Ubezpieczenia OC

Małe tablice rejestracyjne już legalne! 

Na naszych drogach pojawia się coraz więcej samochodów importowanych z Japonii i Ameryki. Tamtejsze przepisy zakładają jednak mniejszy wymiar tablic rejestracyjnych i po przyjeździe do Polski pojawia się kłopotliwa niespodzianka – inny rozmiar tablic narzucony przez polką ustawę nie pasuje do tych samochodów. Wnęka jest za mała i nie ma możliwości estetycznego zamontowania znaku identyfikacyjnego pojazdu. 

Tablice rejestracyjne  

Numery samochodów wybite na tablicach, stanowiące unikalny znak pojazdu, wprowadzono w 1893 roku we Francji. Od tamtej pory wielokrotnie zmieniał się ich format, modyfikacji ulegały też przepisy dotyczące samych tablic. Od 2002 roku mają znaną dziś formę, która została ustalona przez Ministerstwo Infrastruktury. Od tej pory mają białe tło, początkowe litery oznaczają miejsce rejestracji – pierwsza to znak rozpoznawczy województwa, dwie kolejne określają powiat. Kolejne znaki wyróżniają pojazd – nie można jednak stosować liter B, D, I, O, Z, gdyż z daleka przypominają cyfry (8, 0, 1, 0, 2) i odczyt może być utrudniony.   

W zależności od rodzaju pojazdu dotąd dopuszczalne były dwa warianty tablic: jedno- i dwurzędowa. Po wprowadzonych zmianach ich dopuszczalne użycie nie uległo zmianie: 

  • Samochód 

Możliwy układ to dwie tablice jednorzędowe o wymiarach 520 x 114 mm lub tablica dwurzędowa w rozmiarze 305 x 214mm umieszczona z tyłu zamiast jednorzędowej. 

  • Przyczepa lub ciągnik rolniczy 

W tym przypadku wymagana jest jedna tablica, do wyboru jedno-  lub dwurzędowa. 

  • Motocykl 

Dla tej grupy pojazdów obowiązuje wymóg posiadania jednej tablicy o wymiarach 190 x 150mm. 

Tablice rejestracyjne dla zabytków 

Osobną grupę stanowią pojazdy zabytkowe. Taki samochód obowiązują nieco inne przepisy, także w kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC, o czym pisaliśmy w artykule: Zabytkowy samochód – spełnienie marzeń i duża odpowiedzialność. Również tablice rejestracyjne dla takich samochodów są wyjątkowe – posiadają żółte tło i symbol pojazdu zabytkowego umieszczony po prawej stronie.  

 

Nowe tablice rejestracyjne 

Dotąd właściciele samochodów importowanych z Japonii lub Ameryki napotykali przy rejestracji auta problem dotyczący montażu tablicy rejestracyjnej o wymaganych rozmiarach. Stosowano różne modyfikacje – kierowcy próbowali przycinać lub zaginać tablice, powstawały też firmy, które oferowały mniejsze zamienniki – oczywiście wszystkie te zabiegi były nielegalne i narażały właściciela na mandat wysokości 100zł. Rosnący problem został dostrzeżony i 1 lipca 2018r. wprowadzono nowy wymiar dopuszczalnych tablic rejestracyjnych. Mniejsze oznaczenia mają wielkość 315 x 114mm oraz ilość znaków ograniczoną do czterech. Takie rozwiązanie na pewno jest próbą rozwiązania problemu ale miłośników japońskich marek nie satysfakcjonuje w stu procentach – nowy wymiar mieści się w miejscu przygotowanym na tablicę ale nie pasuje do niego idealnie. Stwarza to daleki od ideału efekt estetyczny – ale sam fakt wprowadzenia zmian – to i tak spore ułatwienie. 

Aby wymienić tablice na mniejsze trzeba przerejestrować samochód – zmiana dotyczyć będzie obu tablic, naklejki na szybę i dokumentów – trzeba także pamiętać, żeby o zmianie poinformować ubezpieczyciela. Jakie koszty wiążą się z nowymi oznaczeniami? Jeśli rejestrujesz samochód po raz pierwszy i od razu wybierzesz taki wariant tablic rejestracyjnych – zapłacisz 256zł. Jeśli natomiast karta pojazdu została już wydana a ty chcesz zmienić rozmiar niepasujących dotąd tablic – koszt, jaki poniesiesz, to 180zł. 

małe tablice rejestracyjne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC