Ubezpieczenia AC

OC dla młodego kierowcy – poznaj sposoby, by płacić mniej

5/5 - (8 votes)

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego posiadacza auta. W 2015 roku na rynku ubezpieczeniowym zaobserwowano wiele zmian, w związku z nimi ceny OC poszły znacząco w górę. Niektórzy kierowcy za podstawowe ubezpieczenie samochodu OC musieli zapłacić ponad połowę więcej niż w poprzednich latach. Ceny od tamtej pory ustabilizowały się, a od 3 lat można dostrzec niewielki spadek. Jednak nadal polisy samochodowe są dość kosztowne. Najwięcej za ubezpieczenie auta płacą młodzi kierowcy. 

Czy istnieje sposób na tanie OC dla młodego kierowcy? Gdzie szukać oszczędności i jak kupić najkorzystniejszą polisę? Przedstawiamy kilka możliwości, które pozwolą Ci na zakup OC w dobrej cenie.

Tanie OC dla młodego kierowcy, czyli co wpływa na wysokość składki?

Na ostateczną cenę ubezpieczenia OC ma wpływ wiele czynników. Wiek i doświadczenie kierowcy to jedne z najistotniejszych aspektów. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe biorą też pod uwagę szereg innych warunków. Co jest istotne przy wyliczaniu składki OC dla młodego kierowcy?

  • Bezszkodowość oraz wprawa w prowadzeniu pojazdów – to dwa podstawowe czynniki. Liczy się tutaj nie tylko ilość spowodowanych kolizji lecz także to ile lat dana osoba posiada prawo jazdy. Dla przykładu pod koniec 2018 roku ceny OC dla kierowców z najdłuższym stażem za kierownicą były niemal 2/3 niższe, niż dla początkujących użytkowników ruchu drogowego.
  • Miejsce zamieszkania – to także bardzo istotna informacja bowiem kalkulacja odbywa się m.in. w oparciu o ryzyko kolizji. W ubiegłym roku najwięcej musieli zapłacić mieszkańcy województw pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.
  • Stan cywilny i liczba dzieci – kierowcy posiadający rodzinę są uważani za bardziej ostrożnych. W III kwartale 2018 roku osoby w związkach małżeńskich mogły kupić OC niemal 40% taniej niż kawalerowie czy panny.
  • Pojemność silnika ubezpieczanego samochodu – oprócz tego ubezpieczyciel weźmie pod uwagę: markę, model, rok produkcji, a nawet typ nadwozia. Jednak rodzaj i pojemność silnika ma tutaj decydujące znaczenie. Im większa, tym więcej będzie kosztować Cię składka.
  • Kolor samochodu – choć wpływ koloru karoserii na wysokość OC jest dość marginalna, tak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe biorą ją pod uwagę (na ten moment jedynie Proama). Wynika to z faktu, że statystycznie kierowcy prowadzący czerwone samochody powodują najwięcej stłuczek. Natomiast Ci, których auto ma kolor niebieski, wg raportów policyjnych zaliczają się do grona najspokojniejszych kierowców.
  • Zawód – ubezpieczyciel przy wyliczaniu wysokości OC zwróci także uwagę na Twoją sytuację zawodową. Osoby pracujące w administracji publicznej, rolnicy oraz emeryci zapłacą w tym wypadku najmniej. Najprawdopodobniej jest to spowodowane faktem, że te grupy zawodowe rzadko uczestniczą w wypadkach drogowych.

(Nie)młody kierowca

Coraz częściej osoby starsze decydują się na zrobienie uprawnień do prowadzenia pojazdów. W łódzkim WORD najstarsza kursantka miała 70 lat. Jednak nadal stanowią one zdecydowaną mniejszość, według dyrektora tamtejszego ośrodka – Łukasza Kucharskiego – seniorzy wynoszą ok. 3% wszystkich zdających. 

Nie mniej jednak, nie jest sytuacją niespotykaną, żeby osoby w wieku 30, a nawet 40 lat zapisywały się na kurs. Najczęściej decydują się one na zrobienie prawa jazdy ponieważ wymaga tego od nich sytuacja zawodowa np. chcą podjąć nową, lepiej płatną pracę, jednak podstawowym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy kat. B. Wiele kobiet decyduje się na taki krok po urodzeniu dziecka – żeby swobodnie móc pojechać z niemowlakiem np. do przychodni. W przypadku seniorów, często na zapisanie się na kurs, decydują się wdowy. Po śmierci męża – jedynego kierowcy w rodzinie, kobiety postanawiają samodzielnie zacząć prowadzić samochód. 

Jaki wpływ na wysokość składki OC ma wiek kierowcy? Czy osoby dojrzałe, ale z małym doświadczeniem za kierownicą mają możliwość skorzystania ze zniżki OC?

Oczywiście, że tak, 23-letni kierowca, posiadający prawo jazdy od 4 lat zapłaci więcej za ubezpieczenie samochodu niż 45-letnia osoba, z dokładnie takim samym stażem i chcąca ubezpieczyć takie samo auto. Jest to spowodowane tym, że największy odsetek kierowców powodujących wypadki i kolizje drogowe to młodzi ludzie, najczęściej pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Osoby starsze są postrzegane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako spokojniejsze i bardziej rozważne na drogach.

Najliczniejszymi przyczynami wypadków (zwłaszcza wśród młodych kierowców) są wymuszenia pierwszeństwa oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Z kolei, aż 9% wszystkich kolizji wynika z zachowania nieodpowiedniej odległości między pojazdami, a niecałe 5% jest spowodowane źle wykonanym manewrem wyprzedzania.

Tanie OC dla młodego kierowcy – czy to w ogóle możliwe?

Policyjne statystyki wyraźnie pokazują, że kierowcy wieku 18-24 lata są najczęstszymi sprawcami wypadków i kolizji drogowych. W 2017 roku młodzi, niedoświadczeni kierowcy spowodowali 5,5 tysiąca wypadków, w których zginęło 468 osób. Młodszy inspektor Sebastian Gleń, rzecznik prasowy Małopolskiej Policji w wywiadzie dla jednej z agencji informacyjnych powiedział: 

Osoby w wieku 18–24 lata powodują co piąty wypadek. Jeśli by jednak zrównać liczbę osób w tym wieku z innymi grupami wiekowymi, okazałoby się, że powodują oni najwięcej wypadków i najwięcej osób ginie w wypadkach przez nich spowodowanych, bo jest to 57% zabitych.

Telematyczne ubezpieczenia – sposób na tanie OC dla młodego kierowcy

W Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych ubezpieczenia samochodów oparte na telematyce, czyli monitoringu stylu jazdy, cieszą się ogromną popularnością. Dzięki temu ubezpieczyciel na podstawie danych przesyłanych z komputera samochodu jest w stanie ocenić sposób poruszania się po drodze danego kierowcy. Czy jeździ szybko, gwałtownie hamuje, czy często i nagle przyspiesza. A może na szosie jest spokojny, jeździ płynnie i ekonomicznie?

W Polsce systemy telematyczne stosowane w ubezpieczeniach to całkiem nowe rozwiązanie, a nasi rodacy – przynajmniej na razie – nie są nastawieni do tego pomysłu pozytywnie. Ponad połowa polskich kierowców nie chce umieszczać w swoim samochodzie sprzętu monitorującego. Jeśli mieliby to zrobić, w zamian za tańsze składki OC, to towarzystwa ubezpieczeniowe musiałyby im zaproponować zniżki na ubezpieczenie samochodu tańsze nawet o 50%.

Pod koniec 2017 roku ubezpieczenie oparte na rozwiązaniach telematycznych w swojej ofercie miały jedynie Ergo Hestia oraz Link4. Jednak zapewne to kwestia czasu, kiedy kolejni ubezpieczyciele pójdą w ich ślady.

Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy? Użyj kalkulatora 

Bez względu na to w jakim towarzystwie kupiłeś polisę OC, zakres ochrony jest zawsze taki sam. W dobie internetu nie musisz odwiedzać firm ubezpieczeniowych osobiście czy kontaktować się z agentem ubezpieczeniowym. Wszystkie informacje dostępne są online. Korzystając z internetowych wyszukiwarek bez problemu znajdziesz tanie ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu. Po uzupełnieniu wszystkich pól formularza – dokładnych parametrów samochodu oraz danych osoby ubezpieczającej– kalkulator pokaże wszystkie oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu będziesz mógł wybrać tę najkorzystniejszą dosłownie w kilka minut!

OC dla młodego kierowcy
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC