Zadzwoń teraz:
Ogólne

Jakie ubezpieczenia chronią przed skutkami epidemii?

Ogłoszenie epidemii lub pandemii, jak ma to obecnie miejsce, to powód do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczycieli w wielu polisach. Na odszkodowanie nie mogą liczyć właściciele ubezpieczeń turystycznych, ale takich ubezpieczeń jest więcej. Jakie ubezpieczenia chronią przed skutkami epidemii?

Czemu ma służyć ubezpieczenie?

Umowa ubezpieczeniowa z zasady powinna gwarantować wypłatę odszkodowania, gdy powstanie szkoda na osobie lub na mieniu. Nie zawsze jednak tak jest, gdyż w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) opisane są sytuacje, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona. Oznacza to, że nie odpowiada on za powstałe szkody, a ubezpieczonemu nie należy się odszkodowanie. Czy epidemia lub pandemia jest sytuacją, w której żadna polisa nie zadziała?

Jakie ubezpieczenia chronią przed skutkami epidemii?

Choć w przypadku wielu ubezpieczeń stan epidemii czy pandemii, jak ma to miejsce obecnie, jest powodem wyłączenia odpowiedzialności, nie zawsze wypłata świadczenia zostanie wstrzymana z tego powodu. Kiedy ubezpieczony może liczyć na wsparcie finansowe mimo tego wyjątkowego stanu?

  • Ubezpieczenie na życie

Przede wszystkim wyłączenie odpowiedzialności z powodu epidemii nie dotyczy w większości przypadków ubezpieczenia na życie. Jeśli ubezpieczony posiada taką polisę i zachoruje – nie ma znaczenia, czy powodem pobytu w szpitalu jest koronawirus czy inne schorzenie. Posiadając odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia można będzie liczyć na wypłatę odszkodowania. Także w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby z powodu Covid-19 beneficjenci polisy otrzymają ustaloną w umowie ubezpieczeniowej kwotę.

Przeczytaj także: Czy ubezpieczenie na życie chroni w przypadku epidemii?

  • Polisa od utraty dochodów ze względów zdrowotnych dla przedstawicieli wolnych zawodów

Drugim ubezpieczeniem, które pozwoli zabezpieczyć się na wypadek zakażenia koronawirusem, jest ubezpieczenie od utraty dochodów dla przedstawicieli wolnych zawodów. Jeśli osoba posiadająca takie ubezpieczenie nie może pracować z powodu choroby wywołanej koronawirusem, otrzyma ustalonej w umowie ubezpieczeniowej wysokości świadczenie. Ubezpieczenie nie zostanie jednak wypłacone, gdy z powodu epidemii pojawi się odgórny zakaz prowadzenia działalności, przez który ubezpieczony nie może uzyskiwać dochodów. Taka sytuacja dotknęła obecnie branże gastronomiczną, a nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja. Niestety w takim przypadku świadczenie nie zostanie wypłacone.

Jednym z ubezpieczeń, która zadziała pomimo pandemii koronawirusa jest polisa od utraty dochodów ze względów zdrowotnych, dla przedstawicieli wolnych zawodów. Jeżeli taka osoba, np. lekarz, radca prawny czy adwokat zachoruje, przez co pozostaje na zwolnieniu lekarskim i nie może wykonywać swojej pracy, to po przedstawieniu dokumentacji – medycznej oraz finansowej, potwierdzającej dotychczasowe dochody – otrzyma odszkodowanie. Niestety polisa nie zadziała w sytuacji, gdy utrata dochodów nastąpi w związku z narzuconą z góry koniecznością zamknięcia zakładu.
Karolina Trzeciakiewicz z ANG Spółdzielni

Przeczytaj także: Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Czy inne ubezpieczenia chronią formę przed skutkami epidemii?

Niestety nie ma innych ubezpieczeń, które byłyby pomocne dla przedsiębiorców w sytuacji, gdy ogłoszona w państwie została epidemia. Przypominamy, że w Polsce taki stan obowiązuje od 20 marca 2020 roku i wiele przedsiębiorstw musiało zawiesić swoją działalność. Dotyczy to między innymi lokali gastronomicznych, które obecnie mogą serwować jedynie dania na wynos, oraz szkół czy przedszkoli. Zawieszone są także działania wszystkich biur turystycznych. Sytuacja jednak jest dotkliwa nie tylko dla wyżej wymienionych branż – także powiązane z nimi inne przedsiębiorstwa odczuwają dotkliwie skutki ogłoszonej epidemii.

Przeczytaj także: Koronawirus uderza w turystykę

Ubezpieczenie na życie
Jakie ubezpieczenia chronią przed skutkami epidemii?
5 (100%) 5 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!