Ogólne, Ubezpieczenie dla dziecka

Konto bankowe dla dziecka? Pomyśl o tym, zanim przyjdzie wrzesień!

5/5 - (3 votes)

Nadchodzi nowy rok szkolny, a to oznacza, że trzeba nie tylko kupić książki i zeszyty. Sierpień to także czas, w którym trzeba podjąć ważne decyzje dotyczące dziecka – we wrześniu nie będzie bowiem na to czasu. Ubezpieczenie NNW nie jest jedyną sprawą, o której trzeba pomyśleć. Może to także dobry czas, aby założyć konto bankowe dla dziecka? Do czego może mu się ono przydać? Jak wybrać najlepszą ofertę?

Konto bankowe dla dziecka – dlaczego jest potrzebne? Kiedy trzeba o nim pomyśleć?

Dysponowanie pieniędzmi nie jest rzeczą łatwą i niejeden dorosły ma z tym problem. Oszczędzanie jest trudne, a wygospodarowanie środków, które mają zostać odłożone lub zainwestowane, wymaga dokładnej analizy budżetu i wszystkich planowanych wydatków. Dlatego najlepiej uczyć się tego od najmłodszych lat. Konto bankowe dla dziecka jest wspaniałym narzędziem, które może wprowadzić młodego człowieka w świat finansów długo przed tym, kiedy rozpocznie pracę i zacznie dysponować własnymi, zarobionymi pieniędzmi. Kiedy warto rozpocząć taką naukę? 

Kiedy założyć konto bankowe dla dziecka?

Konto bankowe, z którego dziecko będzie mogło samodzielnie korzystać, można założyć kiedy skończy ono 13 lat. Takiego konta nie będzie ono mogło samodzielnie założyć ani wpłacać na nie środków – aby podpisać umowę potrzebna jest obecność rodziców. Ale wspólnie można ustalić limity wypłacanych pieniędzy.

Konto bankowe dla dziecka

W niektórych przypadkach może zaistnieć sytuacja, w której konto nieletniego użytkownika musi być powiązane z kontem osoby dorosłej. Wtedy również rodzic powinien otworzyć rachunek w danym banku.

Zobacz też: Wyprawka dla dziecka – 300 plus. Do kiedy można złożyć wniosek?

Czy istnieje konto bankowe dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 13 roku życia?

Istnieją na rynku oferty kont bankowych, które można założyć dla dziecka długo przed ukończeniem przez nie 13 roku życia. Nawet niemowle może obecnie posiadać rachunek bankowy. Istotne są jednak ograniczenia tego typu produktów. Niemożliwe jest uruchomienie konta dla bardzo małego dziecka, jeśli rodzic nie posiada rachunku w danym banku. Konto bankowe dla dziecka jest wówczas powiązane ze standardowym kontem osobistym i nie może istnieć niezależnie. Dziecko również nie może z niego swobodnie korzystać – zwykle ma jednak dostęp do materiałów edukacyjnych, dzięki czemu może uczyć się korzystać z produktu. Takie konta pełnią funkcję oszczędnościową. Regularne wpłacanie pieniędzy i procent, na jaki można liczyć, ułatwią młodemu człowiekowi start w dorosłe życie. Środki mogą też być wykorzystane na dodatkową edukację lub na przykład pokrycie kosztów ubezpieczenia NNW, kiedy dziecko pójdzie do szkoły.

Czym charakteryzuje się konto bankowe dla dziecka?

Konta, które są otwierane dla dzieci, przede wszystkim są bardzo tanie. Samo prowadzenie rachunku, wydanie karty czy transakcje internetowe zwykle nic nie kosztują lub pobierana opłata jest bardzo niewielka. Takie konta są bowiem inwestycją banku w przyszłego użytkownika. Jeśli dziecko korzysta – po ukończeniu 13 lat samodzielnie – z rachunku, dokonuje płatności kartą lub wypłaca środki z bankomatów danej firmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że osiągając pełnoletność i otwierając konto osobiste dalej będzie korzystać z usług tej firmy. Czas, kiedy użytkownik jest bardzo młody, wykorzystywany jest na zdobycie jego zaufania i przywiązanie do marki.

Jakie korzyści wynikają z założenia konta bankowego dla dziecka?

Konto bankowe dla dziecka

Założenie konta bankowego dla dziecka pełni dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim pozwala nauczyć młodego człowieka, jak działa bankowość elektroniczna i jak należy gospodarować pieniędzmi. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej używana jest gotówka, wzrasta jednak ilość transakcji dokonanych za pomocą karty płatniczej. Im szybciej dziecko nauczy się korzystać z tych narzędzi – tym lepiej. Ale konto bankowe dla dziecka to także wygoda dla rodziców. Mają oni pełną kontrolę nad wydatkami malucha, a jednocześnie mogą w prosty sposób przesłać mu dodatkowe pieniądze, kiedy na przykład przebywa na koloniach.

ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC