Ogólne

Pomysły na zabawy w domu podczas kwarantanny

5/5 - (2 votes)

Liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce szybko wzrasta, coraz więcej osób musi zostać odizolowanych. Część z nich trafia do szpitala, ale znacznie więcej przebywa na dwutygodniowej kwarantannie domowej. Zamknięte są także szkoły i przedszkola. Co robić z dziećmi, kiedy nie można nigdzie pójść? Przedstawiamy pomysły na zabawy w domu.

Co oznacza kwarantanna?

Kwarantanna, czyli przymusowe pozostanie w domu przez okres dwóch tygodni, dotyczy osób, które miały kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie. Obowiązek izolacji może nałożyć Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Podczas kwarantanny należy informować o stanie swojego zdrowia, a w razie jego pogorszenia, natychmiast powiadomić sanepid oraz zgłosić się do szpitala na oddział zakaźny. Powodem takiego postępowania powinno być pojawienie się objawów choroby wywołanej przez koronawirusa SARS-Cov-2, o nazwie COVID-19. Do objawów należą przede wszystkim:

  • wysoka gorączka, 
  • kaszel,
  • duszności,
  • problemy z oddychaniem,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie.

Jako że objawy są bardzo podobne do grypy, należy szczególnie zwracać uwagę na możliwość oddychania oraz mierzyć gorączkę. Osoby, które zostały narażone na zakażenie, każdy objaw powinny zgłosić i wykonać test na obecność wirusa.

Przeczytaj także: Kwarantanna, izolacja i nadzór epidemiologiczny – czym się różnią?

Pomysły na zabawy w domu – co robić, kiedy nie można nigdzie pójść?

Pomysły na zabawy podczas kwarantanny

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat wysokości aż 5 000 zł. To wystarczająco wysoka kwota, aby podczas przymusowego odosobnienia nie wychodzić z domu. Co jednak zrobić, gdy znajdują się w nim małe dzieci? Przez pierwszych kilka dni zapewne pomysłów nie zabraknie, później jednak sytuacja zwykle robi się coraz trudniejsza. Dlatego przedstawiamy pomysły na zabawy w domu, które można wykorzystać w tym trudnym czasie.

  • Budowa toru dla kulki z folii aluminiowej

Dobrym pomysłem, aby wspólnie z dziećmi spędzić dużą ilość czasu, jest budowa toru dla kulki, którą można wykonać na przykład z folii aluminiowej. Tor można wybudować niemal ze wszystkiego – nadają się do tego płasko ułożone książki, pudełka, w których dodatkowo można wycinać otwory, kubeczki plastikowe – właściwie ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Najważniejsze, by na końcu kulka bez trudności pokonała cały przejazd!

  • Poszukiwanie skarbu

Doskonałym pomysłem jest także zabawa w odkrywców. To bardziej dostosowana do warunków domowych gra w chowanego. Tyle, że nie osoba się chowa, ale ukryć należy przedmiot. Do jego poszukiwania służyć ma własnoręcznie narysowana mapa. Zarówno same przygotowania, jak i późniejsze poszukiwania – mogą być wspaniałą zabawą.

  • Przebrania

Dla nieco starszych dzieci wspaniałym pomysłem jest zorganizowanie sesji zdjęciowej we własnoręcznie przygotowanych przebraniach. Do ich stworzenia można użyć prawdziwych tkanin i akcesoriów lub po prostu papieru i kredek. Uwiecznienie efektów tych działań może być równie atrakcyjne, jak samo tworzenie przebrań! Każdy może wówczas poczuć się jak prawdziwy bohater!

  • Poklatkowe animacje

Jeśli w domu nudzą się starsze, już nastoletnie dzieci, takie zabawy mogą jednak być dla nich mało atrakcyjne. Ale z pewnością zainteresują się zajęciem, do którego trzeba wykorzystać komputer! Dobrym pomysłem jest przygotowanie animacji poklatkowej. Nie trzeba do tego mieć żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy smartfon z aparatem fotograficznym oraz komputer. Najpierw należy wymyślić scenariusz, a później wykonać serię zdjęć, które wyświetlone w szybkim tempie dadzą wrażenie ruchu.

  • Niewidzialne rysunki

Z kolei najmłodsze dzieci najbardziej ucieszą się z przygotowanych przez rodziców niewidzialnych rysunków, które odkrywa się kolorując całą powierzchnię kartki. Takie rysunki należy wykonać woskiem – najlepiej zwykłą, białą świeczką. Nie będzie ich widać – ale pokolorowanie całej strony spowoduje, że pokryte woskiem fragmenty nie zamalują się i widoczny będzie niewidzialny na początku rysunek.

Przeczytaj także: Jak uniknąć zarażenia koronawirusem?

Ubezpieczenie na życie
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC