Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenie zdrowotne

Polisa zdrowotna vs abonament medyczny

Ogromne kolejki do specjalistów i niejednokrotnie niezadawalająca jakość zarówno usług jak i samych placówek dostępnych w ramach ubezpieczenia NFZ, skłaniają coraz większą liczbę osób do poszukiwania prywatnej opieki zdrowotnej.  

Polisa zdrowotna czy abonament medyczny – co wybrać?

Jeśli zaczynasz poszukiwania możliwości korzystania z prywatnej opieki medycznej, spotkasz się z ofertami abonamentów medycznych w placówkach świadczących usługi medyczne – ale także polis zdrowotnych proponowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Czym różnią się te dwie formy ochrony? Często traktowane są jako synonimy – jednak te dwie możliwości ubezpieczenia znacząco różnią się od siebie. 

Polisa zdrowotna 

Polisa zdrowotna to umowa oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe.  W tym przypadku ubezpieczyciel pokrywa koszty związane z koniecznością podjęcia leczenia i wykonania niezbędnych badań czy też zabiegów chirurgicznych. Najważniejszą jednak cechą polisy zdrowotnej, która odróżnia ją od abonamentu medycznego, jest możliwość korzystania ze świadczeń także poza granicami kraju. 

Abonament medyczny 

Abonament możesz wykupić w firmie świadczącej usługi medyczne. Zawarcie transakcji polega na wybraniu pakietu, który określa zakres opieki oraz ilość badań czy wizyt lekarskich, z jakich możesz skorzystać. W przypadku abonamentów trzeba dokładnie przeanalizować dostępne warianty – każda firma oferuje wiele pakietów, które różnią się ceną. Należy znaleźć taki, w przypadku którego istnieje największa szansa, że wykorzystasz przynajmniej część badań. Nie ma bowiem sensu opłacać usług, z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystasz. Abonament medyczny ma szereg zalet – umożliwia szybki dostęp do świadczeń, bez kolejek, które zwykle można spotkać w państwowych placówkach. Zwykle także gabinety są dobrze wyposażone a opieka na wysokim poziomie. Niestety system ten także nie jest bez wad. W przypadku abonamentów medycznych możesz korzystać z usług w placówkach jedynie tej firmy, w której pakiet został wykupiony. O ile w dużych miastach zwykle znalezienie poszukiwanego świadczenia nie stanowi problemu – o tyle już podczas na przykład wyjazdu wakacyjnego – może pojawić się problem z odnalezieniem właściwego gabinetu. 

Polisa zdrowotna czy abonament medyczny – jak podjąć decyzję? 

Możliwość korzystania z abonamentu medycznego zwykle pojawia się, jeśli podejmujesz pracę w dużej firmie. Bardzo często tego typu pakiety są kupowane w formie ubezpieczenia grupowego i jako takie w pełni spełniają swoją funkcję. Jako pracownik jesteś bowiem ubezpieczony przez Narodowy Fundusz Zdrowia – a dostęp do świadczeń prywatnych jest dodatkową możliwością. Jeśli potrzebujesz świadczenia spoza abonamentu – możesz bezpłatnie skorzystać z pomocy w ramach NFZ. Oczywiście możesz zdecydować się na zakup pakietu na własną rękę – ale nie zastąpi on ubezpieczenia, jakie daje NFZ. Warto więc traktować tę możliwość jako dodatkową, a nie jedyną ochronę. Jeśli potrzebujesz stałego dostępu do porad lekarskich – na pewno jest to najlepsze rozwiązanie. Jeśli natomiast szukasz dodatkowej możliwości ubezpieczenia na wypadek niespodziewanych zachorowań – możesz wybrać polisę zdrowotną, która zapewni Ci bezpieczeństwo gdziekolwiek jesteś. 

 Polisa zdrowotna vs abonament medyczny – co wybrać?

Polisa zdrowotna vs abonament medyczny
5 (100%) 4 glos[y]
The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!