Ubezpieczenia mieszkania

Luka ubezpieczeniowa – czy Polacy są świadomi potrzeby ubezpieczenia nieruchomości przed katastrofami naturalnymi?

5/5 - (4 votes)

Polska Izba Ubezpieczeń, w ramach akcji #niezaklinaj, przeprowadziła ankietę dotyczącą świadomości Ubezpieczeniowej Polaków. Odpowiedzi szukano na forach internetowych i w firmach zajmujących się sprzedażą ubezpieczeń. Okazuje się, że Polacy nie zmieniają swoich przyzwyczajeń z powodu narażenia na skutki zmiany klimatu. Luka ubezpieczeniowa jest bardzo duża.

Jak duża jest w Polsce luka ubezpieczeniowa? Z czego wynika niechęć do zawierania polis?

W ostatnich latach zwiększyło się ryzyko wystąpienia anomalii pogodowych. Sytuacja się nie zmieni – mamy bowiem do czynienia ze zmianami klimatycznymi. Są one niebezpieczne dla zgromadzonego majątku, dlatego oczywistym wydaje się zwiększone zapotrzebowanie na ubezpieczenia. Tak się jednak nie dzieje.

Przeczytaj także: Anomalie pogodowe – przypadek czy zmiana klimatu?

Wyniki badań są niepokojące. 60% ankietowanych agentów stwierdziło, że w ich regionie połowa mieszkań nie jest ubezpieczona przed ryzykiem pogodowym. 20% respondentów natomiast oceniła sytuację jeszcze gorzej – ich zdaniem tylko co czwarty właściciel mieszkania zdecydował się na polisę chroniącą mieszkanie od skutków żywiołu. W grupie pytanych agentów było niewiele osób, które twierdziły, że luka ubezpieczeniowa jest niewielka. 

Co warto ubezpieczyć przed katastrofami naturalnymi?

Coraz częstsze występowanie gwałtownych wiatrów, gradobicia czy burz to zagrożenie nie tylko dla samych murów. Naprawa zniszczonego dachu czy uszkodzeń budynku to oczywiście największy wydatek, ale na szkody narażone są także ruchomości. Dlatego ubezpieczenie murów jest absolutną koniecznością, ale nie wystarczy. Z badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń wynika, że zdecydowana większość właścicieli nieruchomości nie ubezpiecza sprzętu RTV i AGD, o meblach pamięta tylko kilka osób na sto. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie sprzętu AGD/RTV – co warto ubezpieczyć?

Luka ubezpieczeniowa

Luka ubezpieczeniowa jest inna w zależności od regionu

Ryzyko pogodowe nie jest jednakowe w całym kraju. W zależności od regionu można wskazać, przed jakimi zagrożeniami należałoby się zabezpieczyć. Z badań Polskiej Izby Ubezpieczeń przeprowadzonych w lipcu 2019 roku wynika, że na przykład powódź jest najbardziej prawdopodobna na południu polski – w województwie małopolskim i podkarpackim skutki żywiołu byłyby najdotkliwsze. Tymczasem mieszkańcy województwa małopolskiego w znacznej większości uważają, że miejsce to jest bezpieczne. 

Luka ubezpieczeniowa

Jaka jest świadomość ubezpieczeniowa Polaków?

Wyniki badań przeprowadzonych przez PIU w lipcu i sierpniu bieżącego roku nie pozostawiają złudzeń. Polacy nie są świadomi niebezpieczeństwa, nie wiedzą, co zawiera ich polisa mieszkaniowa – nawet jeśli ją mają. To zbyt niska świadomość ubezpieczeniowa. Tymczasem ryzyko jest duże. W razie katastrofy naturalnej pomoc rodziny i państwa jest oczywiście nieoceniona. Jednak dobre ubezpieczenie nieruchomości może w znacznym stopniu pomóc naprawić te szkody, które wymagają dużych nakładów finansowych. Ciekawostką jest, że z badania PIU wynika także, że w grupie osób powyżej 60 roku życia ponad połowa osób uważa, że możliwe jest wykupienie ubezpieczenia już po katastrofie pogodowej. Choć sytuacja w grupie młodszych osób jest nieco lepsza, wiele osób podziela ten pogląd. Oznacza to, że edukacja w zakresie tematyki ubezpieczeniowej jest niezbędna. 

Jak można zlikwidować lukę ubezpieczeniową?

Zagrożeń pogodowych będzie przybywać. Klimat się zmienia i im szybciej się z tym pogodzimy, tym mniejsze szkody spowoduje ta sytuacja. Ubezpieczenia nieruchomości na wypadek katastrof naturalnych są więc potrzebne wcześniej niż dotąd. Jedyną możliwością jest edukacja społeczeństwa i uświadamianie, jak wiele można stracić w wyniku anomalii pogodowych. Z badań PIU wynika, że większość osób za najważniejsze źródło wiedzy uważa agentów ubezpieczeniowych. To na nich spoczywa więc znaczna część odpowiedzialności za dotarcie z informacjami do możliwie dużej grupy osób. Akcje informacyjne także są niezbędne – ale tylko połączone działania mogą dać dobry efekt w tym obszarze. Z pomocą na szczęście przychodzi internet. Dzięki poradnikom i porównywarkom ofert można w prosty sposób kupić dobre ubezpieczenie mieszkania, a dzięki kalkulatorom ubezpieczeń nieruchomości można sprawdzić, z jakim kosztem wiąże się ta decyzja.

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC