Zadzwoń teraz:
Ogólne

Jak zaplanować wakacje w sytuacji epidemii?

Nie wiadomo jak długo potrwa stan epidemii w Polsce i pandemii na świecie. Jak w takim razie zaplanować wakacje? Przecież lato przyjdzie dopiero za kilka miesięcy – czy warto myśleć o wyjeździe w tym czasie i planować wakacje dla dzieci? Jakie są prognozy? Jak zaplanować wakacje w sytuacji epidemii?

Przebieg epidemii w Polsce

Dziś nie wiadomo jeszcze jak rozwinie się sytuacja. Póki co wprowadzane są kolejne obostrzenia. Dziś (24 marca 2020 roku) wprowadzono całkowity zakaz niepotrzebnego wychodzenia z domu. Możliwe jest tylko udanie się do sklepu, apteki czy odwiedzenie bliskiej osoby, która potrzebuje pomocy. Dopuszczalne jest także przemieszczanie się z domu do pracy. Nie można jednak spotykać się więcej niż z jedną osobą, a w nabożeństwach może uczestniczyć łącznie maksymalnie pięć osób. Ograniczenia dotyczą także przejazdów komunikacją miejską – można zajmować jedynie co drugie miejsce siedzące. 

Jak zaplanować wakacje w sytuacji epidemii?

Kiedy skończy się epidemia?

Nie wiadomo jak długo potrwa stan wyjątkowy związany z panującą epidemią. Spółka ExMetrix, która zajmuje się prognozowaniem gospodarczym i społecznym, przygotowała analizę sytuacji. Wynika z niej, że prawdopodobnie epidemia osiągnie swój szczyt około 20 kwietnia i od tej pory ilość nowych zachorowań na dobę powinna zacząć spadać. Oznacza to, że epidemia w Polsce potrwa nieco dłużej niż w samych Chinach. W przygotowaniu analizy wzięto pod uwagę między innymi:

  • dotychczasowy przebieg epidemii w innych krajach,
  • czynniki meteorologiczne,
  • stan służby zdrowia,
  • kondycję zdrowotną społeczeństwa,
  • strukturę demograficzną, a więc w szczególności ilość osób starszych, najbardziej narażonych na zachorowanie,
  • sposób reakcji władz na sytuację.

W miarę rozwoju sytuacji i napływu nowych danych, szczególnie z krajów, gdzie epidemia zaczęła się wcześniej niż w Polsce, będziemy aktualizować model oraz uwzględniać wszelkie dodatkowe informacje aby był on możliwie najbardziej precyzyjny.
Ryszard Łuko, Główny analityk firmy ExMetrix

Jak zaplanować wakacje w sytuacji epidemii?

Czy jest zatem sens planować wakacje w zaistniałej sytuacji? Czy do lata ulegnie ona poprawie? Trudno powiedzieć. Jeśli pod koniec kwietnia sytuacja zacznie się poprawiać, jest taka szansa. Sytuację planowania wakacji przez Polaków zbadała fundacja Polish Soccer Skills. Według niej większość Polaków wierzy, że do lata sytuacja się unormuje i będzie można spędzić wakacje już normalnie. Mimo wszystko rodzice planują najczęściej pobyt dzieci w Polsce, rezygnując z planów zagranicznych wyjazdów. Dodatkowo aż 60% ankietowanych osób już zaplanowała wakacje dla swoich pociech w obawie przed brakiem miejsc w ostatniej chwili. Widać więc, że rodzice naprawdę wierzą w to, że epidemia ustąpi do wakacji.

Nikt z nas nie wie, jak długo obecna sytuacja będzie miała miejsce i do kiedy będą ograniczenia i strach we wszystkich dziedzinach życia z powodu koronawirusa –patrząc jednak na to jak wirus wygasza się w Chinach, jak poprawia się proporcja liczby zakażonych do liczby wyleczonych, można sądzić, że do wakacji wszystko wróci do normy.
Ewelina Stępień-Kunik, prezes Fundacji Polish Soccer Skills

Jak zaplanować wakacje podczas epidemii?

Nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja, ale faktem jest, że jeśli rodzice mimo wszystko już  rezerwują miejsca dla dzieci na wakacje, może się okazać, że zbyt długie oczekiwanie spowoduje brak miejsc w późniejszym terminie. Co zatem zrobić? Rozwiązaniem może być zakup polisy turystycznej z ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z podróży. Jest to rozszerzenie, które pozwala zyskać gwarancję, że jeśli ubezpieczony nie może wziąć udziału w wycieczce z ważnej przyczyny, otrzyma zwrot poniesionych kosztów. Nie każde jednak towarzystwo ubezpieczeniowe gwarantuje wypłatę świadczenia z powodu panującej epidemii. Warto więc przed wyborem oferty sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) jakie sytuacje są powodem wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przeczytaj także: Wpływ epidemii na ubezpieczenie od kosztów rezygnacji 

Ubezpieczenie turystyczne

Jak zaplanować wakacje w sytuacji epidemii?
5 (100%) 5 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Małgorzata Stępień

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!