Ubezpieczenia na życie

Co to jest polisa posagowa dla dziecka?

5/5 - (1 vote)

Każdy rodzic dba o swoje dziecko, o jego rozwój, edukację i bezpieczną przyszłość. Niejednokrotnie zastanawia się, co jeszcze może uczynić, aby było bezpieczne, jeżeli jego (rodzica) niespodziewanie zabraknie.

Inwestować w dziecko. Tylko takie działanie będzie dla niego najlepszym prezentem w dorosłości. Zakłada się, że aby wspomóc dziecko finansowo, gdy już osiągnie dorosłość, należałoby przez minimum 10 lat odkładać po 500 zł miesięcznie. Oczywiście, inwestycja może przybierać różne formy i sposoby. Można odkładać na koncie oszczędnościowym, założyć lokatę, kupić mieszkanie, etc. Jedną z możliwości jest wykupienie polisy posagowej.

Definicja

Polisa posagowa, jak sama nazwa wskazuje służy gromadzeniu posagu, czyli oszczędzaniu na przyszłość dla dziecka. Jednak formalnie jest to ubezpieczenie na życie łączące w sobie funkcję ochronną z inwestycyjną, której podstawowym zadaniem jest finansowe zabezpieczenie przyszłości. Po osiągnięciu określonego w umowie wieku (maksymalnie 25 lat) uposażony otrzyma zgromadzone w polisie środki pieniężne, które będzie mógł przeznaczyć na dowolny cel:

  • sfinansowanie studiów, również tych za granicą,
  • zakup samochodu lub innego środka transportu,
  • wynajem lub zakup mieszkania (opłacenie pierwszej raty),
  • założenie rodziny (np. wydatki związane ze ślubem).

Ponadto, polisa posagowa zabezpiecza dziecko na wypadek śmierci ubezpieczonego – funkcja ochronna. W tej sytuacji to ubezpieczyciel przejmuje na siebie opłacanie składek aż do ukończenia przez dziecko określonego w umowie wieku, dopiero wówczas wypłaca dziecku ustaloną sumę świadczenia. W niektórych wariantach TU wypłaca dziecku comiesięczną rentę do ukończenia przez niego pełnoletniości.

Jakie są warunki zawarcia umowy?

Obecnie na polskim rynku ubezpieczeniowym możemy znaleźć sporo tego typu produktów dedykowanych. W większości towarzystw warunki zawarcia umowy ubezpieczenia są podobne, mogą się różnić jedynie wiekiem fundatora lub okresem trwania umowy:

  • ubezpieczającym może być dowolna osoba: rodzice dziecka, dziadkowie, chrzestni lub inni bliscy przyjaciele rodziny,
  • by zawrzeć umowę naleć mieć ukończone 18 lat, ale być poniżej 65 lat (ta wartość w poszczególnych towarzystwach może się różnić),
  • dziecko powinno być w wieku pomiędzy 1. rokiem życia do 18 lat,
  • minimalny okres ubezpieczenia wynosi 5 lat,
  • maksymalnie umowa może obowiązywać aż do ukończenia przez dziecko 25. roku życia.

 

Wady i zalety

Warto mieć świadomość, że w przypadku dożycia przez rodzica zakończenia umowy ubezpieczenia, kwota, jaką otrzyma uposażone dziecko, może nie być wysoka. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko z powodu potrącania składek na poczet ryzyka wypłaty odszkodowania z powodu śmierci rodzica. Im więcej idzie na ochronę, tym mniej kapitału się zgromadzi. W większości towarzystw samemu można zdecydować, jaką część przeznacza się na ochronę, a jaką na oszczędzanie. Szacuje się, że suma ubezpieczenia na życie powinna wynosić co najmniej dwuletni dochód ubezpieczającego się. Jednak mimo wszystko, to TU dokładnie wyliczy wysokość i podział składek.

Niezaprzeczalnie najważniejszą zaletą tego typu ubezpieczenia jest zwolnienie zgromadzonych w jej ramach pieniędzy z podatku Belki. Nawet złotówka nie zostanie potrącona od pieniędzy wypłacanych przez ubezpieczyciela, również w sytuacji, jeśli część tych kwot będzie zyskiem z inwestowania składek, na giełdzie lub w fundusze inwestycyjne.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC