Ubezpieczenia AC

AC z cesją na bank

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup samochodu za gotówkę. Popularnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu samochodowego. Bank jednak może zażądać dodatkowych zabezpieczeń, na przykład AC z cesją na bank. Co to oznacza?

Zakup samochodu na kredyt

Kiedy samochód jest potrzebny, ale nie można pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę, z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy, samochodowy lub leasing.

Przeczytaj także: Kredyt samochodowy – czy warto się na niego decydować? 

Jeśli trzeba zdecydować się na kredyt, trzeba liczyć się z tym, że bank będzie jednym z właścicieli kupowanego samochodu – do czasu jego spłaty. Kredytodawca jest więc wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel auta. Co jednak zrobi z tym faktem po spłacie? Przeczytaj artykuł: Zniesienie współwłasności samochodu – co trzeba o nim wiedzieć? Dowiesz się z niego, w jaki sposób można zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym i pozbyć się współwłaściciela.

W zawiązku z tym, że bank przez cały okres spłaty pozostanie współwłaścicielem auta, ma prawo ingerować w niektóre kwestie z nim związane. Jedną z nich jest ubezpieczenie komunikacyjne. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie warto kupić?

W niektórych sytuacjach bank przedstawia kredytobiorcy listę ofert, która według niego jest akceptowalna. W większości przypadków jednak nie wystarczy wybór obowiązkowego ubezpieczenia OC – potrzebne jest także Autocasco. Kredytowany samochód musi być bowiem dobrze zabezpieczony. Po spłacie samochodu można zrezygnować z oferty i zostać tylko przy podstawowej ochronie, jednak przez cały czas finansowania auta przez bank dodatkowe ubezpieczenie jest konieczne. 

Jakie Autocasco akceptują banki?

Każdy bank udzielający kredytu na samochód może mieć własne wymagania dotyczące ubezpieczenia Autocasco. Można się jednak spotkać z takimi oczekiwaniami, jak:

  • okres ubezpieczenia nie może wynosić mniej niż rok,
  • likwidacja szkody nie może wymagać wkładu własnego,
  • opłata za ubezpieczenie nie musi być wniesiona w całości, dopuszczalne są raty, jednak pierwsza powinna być opłacona przed uruchomieniem kredytu.

Dlaczego bank wymaga Autocasco?

Bank, który udziela kredytu na zakup samochodu i staje się na czas spłaty jego współwłaścicielem, wymaga ochrony auta przede wszystkim dlatego, że może on zostać na przykład skradziony. Wówczas także bank traci swoją własność. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, niezbędne jest Autocasco – w razie szkody całkowitej ubezpieczyciel wypłaci bowiem odszkodowanie, za które można odkupić straconą własność. Aby jednak bank mógł skorzystać z odszkodowania, często wymagane jest AC z cesją na bank.

AC z cesją na bank – co to znaczy?

AC z cesją na bank jest niczym innym jak ubezpieczeniem, z którego odszkodowanie otrzyma kredytodawca – czyli w tym przypadku bank. Nie zaś użytkownik pojazdu – to jednak on opłaca składki i ponosi tym samym wszystkie koszty związane z ubezpieczeniem. Jeśli strony zdecydowały się na AC z cesją na bank, w razie powstania szkody konieczne jest poinformowanie o zaistniałej sytuacji nie tylko ubezpieczyciela, ale też bank powinien dostać taką wiadomość. 

Co zrobić, gdy szkoda jest częściowa?

O ile sytuacja w przypadku szkody całkowitej jest jasna – odszkodowanie należne jest bankowi – o tyle nieco bardziej komplikuje się, gdy samochód po prostu wymaga naprawy. Wówczas także należy poinformować bank o powstałej szkodzie, a aby naprawa samochody mogła odbyć się bezgotówkowo, bank musi wyrazić zgodę na przekazanie pieniędzy z odszkodowania do warsztatu.

Jak przeprowadzić cesję AC na bank?

Choć formalności zwykle wydają się skomplikowane, nie jest tak w tym przypadku. Wystarczy podpisać odpowiednią umowę – formularz dostępny jest u kredytodawcy. Z takim podpisanym dokumentem należy udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego, które wystawiło polisę. Potwierdzenie dopełnienia tej formalności trzeba przekazać kredytodawcy.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepsze AC?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC