Ogólne

Mandat za bałagan w samochodzie – nowe przepisy od 1 lipca!

Już za kilka dni wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego – pojawi się nowy taryfikator mandatów. Będzie można dostać między innymi mandat za bałagan w samochodzie. Kogo dotyczyć będzie ta regulacja? Jak wysoka może być kara?

Kto może dostać mandat za bałagan w samochodzie?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało zmiany w taryfikatorze mandatów. Według nowych przepisów karę finansową i punkty karne będzie można dostać w dwóch przypadkach, które do tej pory nie były sprawdzane. Jednym z nich jest mandat za bałagan w samochodzie. Choć pomysł brzmi groźnie, tak na prawdę nie dotyczy on wszystkich kierowców i jest uzasadniony obecną sytuacją – mianowicie trwającym już kilka miesięcy stanem epidemii. Prywatni kierowcy nie muszą obawiać się kary – przewidziana jest ona tylko dla przewoźników, a więc taksówkarzy, kierowców busów i kierowców autobusów. 

Przeczytaj także: Jak uniknąć zakażenia koronawirusem?

Za co można dostać mandat?

Mandat za niedopilnowanie porządku w pojeździe ma na celu zwiększenie zabezpieczeń związanych z epidemią koronawirusa. Utrzymanie czystości jest szczególnie ważne w miejscach, w których często przebywa wiele osób. Choć większość pojazdów zwykle utrzymana jest we właściwym stanie, a klienci korzystają z przejazdów codziennie i rzadko zdarzają się skargi – od 1 lipca będzie to nie tylko dobra wola przewoźnika i dbanie o wysoki standard oferowanych usług, ale także obowiązek wynikający z przepisów. Po zmianach zyskają one bowiem nowe brzmienie:

Art. 117 kodeksu wykroczeń 

Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega przewoźnik obowiązany do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym.

Oznacza to, że karę można dostać zarówno za nieusunięcie śmieci czy niewyczyszczenie wnętrza – jak i brak wymaganej odrębnymi przepisami instalacji sanitarnej.

Przeczytaj także: Taryfikator mandatów w 2020 roku

Inne sytuacje, w jakich będzie można dostać mandat

Choć mandat za bałagan w samochodzie wzbudza wiele emocji i kontrowersji, nie jest to jedyna zaplanowana zmiana. Karę będzie można dostać także za niewłaściwe przewożenie zwierzęcia, co stanowi zagrożenie. Co ważne – dane zwierzę nie musi być wpisane na listę niebezpiecznych ras! Po nowelizacji przepis, na którym oparta będzie kara, będzie brzmiał:

Art. 77 §2 kodeksu wykroczeń

§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Jeśli więc funkcjonariusz stwierdzi, że zwierzę trzymane jest w pojeździe w sposób, który nie gwarantuje bezpieczeństwa kierowcy lub pasażerom – może wystawić mandat wysokości nawet 500 zł. Jeszcze gorzej wygląda sprawa, gdy trafi ona do sądu – wówczas, w związku z nieustaleniem maksymalnej kary, kierowcy grozi grzywna do 5000 zł.

Przeczytaj także: Zabieramy psa na wakacje

Mandat także dla pieszych

Nie tylko kierowcy muszą zapoznać się ze zmianami – w przygotowaniu są także przepisy, które mogą dotyczyć pieszych. Mandatem według ministra sprawiedliwości powinni być karani także przechodzący przez jezdnię użytkownicy smartfonów. Od kiedy niemal każdy jest w posiadaniu takiego sprzętu, problem stał się poważny – coraz częściej można zobaczyć pieszego, który nie zachowuje ostrożności na przejściu dla pieszych – zamiast tego wzrok ma utkwiony w ekranie smartfona. Nie wiadomo jednak, czy taki przepis się faktycznie pojawi – Ministerstwo Infrastruktury powołuje się bowiem na fakt, iż obecnie wymagane jest (zarówno od pieszych, jak i kierowców) zachowanie szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych i nie ma potrzeby wprowadzania zmian. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC