Ubezpieczenia mieszkania

Pioruny i burze – niebezpieczeństwa dla nieruchomości. Jak się przed nimi chronić?

Tego lata pogoda nas nie oszczędza – w dużej części kraju ciągle pada, pojawiły się już także pierwsze ostrzeżenia przed możliwymi powodziami. Ale problemem są także pioruny i burze. Choć wiele osób decyduje się na instalacje odgromowe, nie zawsze są one wystarczająco skuteczne.

Pioruny i burze – czy faktycznie są niebezpieczne?

Wystarczy zauważyć, że codziennie na świecie umiera kilka osób właśnie od rażenia piorunem. Choć wydaje się to niemożliwe – statystyki pokazują, że jednak takie przypadki się zdarzają. Najczęściej do wypadków w Polsce dochodzi w czerwcu i lipcu, dlatego właśnie teraz należy uważać – szczególnie, że lato bogate jest w rzadko spotykane zjawiska atmosferyczne.

Przeczytaj także: Anomalie pogodowe – przypadek czy zmiana klimatu?

Gdzie uderza piorun?

Przeważnie pioruny uderzają w wysokie budynki czy wysoko położone miejsca. Taki przypadek odnotowano niedawno – w czwartek 22 sierpnia 2019 roku piorun uderzył w znajdujący się na Giewoncie krzyż. W wyniku tego zdarzenia zmarło 5 osób, a 150 zostało rannych. Więcej na temat tego wydarzenia przeczytasz w artykule: Uszkodzenia na Giewoncie po tragicznej burzy – kiedy trasa na Giewont zostanie otwarta? Ale trzeba wiedzieć, że to nie wysokość jest głównym czynnikiem decydującym o tym, czy piorun w dane miejsce uderzy, czy nie. Ważne jest także dobre uziemienie i przewodność elektryczna.

Jak można chronić się przed uderzeniem pioruna?

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez ludzi dla ochrony przed uderzeniami piorunów są piorunochrony. Choć wynalezione już w XVIII wieku – długo nie były powszechnie stosowane. Jednak zagrożenia związane z burzami sprawiły, że sięgnięto po to rozwiązanie, między innymi w takich miejscach jak dzwonnice kościelne, które zwykle są najwyższym punktem w okolicy, a wyposażone w metalowe dzwony – przyciągały pioruny. Piorunochron to konstrukcja metalowa umieszczana na dachu, której celem jest przyciągnięcie pioruna i odprowadzenie go do ziemi w taki sposób, aby sam budynek pozostał nienaruszony. Ale nie zawsze można zastosować takie rozwiązanie. Trzeba skorzystać z innej możliwości przede wszystkim przy ochronie drapaczy chmur i zabytków. Ale dziś są już rozwiązania pozwalające chronić także takie budynki. Są to tak zwane piorunochrony aktywne, złożone z głowicy i masztu. W tym przypadku energia pochłaniana jest w samej konstrukcji i nie ma potrzeby, aby była odprowadzana do ziemi.

Pioruny i burze – obowiązkowa ochrona

W niektórych przypadkach montaż instalacji przeciwpiorunowej jest obowiązkowy, a jego dopełnienie kontrolowane co pięć lat. Z takim wymogiem spotykają się przede wszystkim właściciele budynków wyższych niż 15 metrów oraz tych, do budowy których użyto konstrukcji łatwopalnych, na przykład drewnianych. Niewiele osób wie, że taki obowiązek mają na przykład szczególnie narażone na niebezpieczeństwo stacje benzynowe.

Zniszczenia spowodowane przez burze

Choć ochrona budynków nie jest obowiązkowa w każdej sytuacji, zawsze warto rozważyć zastosowanie tego typu zabezpieczenia. Pozwala ono uniknąć zagrożenia niemal w 100%. To ważne szczególnie teraz, kiedy wciąż pojawiają się nowe ostrzeżenia przed burzami. Choć nie minął jeszcze miesiąc, od kiedy ogromna burza zniszczyła śląską wieś, przez którą przeszła także trąba powietrzna, synoptycy już ostrzegają przed następnymi zagrożeniami. Więcej o tym niecodziennym wydarzeniu przeczytasz w artykule: Pogoda latem może powodować niebezpieczeństwo! Tymczasem w całym kraju wzrosło ryzyko powodzi spowodowanych przez nieustające deszcze i podnoszący się poziom wód w rzekach. Tak więc burze to konieczność ochrony nie tylko przed piorunami, ale także przed powodzią. O ile ubezpieczenie od powodzi  chroniące majątek nie są trudne do znalezienia, o tyle ubezpieczenie przed uderzeniem pioruna może być problematyczne.

Ubezpieczenie od uderzenia pioruna

Choć wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w znalezieniu odpowiedniej polisy chroniącej przed skutkami uderzenia pioruna – nie do końca tak jest. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że aż 90% szkód wywołanych przez burzę wcale nie dotyczy pożarów, od których chroni już podstawowa polisa mieszkaniowa, ale związana jest z uszkodzeniami sprzętów spowodowanych przepięciami. Dlatego to właśnie jest najważniejszy zapis, który powinien się znajdować w polisie, a niestety nie każde ubezpieczenie taki zawiera. Dlatego podstawowym obowiązkiem kupującego polisę jest dokładne przeczytanie OWU lub też skorzystanie z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. Zwykle w podstawowym wariancie ubezpieczenia nie ma gwarancji ochrony przed skutkami wyładowań atmosferycznych, za taki dodatek trzeba osobno zapłacić. Ale koszt zwykle nie przekracza około 40 zł, dlatego warto zdecydować się na większe bezpieczeństwo, zwłaszcza tego lata, kiedy burz nie zabraknie.

Przeczytaj także: Ostrzeżenia przed burzami – anomalii pogodowych tego lata nie zabraknie

ubezpieczenie przed powodzią
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC