Ogólne

Nowe przepisy – za co będzie można dostać mandat?

5/5 - (6 votes)

Już na początku listopada 2019 roku wejdą w życie nowe przepisy, w myśl których zmienią się zasady wypisywania mandatów przez policjantów. 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy to tylko jedna z sytuacji, która może skutkować karą. Za co będzie można dostać mandat od przyszłego miesiąca? Co przewidują nowe przepisy?

Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

Nowe przepisy wejdą w życie już niebawem – od 7 listopada wiele się zmieni na polskich drogach. Kontrowersyjne zmiany pojawią się w przepisach na wniosek policjantów, którzy sami zauważyli potrzebę ich modyfikacji.

Czego dotyczyć będą nowe przepisy?

Informacja o tym, że za nietrzymanie rąk na kierownicy można otrzymać mandat wysokości 500 zł, obiegła w ostatnim czasie wszystkie media. Ale czego tak na prawdę dotyczy przepis? Otóż zmiany nie dotyczą nowych zasad poruszania się pojazdów po drogach publicznych, ale mają zwiększyć kompetencje i uprawnienia funkcjonariuszy podczas zatrzymania pojazdu. Można spodziewać się, że już niebawem zatrzymanie przez policjantów może być powodem większego stresu kierowców. Dlaczego? Za co można będzie dostać mandat?

Za co będzie można dostać mandat w myśl nowych przepisów?

Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim obowiązkowego zachowania się kierowców podczas zatrzymania. W wytycznych, jakich powinien trzymać się kierowca, pojawiają się takie wymagania jak:

  • trzymanie rąk na kierownicy,
  • powstrzymanie się od wykonywania gwałtownych ruchów,
  • nieopuszczanie pojazdu.

To właśnie w tym miejscu pojawia się informacja o konieczności trzymania kierownicy pod groźbą otrzymania wysokiego mandatu. Wszystkie te wymagania wobec kierowców mają na celu uniemożliwienie okazywania braku szacunku wobec funkcjonariuszy oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa. Karą będzie bowiem groziło na przykład gwałtowne sięgnięcie do wewnętrznej kieszeni w celu wyciągnięcia dokumentów – zawsze zachodzi przecież niebezpieczeństwo, że kierowca sięga po broń. Zwłaszcza, że nie jest już konieczne okazywanie dowodu rejestracyjnego czy polisy OC.

Przeczytaj także: Brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC – czy musisz się obawiać mandatu?

Nowe przepisy wchodzą w życie, gdyż powszechną praktyką było dotąd swobodne interpretowanie przepisów ruchu drogowego, dyskusje oraz niewłaściwe traktowanie policjantów. Wprowadzenie możliwości wypisania za to mandatu ma na celu ukrócenie niewłaściwego zachowania wielu zatrzymanych kierowców.

 Nowe przepisy - za co będzie można dostać mandat

Co jeszcze pojawi się w nowych przepisach?

Nowe przepisy to nie tylko wymuszenie szacunku wobec funkcjonariuszy. Każde zatrzymanie będzie bowiem skutkowało także kontrolą licznika. Policjant będzie miał obowiązek:

  • sprawdzić przebieg samochodu,
  • wprowadzić dane do CEPiK,
  • upewnić się, że stan licznika podany jest właściwie.

Nowe prawa policjantów

W myśl nowych przepisów funkcjonariusze policji zyskają także nowe prawa. Przede wszystkim będą mogli postawić radiowóz w dowolnym miejscu – wystarczy, że nie będzie on utrudniał ruchu drogowego. W rozporządzeniu można przeczytać:

Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Oznacza to znaczne zwiększenie możliwych miejsc, gdzie będzie można ustawić radiowóz kontrolujący ruch drogowy. Ta sama zasada obowiązywać będzie oczywiście także w przypadku konieczności przeprowadzenia pościgu za kierowcą łamiącym przepisy.

Anonimowość funkcjonariuszy policji

Prawa policjantów zwiększą się także w kwestii konieczności legitymowania się. Otóż w myśl nowych przepisów zniknie obowiązek pokazywania dokumentów funkcjonariusza podczas zatrzymania. Legitymację będzie on musiał przedstawić dopiero wtedy, gdy kierowca sobie tego zażyczy. 

Cel wprowadzenia nowych przepisów

Nowe przepisy zostaną wprowadzone po to, aby kontrola zatrzymanego pojazdu przebiegała szybciej i sprawniej. Ale fakt, że o zmianę wnioskowali sami policjanci pozwala przypuszczać, że nieodpowiednie zachowanie kierowców podczas kontroli drogowych zdarzało się często. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC