Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia dla firm

Zmiany w przepisach – obowiązkowe ubezpieczenie dla fizjoterapeutów

Zmieniły się zasady dotyczące ubezpieczeń dla osób pracujących w branży leczniczej. Fizjoterapeuci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą od czerwca tego roku (2019) muszą posiadać polisę OC. Co daje ochrona? Czy trzeba wybrać dodatkową polisę, czy też obowiązkowe ubezpieczenie dla fizjoterapeutów wystarczy?

Kto musi kupić obowiązkową polisę?

1 czerwca 2019 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Jednak fizjoterapeuta, który zdecydował się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej może zdecydować się na dwie różne formy wykonywania zawodu:

  • podmiot leczniczy;
  • indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna.

Prowadzenie praktyk zawodowych – zarówno w formie grupowej jak i indywidualnej – w myśl nowych przepisów obarczone jest obowiązkiem posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Zasadnicza różnica w przypadku prowadzenia praktyki zawodowej zamiast rejestracji podmiotu leczniczego polega na tym, że obowiązkowe ubezpieczenie dla fizjoterapeutów OC opiewa na niższe sumy gwarancyjne. 

Zmiany w przepisach dotyczących ubezpieczeń dla fizjoterapeutów

Rejestracja działalności

Od 1 czerwca 2019 roku, aby zarejestrować praktyki zawodowe, konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczeniowej. Ma ona chronić przed odpowiedzialnością cywilną na odpowiednie kwoty. Praktykę fizjoterapeutyczną należy zarejestrować w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów, a bez odpowiedniej polisy jest to niemożliwe. W przypadku tych osób, które dotąd prowadziły działalność fizjoterapeutyczną jako podmiot leczniczy nowy przepis nic nie zmienia – o ile nie decydują się na zmianę formy prowadzenia działalności. Wysokość sum gwarancyjnych obowiązkowego ubezpieczenia dla fizjoterapeutów w przypadku podmiotów lekarskich nie uległa zmianie. 

Jak zmiana przepisów wpływa na pracowników etatowych?

Nowe przepisy nie dotyczą bezpośrednio fizjoterapeutów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku warto więc zdecydować się na zakup dobrowolnego, dodatkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli bowiem powstała szkoda przewyższa sumę gwarancyjną, którą zapewnia ubezpieczenie gwarantowane przez pracodawcę, może się zdarzyć sytuacja, w której brakująca kwota będzie musiała zostać pokryta z pensji pracownika. Aby uniknąć takiej sytuacji, pracownik powinien na własną rękę podpisać polisę chroniącą go przed konsekwencjami wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Zawód fizjoterapeuty niestety obarczony jest dużym ryzykiem wystąpienia takiej sytuacji, dlatego nie należy tej sprawy bagatelizować. 

Praca fizjoterapeuty na podstawie umowy zlecenia – czy taki pracownik jest ubezpieczony?

Pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie obejmuje żaden obowiązek ubezpieczeniowy. Tymczasem trzeba pamiętać, że przepisy stanowią o ponoszeniu pełnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez fizjoterapeutę. Jeśli zatem popełni on błąd, koszty koniecznego zabiegu i leczenia spadną na fizjoterapeutę. Całkowity brak ubezpieczenia jest zatem skrajnie wysokim ryzykiem. O ile koszty leczenia czy rehabilitacji mogą być przewidziane, o tyle zadośćuczynienie za doznane cierpienie jest kwestią roztrzyganą indywidualnie i zasądzone kwoty mogą być bardzo wysokie. Dlatego fizjoterapeuci wykonywujący obowiązki w oparciu o umowę zlecenie w pierwszej kolejności powinni zadbać o indywidualną polisę. 

Przed czym chroni obowiązkowe OC?

Trzeba także pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie dla fizjoterapeutów OC nie daje stuprocentowej ochrony przed koniecznością pokrycia powstałych szkód. Ustawodawca zaznaczył bowiem, że polisa obejmuje wyłącznie ochronę przed szkodami osobowymi. Oznacza to, że osoba prowadząca jakąkolwiek placówkę nie jest chroniona na wypadek powstania szkód w mieniu. Do takich zas może dojść na terenie lokalu. Dobrowolne ubezpieczenie OC może tatą ochronę zapewnić, dlatego warto poszukać odpowiedniej oferty. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie dla fizjoterapeuty – jakie OC wybrać?

ubezpieczenie dla fizjoterapeuty

Zmiany w przepisach – obowiązkowe ubezpieczenie dla fizjoterapeutów
5 (100%) 4 glos[y]
The following two tabs change content below.
Avatar

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!