Ogólne

Ostrzeżenia przed burzami – anomalii pogodowych w Polsce tego lata nie zabraknie

Po raz kolejny pojawiły się ostrzeżenia przed burzami. Tylko dwa dni trwała piękna, letnia pogoda – zapowiadany jest jednak powrót nawałnic. Choć klimat na świecie się ociepla i wciąż walczymy z suszą – anomalii pogodowych tego lata nie zabraknie.

Ponowne ostrzeżenia przed burzami

Kilka dni temu pisaliśmy o trąbie powietrznej, która pojawiła się na Śląsku. Jest to rzadkie zjawisko w naszym kraju i większość Polaków nie jest przygotowana na takie niebezpieczeństwo. 

Przeczytaj także: Pogoda latem może powodować niebezpieczeństwo!

Według prognoz meteorologów – dzisiaj i w najbliższych dniach burze przejdą przez większą część kraju, a miejscami ich siła będzie bardzo duża. Jest to efekt napływania nad Polskę wilgotnego, ciepłego powietrza znad Morza Czarnego. Nawałnicom towarzyszyć będzie bardzo wysoka temperatura w wielu miejscach – na przykład na Podlasiu – może ona osiągnąć nawet 27*C. Największe zagrożenie burzami jest w całej wschodniej części kraju. Niestety gorące powietrze sprawia, że niebezpieczeństwo występuje przez całą dobę. Można się więc ich spodziewać zarówno w nocy, jak i w dzień. 

Burze na zachodzie kraju

Zachodnia część kraju raczej jest bezpieczna – tu burze nie powinny występować, na pewno też nie będą miały takiego nasilenia, jak anomalie pogodowe na wschodzie Polski. Jedynie w piątek przewidywane jest pogorszenie pogody w południowo zachodniej części kraju, ale już w niedzielę burze będą pojawiać się tylko na wschodzie.

Zmiana klimatu – coraz bardziej odczuwalna

Ocieplenie klimatu jest obserwowane od wielu lat. Latem temperatury są coraz wyższe, zima praktycznie przestała istnieć. Jedynie na starych zdjęciach w rodzinnych albumach można jeszcze podziwiać dzieci lepiące bałwany i jeżdżące na sankach. Ale ocieplenie klimatu to nie tylko zmiana temperatury – to także coraz częściej występowanie nietypowych dla naszego kraju zjawisk pogodowych.

Przeczytaj także: Anomalie pogodowe – przypadek czy zmiana klimatu?

Susza mimo pochmurnego lata

Choć meteorologowie zapowiadają, że tego lata opadów będzie znacznie więcej, niż w poprzednich sezonach, na świecie panuje susza, odczuwalna także w Polsce. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim ciepła zima i brak opadów śniegu. Zwykle topniejący śnieg wsiąka w ziemię tworząc duże zasoby wilgoci na cieplejsze miesiące – tym razem tak się jednak nie stało. Oznacza to, że sucha ziemia pochłania padające deszcze i w wielu miejscach wody i tak jest za mało. Jest to paradoksalne w sytuacji, gdy Polacy walczą z podtopieniami – tylko w weekend wzywano straż pożarną ponad 1000 razy. 

Jak się chronić przed podtopieniami?

Przede wszystkim musimy przywyknąć do tego, że klimat się zmienia, a anomalie pogodowe będą się pojawiać coraz częściej. Standardem powinna się zatem stać ochrona mienia. W związku z tym, że nie możemy przewidzieć, kiedy zdarzy się nagła zmiana pogody – nie powinniśmy zostawiać na zewnątrz takich rzeczy, jak na przykład dziecięce zabawki czy akcesoria ogrodnicze. W razie nagłej burzy może nie być czasu na to, aby je pozbierać, a takie rzeczy silny wiatr porwie z łatwością. Warto także pomyśleć o zwierzętach domowych – w razie nagłej zmiany pogody także one są w niebezpieczeństwie. Dlatego nawet te zwierzęta, które na co dzień przebywają poza domem, jak mieszkające w budzie psy czy wychodzące na dwór koty – powinny mieć zapewnioną opiekę podczas nieobecności właścicieli. Warto także pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu nieruchomości. Gwałtowna burza to największe zagrożenie dla domu, ale także mieszkania są narażone na zniszczenia, zwłaszcza te na pierwszej i ostatniej kondygnacji oraz posiadające balkon czy ogródek. Należy sprawdzić, że ubezpieczenie zapewnia właściwy zakres ochrony oraz czy suma ubezpieczenia jest wystarczająca.

Przeczytaj także: Powodzie w Polsce – ubezpieczenie na wypadek powodzi

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości
The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC