Ogólne

Pogoda latem może powodować niebezpieczeństwo!

To lato jest inne niż poprzednie – przywykliśmy już do wysokich temperatur o tej porze roku, tymczasem nie dość, że za oknami wciąż w wielu rejonach Polski jest chłodno – to jeszcze bywa naprawdę groźnie, o czym przekonali się mieszkańcy Śląska. Czy pogoda latem może być niebezpieczna?

Trąba powietrzna na Śląsku

W niedzielę (07.06.2020) przez wieś Kaniów, położoną w województwie śląskim, przeszła trąba powietrzna. Szacuje się, że poważnym uszkodzeniom uległo 20 budynków mieszkalnych, a także kilka gospodarczych. Z relacji świadków wiadomo, że całe zjawisko trwało zaledwie kilka minut, ale pojawiło się nagle. Najpierw dał się słyszeć szum, później w powietrze uniosły się śmieci i lekkie przedmioty. W apogeum wiatr pozrywał dachy. Nie przetrwały także mniejsze zabudowania, jak na przykład altany w ogródkach. Uszkodzone zostały konstrukcje budynków, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Na miejscu wciąż jest straż pożarna, która stara się możliwie zmniejszyć szkody i zabezpieczyć zabudowania. 

Dlaczego na Śląsku pojawiła się trąba powietrzna?

Z opinii synoptyków wynika, że w niedzielę zderzyły się w tym miejscy dwie masy powietrza o skrajnie różnych temperaturach. Gorące zwrotnikowe powietrze napotkało na swojej drodze masy zimnego, polarnego powietrza utrzymującego się na zachodzie kraju. Efektem tego były właśnie burze i gwałtowne wiatry, a apogeum była trąba powietrzna.

Pogoda latem bywa niebezpieczna także w innych regionach

W ostatnich dniach straż pożarna odnotowała więcej niebezpiecznych sytuacji związanych z pogodą – tylko w niedzielę zgłoszono 925 zdarzeń. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia – spodziewano się bowiem różnych zjawisk związanych ze zderzeniem się mas powietrza o bardzo różnej temperaturze. 

Czy anomalie pogodowe w Polsce będą należały do codzienności?

Wysokie temperatury w ostatnich latach są dowodem na to, że klimat się zmienia. Ale niestety nowa sytuacja nie oznacza tylko tropikalnych upałów, jakie dotąd nie zdarzały się w Polsce. Coraz częściej zdarzają się bowiem anomalie pogodowe i niestety będziemy musieli do nich przywyknąć.

Przeczytaj także: Anomalie pogodowe – przypadek czy zmiana klimatu?

Jak uchronić się przed zniszczeniami?

Niestety takie zjawiska, jak na przykład trąba powietrzna, mają taką siłę, że nie ma możliwości uchronienia się przed jej konsekwencjami. Zerwane dachy, uszkodzone konstrukcje budynków i zniszczone ogrody są zwykle klasyfikowane jako klęska żywiołowa i nad usuwaniem szkód pracują sztaby kryzysowe. Ale należy mimo wszystko zachować możliwie największą ostrożność, aby zminimalizować zniszczenia. Przede wszystkim zaś nie należy pod żadnym pozorem ignorować alertów bezpieczeństwa rozsyłanych przez instytut meteorologii.

Przeczytaj także: Alerty pogodowe – czy należy im wierzyć?

Jeśli pojawia się takie ostrzeżenie, najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo ludzi i nieopuszczanie domu w czasie przewidywanej burzy czy gwałtownego wiatru. Ale to nie wszystko. Należy także pamiętać o zwierzętach – zarówno tych domowych, jak i gospodarczych. Nie powinny one przebywać na zewnątrz – nawet jeśli na co dzień pies mieszka w budzie na podwórku, należy go w tym czasie zabrać do domu. Aby zminimalizować zniszczenia należy także schować do domu wszystkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz – dziecięce zabawki, rowery czy narzędzia ogrodnicze. Jeśli jest taka możliwość – samochód powinien stać w garażu. 

Ubezpieczenie nieruchomości może być pomocne

Choć możliwe jest zminimalizowanie skutków katastrofy, warto także ubezpieczyć posiadane mienie. Przede wszystkim niezbędne w takiej sytuacji jest ubezpieczenie nieruchomości. Warto sprawdzić, czy polisa posiada odpowiednie rozszerzenia – nawet bowiem przed powodzią można się zabezpieczyć. W razie nieszczęścia przynajmniej część pieniędzy będzie można odzyskać i odbudować zniszczony dom.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie od powodzi

kalkulator ubezpieczeń nieruchomości
The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC