Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia OC

Polisa OC przez internet – czy to możliwe?

Czy polisa OC kupiona przez internet to dobry produkt? Coraz więcej spraw załatwiamy online. Sieć to już nie tylko źródło informacji i rozrywki, ale również sposób na zarabianie pieniędzy, czy robienie zakupów. Pojawia się więc pytanie, czy auto również można w ten sposób ubezpieczyć? 

Polisa OC przez Internet – możliwości

Odpowiedź na pytanie, czy polisa OC może być kupiona przez Internet, jest jedna – oczywiście, że tak. To usługa oferowana już przez niemalże wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, które chcąc przyciągnąć do siebie klientów, oferują coraz wygodniejsze i prostsze rozwiązania, kusząc wygodą i oszczędnością czasu.

Polisa OC może zostać nadal wykupiona podczas spotkania z agentem, czy wizyty w towarzystwie ubezpieczeniowym. Wiąże się to jednak z koniecznością wygospodarowania na to czasu, zwykle w godzinach pracy biura lub agenta, a to nie zawsze jest możliwe.

Polisa OC kupiona przez Internet to proste rozwiązanie i oszczędność czasu – można zagwarantować sobie ochronę bez wychodzenia z domu, za pomocą zaledwie kilku kliknięć i w dowolnie wybranym dla siebie momencie. Co to oznacza? Wieczorem, w wolnej chwili można przejrzeć dostępne na rynku oferty i wybrać tę najwłaściwszą z nich. Proces jest w pełni zautomatyzowany, więc nie trzeba czekać na to, aż konsultant wszystko przeanalizuje. W ciągu kilku chwil polisa OC jest przygotowana, a po jej opłaceniu dostarczona jest drogą mailową na pocztę klienta. Wystarczy ją wydrukować, by móc z niej korzystać. Od 1 października 2018 roku roku nie trzeba już nawet mieć jej przy sobie podczas kontroli drogowej – więcej o zmianie przepisów przeczytasz w artykule: Brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC – czy musisz obawiać się mandatu?

Polisa OC przez internet

Polisa OC – jak ją kupić przez Internet?

Należy przede wszystkim skorzystać z porównywarek, które poza możliwością dokonania zakupu, pozwalają również przejrzeć i porównać dostępne oferty. W ten sposób polisa OC może być łatwej i szybciej wybrana, a także korzystniejsza. Możliwość zapoznania się ze wszystkimi dokumentami (na przykład Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia) w spokoju i bez pośpiechu – to ogromny komfort. Taka sytuacja zwiększa szanse na to, że polisa OC nie będzie kosztowała dużo ani zawierała żadnych niekorzystnych zapisów. Aby skorzystać z porównywarki trzeba w formularzu podać swoje dane oraz dane ubezpieczanego pojazdu. Po wypełnieniu wszystkich pól należy aktywować system za pomocą przycisku dalej. Po krótkiej chwili, w czasie której przygotowywane są oferty, pojawi się zestawienie ofert. Po dokonaniu wyboru wystarczy kliknąć przycisk kup polisę. System przekieruje do płatności. Po jej dokonaniu dokumenty natychmiast trafiają na skrzynkę mailową, skąd kupiona polisa OC może być pobrana i wydrukowana.

Polisa OC kupiona przez Internet – czy to bezpieczna transakcja?

Cały proces kupowania polisy OC drogą internetową jest niezwykle szybki i łatwy, ale co najważniejsze – także bezpieczny. Nie ma możliwości, by płatność nie trafiła na konto ubezpieczyciela, a potwierdzeniem pozytywnie zakończonej transakcji jest właśnie wystawiona polisa. Jeśli masz mimo wszystko wątpliwości, czy polisa OC powinna zostać kupiona tą drogą, nie wybieraj pierwszej z brzegu porównywarki. Na rynku dostępnych jest wiele takich narzędzi. Przy wyborze warto więc zwrócić uwagę na jego właściciela. Wiarygodna firma, od lat istniejąca na rynku, na pewno nie pozwoli sobie na żaden błąd ani lukę w bezpieczeństwie. Polisa OC kupiona przez internet nie powinna nieść także ryzyka wypływu danych podanych w formularzu. Wszystkie informacje muszą być należycie zabezpieczone i użyte wyłącznie do celów przeprowadzenia analizy.

Czy polisa OC to ten sam produkt, który dostępny jest w agencji ubezpieczeniowej?

Polisa OC, na którą zdecydujesz się przed monitorem komputera, będzie dokładnie tą samą umową, którą możesz zawrzeć odwiedzając agencję. Jedyna różnica polega na możliwości zapoznania się ze wszystkimi dokumentami w dowolnie wybranym momencie. Na ich czytanie także możesz poświęcić tyle czasu, ile potrzebujesz. Zapisy samej polisy OC nie różnią się jednak od tych, które będą się znajdowały w umowie podpisanej stacjonarnie.

Polisa OC wybrana przez Internet – czy zapewnia obowiązkową ochronę?

Obowiązkowa polisa OC to ubezpieczenie, którego zakres regulują przepisy. Określa je ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Znajdują się w niej nie tylko minimalne sumy gwarancyjne. Ustawodawca określił także dokładnie listę sytuacji, w których polisa OC ma gwarantować bezpieczeństwo oraz listę wyłączeń. Są to sytuacje, w których mimo ubezpieczenia – poszkodowany nie otrzyma świadczenia. Należą do nich na przykład utrata przewożonej gotówki lub zniszczenia, których dokonał kierowca w samochodzie właściciela.

Czy polisa OC kupiona przez internet kosztuje tyle samo?

Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca. W niektórych przypadkach polisa OC kupiona w Internecie może okazać się oszczędnością! W zamian za zakup dokonany online ubezpieczyciele często oferują atrakcyjne dodatki w specjalnych cenach lub rabaty na ubezpieczenie. Dlatego warto korzystać z porównywarek internetowych. Polisa OC może być z ich pomocą kupiona nie tylko szybko, ale także w lepszej cenie. Ponadto narzędzia dostępne w Internecie oferują także zniżki marketingowe dla określonych grup zawodowych. Zaletą wypełniania formularza jest niewątpliwie fakt, że padnie tam pytanie o przynależność do nich, jeśli ma to wpływ na cenę – nie musisz specjalnie się o rabat ubiegać ani pamiętać, że możesz z niego skorzystać.

Jakie zalety ma polisa OC kupiona przez Internet?

Reasumując – wybierając ubezpieczenie online, można bardzo wiele zyskać, nic przy tym nie tracąc.

  • Cena

Przede wszystkim polisa OC może kosztować znacznie mniej – ubezpieczyciele oszczędzają na takich transakcjach, chcą więc je promować udzielając rabatów. Nie muszą bowiem wynajmować biura ani opłacać agenta – w szerszej perspektywie to ogromny zysk dla obu stron transakcji.

  • Czas

Kupując polisę OC w Internecie oszczędzasz także mnóstwo czasu. Nie musisz iść do placówki ani czekać w kolejce.

  • Najlepsza polisa OC

Zakup ubezpieczenia przez Internet to także największa szansa na to, że wybrana polisa OC będzie najlepszym produktem. Można się bowiem zapoznać z niezbędnymi dokumentami, dokładnie je przeanalizować i porównać. Jeśli nie możesz się zdecydować na wybór propozycji – z pomocą przyjdzie także ranking ubezpieczeń OCdo którego nie będziesz mieć dostępu robiąc zakupy stacjonarnie.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC