się także start-upy. Poznańska firma wprowadza na rynek urządzenie Stetho-Me, które umożliwia zdalne osłuchanie pacjenta. Jest to w obecnych czasach bardzo potrzebne urządzenie – niewiele osób bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że aby poprawnie wykonać badanie lekarz musiałby przebić lub zdjąć skafander ochronny, który obecnie chroni go przed zakażeniem. Możliwość zdalnego osłuchania płuc i serca jest więc przydatna nie tylko w czasie zdalnego leczenia, ale także podczas realnej wizyty.

Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystające z telemedycyny

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych korzysta z możliwości, jakie daje telemedycyna. Przykładem może być Allianz, która oferuje grupowe ubezpieczenia zdrowotne, chętnie wybierane przez firmy dla pracowników. Jak ubezpieczenie Allianz działa w tym obszarze? Zorganizowanie wizyty telefonicznej jest bardzo proste. Wystarczy skontaktować się z konsultantem na infolinii, podać nazwę poszukiwanego świadczenia i zaznaczyć, że kontakt ma być telefoniczny. W takiej sytuacji pacjent nie musi posiadać dostępu do internetu ani żadnego specjalistycznego sprzętu, lekarz w umówionym terminie po prostu zadzwoni. Warto jednak przed wizytą zeskanować wyniki przeprowadzonych badań.

Co można zyskać podczas telefonicznej konsultacji?

Podczas takiej nietypowej wizyty lekarz może zagwarantować pacjentowi szereg usług. Przede wszystkim może wystawić e-receptę. Zwykle czterocyfrowy numer, który należy wraz z PESELem pacjenta podać w aptece, przesyłany jest za pomocą SMS po wizycie. Możliwe jest także podyktowanie takiego numeru i pacjenci często wolą tę opcję. Lekarz podczas takiej wizyty może zdecydować o tym, że pacjent powinien skontaktować się ze specjalistą. Wówczas wystawi e-skierowanie, które umieszczone zostanie ma specjalnym portalu lub przesłane mailem. Najważniejszą jednak kwestią bywa wystawienie e-zwolnienia. Jeśli bowiem pacjent nie zjawił się w pracy z powodu choroby, taki dokument będzie mu potrzebny. E-zwolnienia nie trzeba jednak przekazywać pracodawcy – lekarz wyśle je drogą internetową bezpośrednio do adresata,

Czy warto korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego Allianz?

Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne uprawniające do świadczeń medycznych, trzeba wiedzieć przede wszystkim na co można liczyć kupując polisę. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy doradcy, ale porównując oferty należy wziąć pod uwagę produkt przygotowany przez TU Allianz. Zaletami tego ubezpieczenia jest to, że można korzystać z porad wielu specjalistów nie czekając w długich kolejkach, możliwość samodzielnego wybrania lekarza i szeroki wachlarz badań, które także można wykonać w ramach ochrony. 

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC