Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia turystyczne

Kiedy można liczyć na odszkodowanie za zniszczony bagaż?

Ubezpieczenie bagażu rządzi się własnymi prawami. Nie jest to obowiązkowy element polisy, jednak gdy zależy nam na własnym mieniu, szczególnie, gdy przewozimy wartościowe rzeczy, warto posiadać taką ochronę. Niestety nie wszystkie towarzystwa oferują właściwy pakiet ochronny, dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się z warunkami.

W każdym OWU znajdziemy wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Tak jest też w przypadku ochrony bagażu. Warto dokładnie przyjrzeć się tym zapisom, może się bowiem okazać, że nie wszyscy ubezpieczyciele ubezpieczą przedmioty, na których Ci najbardziej zależy.

Wartościowe przedmioty w bagażu

Należy najpierw zdefiniować czym są wartościowe przedmioty, bo prawdopodobnie inną definicję posiadają towarzystwa, a inną ubezpieczający się. Za przedmioty wartościowe uważa się m.in. antyki, drogocenne kruszce, futra, dzieła sztuki, rękopisy i dokumenty. Musimy wiedzieć, że te zawsze znajdują się wśród wyłączeń odpowiedzialności i ubezpieczenie turystyczne z pewnością nie pomoże nam w ich zabezpieczeniu.

Dla nas jednak, wartościowe przedmioty mogą oznaczać telefony komórkowe, przenośny sprzęt komputerowy, aparaty fotograficzne i sprzęt do nagrywania itp. Te możemy objąć ochroną, jednak nie w każdym towarzystwie. Zanim więc wybierzemy polisę, upewnijmy się, czy posiada właśnie taki zakres, na jakim nam zależy.

Kiedy otrzymamy odszkodowanie za zniszczony bagaż?

Skoro omówiliśmy temat tego, czego nie możemy ubezpieczyć, warto zająć się sytuacjami, w których będzie nam się należało odszkodowanie. Istnieją 3 podstawowe zdarzenia, zawarte w ubezpieczeniu bagażu podróżnego. Są to:

  • utarta, kradzież mienia,
  • uszkodzenie mienia,
  • zniszczenie mienia.

Sytuacje te muszą być związane z niezależnymi od nas zdarzeniami losowymi takimi jak np. kradzież, zagubienie bagażu na lotnisku, wypadek samochodu lub katastrofa innego środka komunikacji, pożar, a także zjawiska naturalne, choćby powódź, tsunami, deszcze nawalne, lawiny itp.

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania za zniszczony bagaż?

Aby, być w pełni świadomym na czym polega ubezpieczenie bagażu podróżnego, musimy jeszcze przytoczyć kilka sytuacji, w związku z którymi nie otrzymamy odszkodowania. A stanie się tak, jeżeli nasz bagaż zostanie pozostawiony bez opieki, np. gdy sami go odłożymy w niestrzeżone miejsce i na chwilę odejdziemy. Bagaż musi być pilnowany przez nas samych lub osoby bądź jednostki do tego uprawnione, np. przewoźnicy, obiekty hotelarskie, szatnie itp. Konieczne jest również potwierdzenie pozostawienia mienia w takich miejscach.

Ubezpieczenie bagażu podróżnego posiada wiele wyłączeń, ale właściwie zabezpieczone mienie i mimo to utracone, będzie oznaczać wypłatę odszkodowania. Pamiętajmy, żeby zapoznać się ze wszystkimi warunkami ubezpieczenia i wybrać tylko takie, które może się dla nas okazać przydatne.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC