Ogólne

Jazda samochodem podczas epidemii – jak sprawić, by była bezpieczna?

5/5 - (1 vote)

Jazda samochodem podczas epidemii może być całkowicie bezpieczna – trzeba jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. W tym trudnym czasie także prowadzenie auta może stanowić bowiem potencjalne zagrożenie dla zdrowia. 

Czy jazda samochodem podczas epidemii może być bezpieczna?

Choć obostrzenia zostają coraz bardziej zmniejszane, zagrożenie zakażeniem nie zniknęło. Co więcej – przewiduje się, że jesienią nastąpi ponowny wzrost niebezpieczeństwa. Nie należy więc dopuścić do tego, aby czujność została uśpiona i bagatelizować ryzyka. Nie tylko wyjście na ulicę może być niebezpieczne – także jazda samochodem wymaga od kierowców, aby zadbali o środki ostrożności.

Wyposażenie samochodu w czasie epidemii

Przede wszystkim należy pamiętać, że w każdym samochodzie, oprócz standardowo wymaganego wyposażenia, powinny znaleźć się niezbędne środki ochrony osobistej. Nigdy nie wiadomo, czy nie wydarzy się nieoczekiwana sytuacja i w aucie nie pojawi się nieplanowany pasażer. Dlatego warto uzupełnić wyposażenie o:

  • dodatkową jednorazową maseczkę do zakrywania nosa i ust (choć nie jest to wymagane, gdy kierowca podróżuje sam lub z domownikiem);
  • płyn dezynfekcyjny, który powinien zawierać przynajmniej 60% alkoholu;
  • zapasowe rękawiczki jednorazowe.

Przeczytaj także: Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co trzeba mieć, aby nie dostać mandatu?

Dezynfekcja samochodu – o czym trzeba pamiętać?

O dezynfekcji samochodu trzeba pamiętać przed każdą podróżą. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy jechała nim przypadkowa osoba lub pasażer inny niż domownik kierowcy. Koronawirus może przetrwać na powierzchni nawet do 9 dni, dlatego trzeba pamiętać o regularnym ich odkażaniu. Do dezynfekcji należy używać:

  • środka zawierającego 0.1% podchlorynu sodu,
  • substancji zwierającej 62-71% etanolu.

Choć nie trzeba dezynfekować za każdym razem całego wnętrza auta, trzeba pamiętać o tych miejscach, które są szczególnie często dotykane. Nalezą do nich:

  • przełącznik świateł,
  • przełącznik wycieraczek,
  • dźwignie służące do zmiany ustawień foteli,
  • wszystkie przyciski na desce rozdzielczej,
  • klamki – zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne,
  • lusterko pasażera i kierowcy,
  • kluczyk.

Niektóre elementy wyposażenia samochodu nie mogą być czyszczone płynem do dezynfekcji – należy więc użyć przeznaczonego do tego celu środka. Do takich urządzeń należą na przykład ekrany dotykowe, w które wyposażone są wszystkie nowsze modele aut. Także skórzane powierzchnie, na przykład fotele czy dźwignia hamulca ręcznego, powinny być czyszczone z zachowaniem środków ostrożności. Nie należy bowiem zniszczyć dezynfekowanej powierzchni. W ostateczności można zastosować więc wodę z mydłem. 

W czasie epidemii pamiętaj o klimatyzacji!

Za oknami coraz więcej gorących dni, a to oznacza, że coraz częściej włączana jest także klimatyzacja. Także o właściwym jej czyszczeniu należy pamiętać podczas epidemii. Nie tylko bowiem powierzchnie często dotykane mogą stanowić źródło zagrożenia – niebezpieczne jest także niedostateczne zadbanie o filtr kabinowy. W normalnych warunkach wystarczy wymieniać go raz w roku, ale w czasie epidemii wskazane jest częstsze pamiętanie o tym obowiązku. Więcej na temat dbania o klimatyzację przeczytasz w artykule: Czyszczenie klimatyzacji – czy to już czas? 

Serwisy samochodowe w czasie epidemii

O bezpieczeństwo podczas epidemii troszczą się także serwisy samochodowe i stacje diagnostyczne. Trzeba bowiem pamiętać, że ogłoszenie epidemii nie powoduje zniesienia obowiązku wykonywania okresowych kontroli, nie gwarantuje także, że samochód się nie popsuje. W trosce o bezpieczeństwo pracownicy warsztatów umożliwili załatwienie wielu spraw zdalnie. Przede wszystkim zlecenia i wycena naprawy odbywa się online lub telefonicznie. Dzięki temu kontakt jest znacznie ograniczony. Niestety kiedy wizyta w serwisie lub na stacji diagnostycznej jest nieunikniona – trzeba samochód dokładnie zdezynfekować. W takiej sytuacji warto wyposażyć się w ozonator, który umożliwi samodzielne ozonowanie wnętrza.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC