Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia na życie

Jak obniżyć koszt polisy na życie?

Koszt ubezpieczenia na życie zależny jest od wielu różnych czynników, wpływa na niego m.in. zakres i suma ubezpieczenia, wiek i zawód ubezpieczonego, a także jego stan zdrowia. Te zmienne pozwalają określić ryzyko ubezpieczeniowe danego klienta, które w następstwie wyrażone jest wysokością składki.  Im jest ona niższa, tym ryzyko ubezpieczeniowe mniejsze. Gdy firma obawia się, że klient będzie generował wypłaty, wówczas wyliczona zostaje wyższa składka.

Mając na uwadze te dane, warto się zastanowić, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko ubezpieczeniowe, a tym samym obniżyć koszt polisy na życie. Jest kilka możliwości i kilka opcji, chociaż z niektórych nie zawsze można skorzystać.

Ubezpieczony

Osoby młode mają najniższą składkę. Wynika to z prostego powodu – młodzi ludzie statystycznie mniej oraz rzadziej chorują, a ewentualne zdarzenia, jakie ich spotykają mają znacznie łagodniejszy przebieg i skutki. To jest najistotniejszy czynnik, wpływający na koszt ubezpieczenia. Nie da się jednak cofnąć czasu, dlatego warto ubezpieczyć się, gdy tylko odczuwa się taką potrzebę. Każdy kolejny rok życia powoduje, że składka będzie tylko wyższa.

Stan zdrowia ubezpieczonego to drugi ważny czynnik. Osoby zdrowe, bez historii chorób i w dobrej kondycji będą miały niższą składkę, niż ci, którzy mają już za sobą przebyte poważne leczenie. Typowe, sezonowe przeziębienia czy grypy dla towarzystwa ubezpieczeniowego nie mają większego znaczenia. Dlatego też warto zawrzeć taką umowę będąc w dobrym zdrowiu.

Polisa ubezpieczeniowa

Koszty polisy można obniżyć również za pomocą jej odpowiedniego i starannego skonstruowania. Na wysokość składki wpływają sumy ubezpieczenia na poszczególnych umowach. Im lepiej i bardziej precyzyjnie są dobrane, tym bardziej adekwatna jest składka. Może ubezpieczenie na życie na kwotę 500 000 złotych nie jest potrzebne? Być może, wszelkie potrzeby finansowe zaspokoiłoby ubezpieczenie na poziomie 300 000 złotych? Dzięki temu można by było obniżyć składkę.

Znaczenie ma również zakres przedmiotowy ochrony. Im więcej umów dodatkowych, tym droższa polisa. Zasadniczo, umowy wypadkowe są znacznie tańsze niż umowy zdrowotne. Warto więc tak dopasować ubezpieczenie, by stanowiło zabezpieczenie na wypadek tych zdarzeń, które rzeczywiście mogą mieć miejsce i których ubezpieczony rzeczywiście się boi.

Jak widać, koszt ubezpieczenia może być w pewnym zakresie regulowany. Można go dopasować do swoich aktualnych możliwości finansowych. Warto jednak wiedzieć, że największe zniżki zyskuje się jednak z racji młodego wieku i dobrej kondycji zdrowotnej, dlatego nie warto odkładać kwestii ubezpieczenia na później.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC