Ogólne

Nadchodzą upały- jaki będą miały wpływ na koronawirusa?

Choć lato tego roku długo było kapryśne i największym problemem były raczej silne burze. Nie pojawiały się dotąd bardzo wysokie temperatury. Tymczasem sytuacja się zmieniła – IMG wydało ostrzeżenia dla dwunastu województw i pierwszy raz w tym roku nie dotyczą one silnych wiatrów czy nadchodzącej burzy. Nadchodzą upały – ale jaki mogą mieć one wpływ na epidemię koronawirusa?

Kto powinien uważać na upały?

Sytuacja jest naprawdę trudna, gdyż upały stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, co w czasie epidemii, gdy wiele osób ma problem ze zdrowiem, jest nie bez znaczenia. Ostrzeżenia na szczęście nie dotyczą całego kraju, ale sytuacja się zmienia – jak dotąd zagrożenie związane z wysokimi temperaturami występuje w województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • lubuskim,
  • wielkopolskim,
  • dolnośląskim,
  • opolskim,
  • śląskim,
  • małopolskim,
  • łódzkim,
  • świętokrzyskim,
  • lubelskim,
  • podkarpackim.

Nie wszystkie powiaty wymienionych województw są zagrożone upałami, ale to wciąż ogromna ilość niebezpieczeństw. Temperatura miejscami przekroczy 30°C, co być może nie jest rekordem ostatnich lat, ale sytuacja związana z epidemią znacznie utrudnia funkcjonowanie w takich temperaturach.

Wpływ wysokiej temperatury na koronawirusa

Naukowcy są zgodni – wirus najwolniej rozprzestrzenia się, gdy temperatura jest bardzo wysoka, a wilgoć powietrza duża. Z taką sytuacją będziemy mieć styczność w nadchodzących dniach. Nie oznacza to jednak, że wirus przestanie być niebezpieczny – podobnie jak znany od lat wirus grypy nieco ustępuje latem, tak i łatwiej będzie powstrzymać epidemię w gorącym klimacie. Ponadto koronawirus nie jest odporny na promieniowanie UV, a w słoneczny dzień jest go znacznie więcej – co potwierdza tezę, że upały pomagają w walce z epidemią.

Nadchodzą upały – czy wpłynie to na obostrzenia związane z epidemią?

Trzeba jednak pamiętać, że upał sam w sobie bywa niebezpieczny. Wysokie temperatury źle znoszą przede wszystkim osoby starsze i przewlekle chore, a tym razem lato związane jest z obostrzeniami, które mają powrócić.

Przeczytaj także: Druga fala koronawirusa

Największym problemem jest konieczność zakrywania nosa i ust, które w powiatach o zwiększonej ilości zachorowań będzie znów obowiązywać nie tylko w sklepach czy przychodniach, ale w każdym miejscu poza domem. Noszenie maseczek dla wielu osób od początku epidemii było problemem, teraz należy wziąć pod uwagę także fakt panującej za oknami wysokiej temperatury. Trudności w oddychaniu zostaną spotęgowane, co może być niebezpieczne szczególnie dla osób starszych.

Jakie środki ostrożności zachować podczas upałów w czasie epidemii?

Teraz jeszcze bardziej niż kiedy indziej należy zachować środki ostrożności związane z upalem. Przede wszystkim nie wolno zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Spożywanie dużej ilości płynów zapobiegnie odwodnieniu, które w czasie gorących dni jest niebezpieczne. Noszenie maseczki także może okazać się problemem – osoby starsze i te, które źle znoszą zasłanianie ust i nosa, powinny ograniczyć wychodzenie z domu, jeśli nie ma absolutnej potrzeby. Konicznie należy także mieć przy sobie drugą maseczkę na zapas – wysoka temperatura sprzyja gromadzeniu się bakterii i wirusów wydychanych z powietrzem i osadzanie się ich na coraz bardziej wilgotnej maseczce. Szybciej niż zwykle może okazać się, że trzeba ją wymienić na nową. 

Osoby starsze podczas upałów

W obecnej sytuacji jeszcze bardziej niż zwykle należy zadbać o osoby starsze i przewlekle chore – warto upewnić się, czy sąsiedzi mają się dobrze, zadzwonić do babci czy rodziców. Skoro nakłania się ich do pozostania w domu podczas upałów, trzeba zadbać o to, aby w tym czasie niczego im nie zabrakło i w razie potrzeby zrobić zakupy.

Inne problemy związane z nadejściem upałów

Nadchodzą upały, a wraz z nimi pojawia się wiele problemów, na które nie jesteśmy przygotowani. Kłopotliwe okazuje się podróżowanie komunikacją miejską – panują sprzeczne poglądy na temat tego, czy koronawirus przenosi się rzez klimatyzację, tymczasem podróżowanie autobusem w upalny dzień w maseczce, bez włączonej klimatyzacji, może okazać się wręcz niemożliwe. Dlatego wiele miast (Białystok, Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Lublin, Gdynia, Rzeszów czy Tarnów) podjęło decyzję, że mimo wszystko będzie ona uruchamiana, kiedy temperatura przekroczy 25°C.

Przeczytaj także: Upał – jak sobie z nim radzić?

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC