Ogólne

Jak palić w piecu tanio i wydajnie?

5/5 - (7 votes)

Zima w tym roku jest ciepła, w większości województw nie pada śnieg, niezbyt często temperatura spada poniżej 0°C. Trwa jednak sezon grzewczy – w mieszkaniach jest za zimno, aby wyłączyć piece i kaloryfery. Jak palić w piecu tanio i wydajnie?

Jak palić w piecu, aby nie zanieczyszczać środowiska?

Teraz, gdy trwa sezon grzewczy, o paleniu w piecu dużo się mówi. Zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza w miastach – jest ogromne, dlatego dużo uwagi poświęca się między innymi problematyce właściwego palenia w piecach, którego nie można całkiem uniknąć – za oknami zima, i choć ciepła – temperatura jest za niska, aby zrezygnować z ogrzewania. Choć wkładanie do pieca śmieci i innych niewłaściwych przedmiotów to problem dla środowiska, w ten sposób można także zatkać komin i narazić się na konieczność wezwania fachowca. Ponadto właściwe palenie w piecu pozwala na oszczędności – leży więc także w interesie właściciela.

Czym należy palić w piecu?

To, czy w piecu znajduje się odpowiednie paliwo, można łatwo zaobserwować stojąc na zewnątrz. Niewłaściwy opał czy nawet śmieci, które często lądują w piecach, powodują, że z komina wydobywa się czarny, zanieczyszczony dym. Jeśli spalanie przebiega prawidłowo, spaliny są niemal przezroczyste, i takie powinny być zawsze. To co wrzucamy do pieca jest ściśle ustalone przez przepisy. Nie wszędzie są one jednakowe. Na przykład w niektórych rejonach Polski zabronione jest palenie:

  • węgla kamiennego,
  • mułu węglowego,
  • odpadów węglowych,
  • miału z dużą zawartością ziarna,
  • drewna o wilgotności powyżej 20%,
  • malowanego drewna,
  • barwionego papieru.

W każdym mieście przepisy jednak mogą być inne – powyższe ograniczenia dotyczą województwa dolnośląskiego. Tam od 1 lipca 2018 roku obowiązuje uchwała antysmogowa, która została przyjęta przez radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Jak palić w piecu tanio i wydajnie?

Jak palić w piecu, aby było ekologiczne?

Najbardziej ekologiczne i zarazem korzystne finansowo jest rozpalanie w piecu od góry. Ta metoda może być z powodzeniem stosowana we wszystkich piecach, a więc:

  • kominkach,
  • piecach kuchennych,
  • kaflowych,
  • kotłach zasypowych. 

Polega ona na tym, aby na ruszcie ułożyć najpierw większe bryły węgla lub kawałki drewna, na górze umieścić rozpałkę i dopiero na samej górze ułożyć małe elementy. Do momentu zejścia żaru do rusztu – należy zapewnić palenisku dostęp świeżego powietrza. Trwa oto około godziny. W zależności od tego, jak dużo paliwa umieszczono w piecu, można cieszyć się ciepłem przez około 6 – 8 godzin. 

Jak palić w piecu ekonomicznie?

Warto także wiedzieć, jak ogrzewać pomieszczenia, aby nie zapłacić ogromnego rachunku. Najważniejszą zasadą jest to, że nie jest dobrym rozwiązaniem rozpalanie w piecu tylko wtedy, gdy temperatura jest bardzo niska i utrzymywanie bardzo wysokiej temperatury na małej powierzchni krótko. Dużo ekonomiczniejsze jest pilnowanie stałej, niezbyt wysokiej temperatury we wszystkich pomieszczeniach.

Zagrożenia związane z paleniem w piecu

Niestety mimo zachowywania środków ostrożności i stosowania właściwej procedury rozpalania w piecu, taka metoda ogrzewania domu nie jest całkiem bezpieczna. Przede wszystkim trzeba bowiem uważać na czad. Nie można go uniknąć – jest produktem ubocznym każdego procesu spalania. Aby zwiększyć bezpieczeństwo należy bezwzględnie:

  • prawidłowo używać urządzeń grzewczych,
  • sprawdzać regularnie ich stan techniczny, 
  • przeprowadzać okresowe kontrole przewodów wentylacyjnych,
  • często wietrzyć pomieszczenia,
  • natychmiast reagować w razie wystąpienia u domowników objawów zatrucia.

Przeczytaj także: Czad – ogromne niebezpieczeństwo w sezonie grzewczym 

Czad jednak nie jest jedynym niebezpieczeństwem dla mieszkańców – zagrożeniem jest także pożar. Posiadanie pieca jest w niektórych miejscach jedyną możliwością ogrzania pomieszczeń, dlatego zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa jest konieczne, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się ognia w domu. Nigdy i w żaden sposób nie można jednak zapewnić sobie stuprocentowego bezpieczeństwa. Dlatego nieruchomości wyposażone w piec szczególnie potrzebują ubezpieczenia. Ochrona od ognia leży w zakresie już podstawowej polisy – i przynajmniej taką ochronę należy zapewnić, aby nieruchomość była bezpieczna. Więcej o dostępnych rodzajach ubezpieczeń przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie od pożaru.

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC