Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia dla firm

Płaca minimalna w 2020 roku – jakie jeszcze koszty ponoszą przedsiębiorcy?

Sytuacja w Polsce każdego roku się zmienia. Płaca minimalna w 2020 roku wzrosła o 350 zł, a to nie wszystkie koszty, które w związku z prowadzoną działalnością ponoszą przedsiębiorcy. O czym jeszcze muszą pamiętać?

Ile wynosi płaca minimalna w 2020 roku?

Płaca minimalna w ostatnich latach regularnie się podnosi. Tak było i tym razem – nowy rok oznacza wynagrodzenie wyższe o 350 zł dla wielu Polaków. Ale nie tylko pracownicy etatowi mogą cieszyć się wyższą pensją, wzrosła bowiem także minimalna stawka godzinowa dla osób pracujących w oparciu o umowy cywilnoprawne. Ile w tym roku będą zarabiały osoby z najniższym wynagrodzeniem?
W przypadku umowy o pracę minimalna pensja wynosi w 2020 roku 2600 zł brutto. Oznacza to, że pracownicy dostaną do ręki 1920,62 zł.
Podniesiona została także minimalna stawka godzinowa w przypadku umów cywilno-prawnych. W 2020 roku za godzinę pracy nie można zapłacić mniej niż 17 zł brutto, czyli 11 zł na rękę.

Czy to duże podwyżki?

Płaca minimalna w 2020 roku podniosła się rekordowo. Wydawać by się mogło, że wciąż nie są to zawrotne kwoty przy obecnych kosztach życia, jednak trzeba pamiętać, że jeszcze niedawno, w 2015 roku, pensja minimalna wynosiła jedynie 1750 zł. To znaczy, że w ciągu pięciu lat podniesiono ją o prawie 1000 zł. To ogromna podwyżka.

Płaca minimalna w 2020 roku

O ile wzrośnie płaca minimalna w nadchodzących latach?

Obecna podwyżka płacy minimalnej nie jest ostatnią, która zapowiadana jest przez rząd. Planowo do końca 2021 roku najniższa pensja wzrośnie do 3000 zł, natomiast już w 2023 roku ma ona wynosić 4000 zł brutto. Tak szybkiego wzrostu najniższej płacy w Polsce jeszcze nie obserwowaliśmy.

Dodatek stażowy – jak jest rozliczany od początku roku?

Zmiana nie dotyczy jedynie wysokości płacy minimalnej, ale także sposób naliczania dodatku stażowego. Do tej pory ta kwestia budziła wiele kontrowersji. Pracownik zatrudniony w administracji publicznej przez wiele lat otrzymywał bowiem pensję minimalną podzieloną na dodatek za wysługę lat i płacę podstawową. Tymczasem nowi pracownicy, którzy objęli stanowisko niedawno – całość wynagrodzenia otrzymywali jako płacę podstawową. W efekcie jednak jedni i drudzy dostawali niemal identyczną wypłatę. Od stycznia 2020 roku ta sytuacja się zmieniła. Oprócz podniesienia płacy minimalnej, dodatek stażowy nie jest do niej zaliczany, a wypłacany odrębnie. Oznacza to, że od początku roku pracownicy z dużym doświadczeniem otrzymają znacznie więcej pieniędzy za przepracowany miesiąc.

Jakie jeszcze elementy wynagrodzenia nie są włączane do płacy podstawowej?

Oprócz dodatku stażowego, do płacy podstawowej nie zalicza się także:

  • dodatku za pracę w nadgodzinach,
  • nagród jubileuszowych,
  • odprawy emerytalnej,
  • odprawy rentowej,
  • dodatku za pracę w nocy (przepis obowiązuje od 2017 roku).

O czym jeszcze muszą pamiętać przedsiębiorcy?

O ile podniesienie płacy minimalne jest dla pracowników zjawiskiem pozytywnym, stracą na tym przedsiębiorcy. Muszą oni pamiętać o tym, że podniesienie wypłat dla pracowników zarabiających najmniej to nie wszystkie podwyżki, z jakimi muszą się liczyć. Więcej trzeba będzie także wpłacić do ZUS. Wysokość składek jest bowiem uzależniona od średniego miesięcznego wynagrodzenia i płacy minimalnej. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które płacą preferencyjne stawki ZUS. To właśnie one są bowiem uzależnione od minimalnego wynagrodzenia. Choć wydawało się, że ubiegłoroczne podwyżki są już rekordowe, w tym roku kwota do zapłaty wzrośnie jeszcze bardziej.

Koszty przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy są coraz bardziej obciążeni kosztami prowadzenia działalności. Wzrastające wynagrodzenie minimalne i podnoszący się ZUS nie ułatwiają przetrwania na rynku zwłaszcza najmniejszym firmom. Tymczasem te wydatki to nie wszystko. Bardziej niż kiedykolwiek trzeba bowiem pamiętać o ubezpieczeniu działalności gospodarczej. Nawet niewielki dodatkowy koszt może bowiem zadecydować o opłacalności kontynuowania działalności, a przecież pożar w firmie czy kradzieże w magazynie mogą osiągnąć ogromne rozmiary. W trosce o majątek firmy warto więc wybrać polisę, która zapewni bezpieczeństwo prowadzonym interesom.

Przeczytaj także: Assistance dla firm – czy warto mieć taki pakiet?

ubezpieczenie OC dla firmy

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!