Ogólne

Pogoda znów będzie niebezpieczna – ostrzeżenia IMGW

5/5 - (4 votes)

Dziś, we wtorek 13 sierpnia, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał kolejne ostrzeżenie. Tym razem niebezpiecznie będzie we wschodniej i północnej części kraju. Co zawierają ostrzeżenia IMGW? Czego należy się obawiać i jak przygotować się na niebezpieczeństwa?

Ostrzeżenia IMGW – 13 sierpnia 2019 

Przede wszystkim przewidywane są burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że mogą one wystąpić w województwach:

  • lubelskim,
  • podkarpackim,
  • mazowieckim.

Na tych obszarach może spaść nawet 50 mm deszczu, a wiatr może osiągać prędkość 80 km/h. Takie prognozy kwalifikują się do wydania alertu drugiego stopnia. Ale to nie koniec.  W niektórych miejscach ostrzega się przed mniejszymi, lecz wciąż niebezpiecznymi zjawiskami. Dla województw małopolskiego i podlaskiego wydano alert pierwszego stopnia, a to oznacza, że tam także pojawią się burze. Spadnie mniej deszczu – przewiduje się, że do 30 mm, ale lokalnie wartość ta może być większa. Silne burze mogą się też pojawić w województwie zachodniopomorskim i pomorskim.

Co zrobić, gdy pojawiają się ostrzeżenia IMGW? Jak przygotować się na burzę?

Ostrzeżenia wydawane przez Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej mają na celu zapobieganie wypadkom związanym z nadchodzącymi anomaliami pogodowymi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) publikuje na swoich stronach internetowych instrukcje, jak należy rozumieć ostrzeżenia i co zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństwa. 

 ostrzeżenia IMGW

W przypadku burzy, zaleca się przede wszystkim:

  • znalezienie bezpiecznego schronienia,
  • oddalenie się od drzew, z których mogą spadać gałęzie i które mogą przyciągnąć pioruny,
  • unikanie przebywania na otwartej przestrzeni,
  • oddalenie się od zbiorników wodnych,
  • wyłączenie telefonu komórkowego,
  • oddalić się od metalowych przedmiotów i unikać ich dotykania (mogą one przyciągać pioruny),
  • jeśli jest taka możliwość – pozostać wewnątrz samochodu.

Przeczytaj także: Alerty pogodowe – czy należy im wierzyć? Jak korzystać z systemów wczesnego ostrzegania?

W instrukcji RCB można znaleźć także porady, dotyczące zalecanego zachowania w przypadku pozostawania na otwartej przestrzeni podczas burzy. Często jest ona niespodziewana, dlatego warto wiedzieć, jak zwiększyć bezpieczeństwo. Przede wszystkim więc należy znaleźć najniższy możliwy punk terenu i przykucnąć. Nie zaleca się siadania ani położenia na ziemi. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem kucnięcie i złączanie nóg, w celu uniknięcia napięcia i przepływu prądu pomiędzy stopami, które może wywołać uderzenie pioruna. Jeśli na otwartej przestrzeni znajduje się grupa osób, powinny one się rozproszyć, aby w razie wyładowania atmosferycznego i porażenia jednej osoby, pozostałe mogły udzielić jej pomocy.

 ostrzeżenia IMGWNa co uważać przebywając w domu podczas silnej burzy?

W najlepszej sytuacji są osoby, które na czas burzy pozostaną w domu. Jednak także w takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie zagrożenia powodują pioruny i silny deszcz. 

  • Należy odłączyć od sieci urządzenia elektryczne – mogą zostać uszkodzone podczas przepięcia spowodowanego uderzeniem pioruna;
  • unikać używania włączonych sprzętów elektrycznych – impuls elektryczny przechodzący przez sieć podczas uderzenia pioruna może spowodować porażenie użytkownika;
  • przygotować źródło światła na baterie, na przykład latarkę – podczas burzy może wystąpić czasowy brak prądu;
  • w razie zauważenia iskier w instalacji elektrycznej – zaleca się natychmiastowe odłączenie prądu i wezwanie odpowiednich służb.

Ostrzeżenia IMGW to także ryzyko zalania pojazdu

Silne opadu deszczu zwiększają także ryzyko uszkodzenia pojazdów. Może się bowiem okazać, że samochód został zalany. Kto wówczas pokryje powstałe szkody? W przypadku, kiedy właściciel posiada jedynie ubezpieczenie OC, naprawa leży wyłącznie w jego gestii. Jednak dobre Autocasco może pomóc uporać się z problemem. Uszkodzenia powstałe na skutek opadów atmosferycznych – bez względu na to, czy jest to zalanie czy też szkody spowodowane przez grad – są bowiem usuwane przez ubezpieczyciela. Trzeba jednak uważać na wyłączenia – szczegółowa ich lista znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Może się tam znajdować zapis, który mówi o tym, że świadczenie nie zostanie wypłacone, jeśli podjęto próbę uruchomienia silnika w warunkach stwarzających zagrożenie zassania przez niego wody. Trzeba także pamiętać, aby szkodę zgłosić w odpowiednim terminie. Przeważnie ubezpieczyciel daje poszkodowanemu na to 24 godziny, a przekroczenie tego terminu może skutkować brakiem odszkodowania.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC