Ubezpieczenia AC

Mini Casco – czym różni się od AC?

5/5 - (2 votes)

Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową, którą każdy kierowca musi wykupić dla swojego auta. Jednakże ubezpieczenie AC, czyli auto casco, które służy samemu ubezpieczonemu, to już jest polisa dodatkowa i nie ma obowiązku jej wykupowania. AC jest też znacznie droższym ubezpieczeniem niż OC i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Co można zrobić w sytuacji, gdy chce się zapewnić ochronę chociaż w minimalnym wymiarze? Czym jest ubezpieczenie Mini Casco?

Ubezpieczenie Mini Casco

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ubezpieczenie Minicasco. To polisa ubezpieczeniowa, która działa na tej samem zasadzie, na której działa autocasco, ale jej zakres jest znacznie mniejszy. Zależnie od firmy ubezpieczeniowej, a nie wszystkie jeszcze oferują taką opcję, jej zakres jest zróżnicowany. Co do zasady jednakże, jest to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy chcą otoczyć swój pojazd chociaż drobną ochroną.

Ubezpieczenie typu casco

Polisa ubezpieczeniowa typu casco, to ubezpieczenie, które wykupuje się na okres jednego roku, rzadziej na dłuższy i należy opłacić je z góry. Niezależnie więc od tego, czy coś się stanie czy nie, polisa musi zostać opłacona. W razie gdyby doszło do uszkodzenia pojazdu z winy samego ubezpieczonego, może on wnioskować o wypłatę świadczenia lub naprawę auta w ramach posiadanej polisy. Działa ona również w momencie, gdy samochód zostanie skradziony, zniszczony przez nieznanego sprawcę, jak bywa na parkingach, czy też przez zwierzę co do którego trudno jest ustalić właściciela lub osobę za nie odpowiedzialną.

Ubezpieczenie Mini Casco

Ubezpieczenie mini casco działa dokładnie na tej samej zasadzie, która została opisana powyżej. Różnica polega na tym, że jest ono mocno ograniczone i okrojone, co do sytuacji, w których firma ubezpieczeniowa przejmuje na siebie odpowiedzialność. Jest to dość zrozumiała sytuacja. Niska składka ubezpieczeniowa musi się wiązać z mniejszą odpowiedzialnością, ponieważ firma nie weźmie na siebie zbyt dużego ryzyka. Wyłączenia mogą dotyczyć kradzieży lub zakresu szkód. Jeżeli dotyczy kradzieży, oznacza to, że firma nie wypłaci odszkodowania jeżeli auto zostanie skradzione. W przypadku szkód, może to być zakres finansowy – do pewnej kwoty zniszczenie naprawia sam ubezpieczony, a dopiero gdy szkoda przekracza tę kwotę firma bierze na siebie koszty naprawy – lub też jakościowy – firma nie odpowiada za szkody częściowe, a odpowiedzialność bierze wyłącznie w przypadku szkody całkowitej.

Chcąc wybrać odpowiednie, najbardziej opłacalne ubezpieczenie mini casco warto sprawdzić ranking AC, ponieważ to tam będą zgromadzone informacje na ten temat. Można też sprawdzić, które firmy oferują ubezpieczenie OC/AC w opcji mini casco. Decydując się na zakup dwóch polis bardzo często można liczyć na pewne zniżki, a to kolejna korzyść z dokonanego zakupu.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!